Trzy osoby na wózkach. Bez samochodu są uwięzieni w domu (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Ta rodzina jest wyjątkowo doświadczona przez los. 66-letnia Mama Halina i dwaj synowie, 40-letni Sylwester i 32-letni Adam z Niezabyszewa poruszają się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. archiwum prywatne
Ta rodzina jest wyjątkowo doświadczona przez los. 66-letnia Mama Halina i dwaj synowie, 40-letni Sylwester i 32-letni Adam z Niezabyszewa poruszają się wyłącznie na wózkach inwalidzkich. Cały ciężar opieki spoczywa na 67-letnim ojcu. Potrzebny jest samochód.

- W imieniu swoim oraz ludzi dobrej woli, zwracam się z prośbą o pomoc i wsparcie akcji charytatywnej „Pomocy dla Rodziny Państwa Ćwiek z Niezabyszewa” – mówi Marzena Jereczek, szefowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie. - Po dopełnieniu wszelkich formalności, została wydana zgoda i uruchomiona została zbiórka na portalu UratujęCię.pl, -
https://www.uratujecie.pl/potrzebujacy/Samochod, której organizatorem jest Caritas Diecezji Pelplińskiej. Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego samochodu przystosowanego do przewozu minimum dwóch osób na wózkach inwalidzkich. Samochód zostanie przygotowany na specjalne zamówienie.

Ciężka sytuacja rodziny

Pan Adam i Pan Sylwester od wielu lat są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie. Mama chłopców Pani Halina jest wieloletnim, emerytowanym pracownikiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bytowie. Dyrekcja i współpracownicy ośrodka również wyrazili chęć pomocy i udzielają wsparcia Rodzinie Państwa Ćwiek.
Obecnie Rodzina znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji życiowej. Synowie od urodzenia są osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i ruchowo, zmagającymi się z takimi chorobami jak: mózgowe porażenie dziecięce, epilepsja, SLA – zanik mięśni, cukrzyca czy choroba Parkinsona. W ostatnim okresie ich stan znacznie się pogorszył z powodu nasilających się odruchów spastycznych, co uniemożliwia korzystanie z dotychczasowych środków transportu. Od ponad roku dodatkowo mama zmaga się z niespodziewanymi chorobami – reumatoidalnym zapaleniem stawów, osteoporozą i gośćcem. Z tego też powodu, również musi poruszać się na wózku inwalidzkim.

Ojciec, pan Ryszard, który dotychczas sprawował w głównej mierze bezpośrednią opiekę i był podporą rodziny, 10 stycznia przebył zawał mięśnia sercowego co w znacznym stopniu ograniczyło jego możliwości fizyczne. Pan Ćwiek ma bezwzględny zakaz dźwigania i ciężkiej pracy. Jest pod stałą kontrolą poradni specjalistycznej.

- Nasi podopieczni pan Adam i Pan Sylwester wymagają nieustannie całodobowej opieki i stałej, nieprzerwanej rehabilitacji – mówi pani Marzena. - Największym problemem tej rodziny jest brak możliwości transportu osób na wózku jednocześnie, np. do ośrodków wsparcia, na rehabilitację czy wizyt w poradniach specjalistycznych. Szukaliśmy na naszym terenie prywatnych przewoźników, ale nikt nie dysponuje takim pojazdem. W związku z tym będziemy zwracać się do instytucji, fundacji, ludzi dobrej woli o wsparcie i pomoc w zakupie samochodu specjalistycznego, którego koszt wyniesie 145 315,42 zł brutto. Musi on być dostosowany do przewozu dwóch osób na wózku inwalidzkim, koniecznie wyposażony w windę ( koszt dodatkowy to 16.000 zł - mamy możliwość uzyskania dofinansowania z PFRON do kwoty 10 000 zł.) i dwukrotnie podwyższony wewnątrz ( ze względu na wzrost przewożonych panów) – wykonany wyłącznie na zamówienie, przez Volkswagen Polska. Okres oczekiwania na samochód wynosi min.3 m-ce, dlatego liczy się każdy dzień. Pragniemy nadmienić, że rodzina dla której staramy się o pomoc jest wyjątkowa. Są ludźmi bardzo skromnymi, pokornymi, serdecznymi i niezwykle ciepłymi, wielokrotnie doświadczanymi przez los. Wielką miłością darzą siebie nawzajem i chętnie pomagają innym. Nigdy o nic nie proszą, uważają, że są ludzie, którzy bardziej potrzebują pomocy. W codziennych trudach opieki wspierają ich córka i zięć. Postawa rodziny Państwa Ćwiek budzi nasz podziw i szacunek, jak również chęć pomocy i poszukiwania możliwości rozwiązania największego problemu, jaki jest w tej chwili, brak odpowiedniego środka transportu. Dłuższa przerwa w rehabilitacji powoduje pogorszenie się stanu fizycznego Pana Adama i Pana Sylwestra.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Bytowie również w czasie trwania pandemii pomaga w codziennej opiece, pielęgnacji i terapii zarówno zajęciowej, pedagogicznej i ruchowej, prowadzonej w domu. We współpracy z Fundacją Rozwoju Lokalnego „Parasol” założyli konto dla „1%”. Akcję charytatywną „Pomocy dla Rodziny Państwa Ćwiek z Niezabyszewa”

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie