Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miliony na plac Garncarski? Urząd szuka pieniędzy na ochronę ruin (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Urząd szuka pieniędzy na renowację Placu Garncarskiego.
Urząd szuka pieniędzy na renowację Placu Garncarskiego. Sylwia Lis
Bytowski urząd stara się o trzy miliony złotych na renowację i ochronę tzw. Placu Garncarskiego i wieży św. Katarzyny.

Plac Garncarski miał być perełką centrum miasta, jest powodem do wstydu. Dawny plac, na którym znajdują się odsłonięte fundamenty XIV-wiecznego kościoła, znajduje się w fatalnym stanie. Plac wybudowany został w 2005. Kosztował 860 tysięcy złotych. To przede wszystkim odsłonięte fundamenty najstarszej świątyni w Bytowie - kościoła św. Katarzyny.

Co dalej z placem Garncarskim?

W trakcie budowy stosowano zaprawę, przygotowywaną na wzór tej stosowanej w średniowieczu. Niestety, ten sposób nie sprawdził się. Już rok po odsłonięciu murów zaczęły się zwyczajnie sypać.
Jednym z pomysłów przedstawianych wcześniej było, aby zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, wykonanie metalowej konstrukcji i zasłonięcie reliktów przezroczystym pokryciem umożliwiającym ich oglądanie. Niedawno pojawiła się kolejna koncepcja. Mówiąc wprost przestrzenie między murkami miałyby zostać zasypane, ale tak, aby zachować zarys budowli.
- Zasypanie piaskiem ruin kościoła św. Katarzyny w Bytowie to brzmi strasznie – mówił nam Leszek Neubauer, architekt miejski i od razu dementuje plotkę. – Nie zasypujemy reliktów po świątyni. Od samego początku mamy problem z zachowaniem tych murów. Od wielu lat dojrzewała myśl, co zrobić, aby relikty zachować i ochronić, jaką technologię wybrać, by dało nam to gwarancję, że mury nie będą niszczone. Głównym powodem takiego stanu są czynniki atmosferyczne. Odsłonięte mury w naszym klimacie wciąż poddawane są erozji. Chcemy temu zapobiec.
Urząd miejski stara się o pieniądze zewnętrzne na ten cel. Dokładnie o trzy miliony z pieniędzy rządowych. Pieniądze te miałyby być przeznaczone nie tylko na prace restauratorskie murków, ale też na wieżę świętej Katarzyny.
Przypomnijmy, że w 1964 roku wieżę zrekonstruowano, a mury nawy kościoła rozebrano. Obecnie wieża nosi nazwę: Gotycka Wieża św. Katarzyny i jest oddziałem Muzeum Zachodniokaszubskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza