Trzy turnieje w jeden weekend badmintonistów "dwójki"

Sylwia Lis
W miniony weekend 16-17.11.2019 r. odbyły się z udziałem badmintonistów UKS „Dwójka” Bytów trzy turnieje: w Solcu Kujawskim (dla juniorów młodszych i młodzików), w Zielonce (Elity – seniorów) oraz w Gdyni (żaków, młodzików młodszych i młodzików).

W dniu 16.11.2019 r. do Solca Kujawskiego wybrali się zawodnicy Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów na Krajowy Turniej juniorów młodszych i młodzików, aby powalczyć o punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona, które potrzebne są do zakwalifikowania się na wiosenne Mistrzostwa Polski. Niestety to zadanie było bardzo trudne, gdyż wśród 79 zawodników znalazła się bardzo liczna i silna ekipa zawodników z Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi wraz z trenerem z Ukrainy. Najlepiej wypadł z bytowskiego klubu Paweł Szach w grze podwójnej z Błażejem Lange (MKB Lednik Miastko). W swojej grupie eliminacyjnej musieli stoczyć trzy pojedynki, w tym dwa pojedynki z parami z zagranicy.

Para bytowsko-miastecka była w tym turnieju rozstawiona z nr 1 i w swoim pierwszym pojedynku gładko pokonali zawodników z UKS Bursztyn Gdańsk 21:7 i 21:10. Następnie przyszło im zmierzyć się z pierwszą parą ukraińską Dmytro Golovin i Maksym Wilczynski i po 23 minutach Paweł Szach z Błażejem Lange zeszli z boiska jako zwycięzcy pojedynku 21:11 i 21:16. W drugim pojedynku grupowym spotkali się z kolejną parą z zagranicy Duńczykiem Antonem Fun Jan Tsen i zawodnikiem z Ukrainy Danil Kuriawskij. Pojedynek był bardzo wyrównany i emocjonujący trwający trzy sety i po 47 minut. Pierwszy set na korzyść pary duńsko-ukraińskiej 21:19. Drugi set wygrała para bytowsko-miastecka 21:18. Trzeci set, który miał wyłonić zwycięzcę nie potoczył się tak, aby wygrać pojedynek przez Pawła i Błażeja musieli minimalnie uznać wyższość rywali 21:16. Ale jednak nasza bytowsko-miastecka para nie straciła wiary na wyjście z grupy eliminacyjnej, gdyż w ostatnim pojedynku, jeżeli wynik pomiędzy parami Dmytro Golovin i Maksym Wilczynski z parą Antonem Fun Jan Tsen i zawodnikiem Danil Kuriawskij wygraliby ci pierwsi, to trzy pary miałyby po dwa zwycięstwa i jednej porażce i liczyłaby się pomiędzy tymi parami różnica zdobytych i straconych setów. Wszyscy oglądaliśmy ten pojedynek. Po 27 minutach nasza para Paweł Szach z Błażejem Lange mogła się cieszyć z dalszego awansu w turnieju, gdyż zwyciężyli w trzech setach z parą Dmytro Golovin i Maksym Wilczynski i w różnicy setów nasza para była najlepsza. Z pośród trzech grup zwycięzcy awansowali do półfinałów, lecz jako para nr 1 w tym turnieju Paweł z Błażejem mieli wolny los i automatycznie awansowali do finału czekając na rozstrzygnięcie drugiego półfinału, w którym spotkały się kolejne dwie pary z Ukrainy. W finale zaplanowanym na godzinę 21:35 bytowska para spotkała się z bardzo silną fizycznie i umiejętnościami oraz o rok starszą parą z Ukrainy Mykhailo Selivanow i Bogdan Shcherbai. Początek pierwszego seta bardzo dobrze się układał i bytowscy zawodnicy prowadzili 11:7, następnie 18:14 oraz mieli już lotkę setową 20:19 i niestety trzy błędy sprawiły, że to rywale wygrali seta 22:20. W drugim secie jakby uszło powietrze z naszych zawodników i już nie było tyle wiary w końcowy sukces i przegrali drugiego seta 21:10 i cały pojedynek finałowy zajmując II miejsce.

Uważam, że Paweł z Błażejem rozegrali bardzo dobry i udany turniej pojedynki były ciekawe, chłopcy zagrali na bardzo dobrym poziomie sportowym ze starszymi o rok zawodnikami o wiele silniejszymi przede wszystkim fizycznie – mówi trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.

Trzeba zaznaczyć, iż Paweł i Błażej w swoich grupach eliminacyjnych w grze pojedynczej również przegrali pojedynki z tymi samymi zawodnikami, z którymi grali w finale w grze podwójnej. Paweł w grze podwójnej przegrał pojedynek z Bogdan Shcherbai 9:21 i 19:21, zaś wygrał z Mateuszem Kuciejczykiem z UKS Bursztyn Gdańsk 21:8 i 21:18.

W kategorii młodzik wystąpiło troje zawodników z Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów Sebastian Saldat, Karolina Brzozecka i Kornelia Treder. Trzeba też zaznaczyć, iż Karolina Brzozecka zagrała od razu po przebytej chorobie (grypie), a więc była osłabiona. Niestety cała nasza trójka podobnie jak Paweł Szach w grach pojedynczych odpadła już po grach grupowych. Sebastian Saldat jeden pojedynek wygrał i jeden przegrał zajmując miejsce w przedziale 8:14 (22 zawodników głoszonych), zaś Karolina i Kornelia uplasowały się na miejscach od 19 do 28 przegrywając po dwa pojedynki i po jednym wygrały.

W grze podwójnej Sebastian Saldat z Kacprem Pyter (FKB Polanów) w swojej grupie eliminacyjnej wygrali jeden pojedynek z zawodnikami z MLKS Solec Kujawski, zaś drugi przegrali na parę rozstawioną z nr 1 Michał Makuchowski (LUKS Krokus Góralice) i Kamila Romana (UKS Kometa Sianów) 10:21 i 14:21. Ostatecznie para bytowsko-polanowska uplasowała się w gronie 9 par na miejscu w przedziale od 4 do 6. Również Karolina Brzozecka zagrała w grze podwójnej z partnerką Klaudią Gliwińską z MLKS Solec Kujawski. I w gronie 15 par uplasowały się na miejscu od 5 do 8. Wygrywając jeden pojedynek i jeden przegrywając na parę, która doszła do finału i rozstawioną z nr 2 z UKS Kometka Jastrowie 11:21 i 18:21.

- Bardzo dziękujemy firmie Dabew, która sponsoruje najmłodszych i obiecujących zawodników w naszym klubie oraz gminie Bytów i Starostwu Powiatowemu w Bytowie i liczymy na dalszą współpracę na przyszły rok - mówi Jerzy Saldat.