Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy wymiary usług w Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

artykuł sponsorowany
Jacek Niski, szef zespołu specjalistów z PARR S.A., ustawia pracę proszkowej drukarki 3D.
Jacek Niski, szef zespołu specjalistów z PARR S.A., ustawia pracę proszkowej drukarki 3D. KP
Skanowanie frontu autobusu z dokładnością 50 mikrometrów, a może druk 3D modelu tętniaka w naturalnej wielkości do badań? Żaden problem. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku ma sporo do zaoferowania. Inżyniera odwrotna i pomiary termowizyjne z użyciem drona to tylko część z dostępnych usług.

Zewnętrzny dział PARR S.A., mowa tutaj o Słupskim Inkubatorze Technologicznym, był punktem wyjścia dla dużego projektu w celu utworzenia miejsca ze specjalistycznym doradztwem oraz usługami dla przemysłu i klienta indywidualnego na wyciągnięcie ręki.

Budynek na zapleczu słupskiej siedziby Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego skrywa całą paletę technologicznych możliwości, po które sięgać mogą nie tylko przedsiębiorcy. Zespół Specjalistycznych Usług Doradczych to w praktyce kilku pasjonatów, operujących na kilkunastu drukarkach 3D oraz profesjonalnych dronach. To centrum inżynierii odwrotnej, czyli procesu, którego finałem jest wytworzenie cyfrowego odpowiednika elementu najczęściej zużytego lub uszkodzonego, czy nawet całej maszyny bez potrzeby wdrażania się w dokumentację techniczną.

Skanery były pierwsze

- Zaczęło się od skanowania - mówi Jacek Niski, szef zespołu specjalistów. - Później pojawiły się pytania, czy możemy wykonać cyfrowy model zeskanowanych obiektów. Przychodziły do nas osoby i firmy z uszkodzoną, pękniętą czy ułamaną częścią, która z różnych względów była nie do dostania na rynku, bo na przykład była zrobiona ręcznie lub pochodziła z maszyny, do której nie produkuje się już części zamiennych. Skany wysyłaliśmy na zewnątrz, ale kiedy przyszła możliwość rozbudowania się dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, to postanowiliśmy modele cyfrowe wykonywać sami. Chwyciło to bardzo dobrze, a dziś z naszych usług korzysta bardzo wiele osób i przedsiębiorców.

Na liście klientów jest m.in. słupska fabryka autobusów Scania czy firma Keter, producent artykułów z tworzyw sztucznych. Nic dziwnego. Wykonywane przez specjalistyczne urządzenia trójwymiarowe skany mogą przenieść obraz do komputera o wysokości, szerokości i głębokości aż do 10 metrów. To świetne narzędzie w procesie kontroli jakości, gdzie tak duże elementy sprawdzane są z dokładnością 50 mikrometrów, czyli 0,05 milimetra.

Oczywiście skanuje się też mniejsze przedmioty, jak części do robotów przemysłowych czy do wtryskarek tworzyw sztucznych wykonujących zaprogramowane zadania na liniach produkcyjnych. Później trójwymiarowa chmura zmierzonych punktów zostaje zamieniona na model komputerowy. Jeśli przedmiot jest uszkodzony, specjaliści z PARR-u są w stanie odtworzyć to na ekranie monitora.

- Ostatnio jednym z takich trudnych tematów były dwie uszkodzone turbiny Francisa z elektrowni wodnej pod Zakopanem - informuje Jacek Niski. - Turbiny były powyginane i poucinane. Współpracowaliśmy przy tym zadaniu z fachowcem, który znał się na przepływach i profilach. Odtworzenie bryły zajęło trzy tygodnie, ale się udało. Finalnie klient zdecydował się na wykonanie turbiny na maszynie CNC nie z brązu, z której wykonany był oryginał, ale ze stali nierdzewnej.

Specjaliści ze Słupska skanowali też śmigło dla hobbysty zajmującego się budową latających samolotów z czasu I wojny światowej. Drewniane śmigło od dwupłatowego Focke-Wulfa zostało zrobione wcześniej na frezarce zgodnie z planami, ale nie dawało odpowiedniego ciągu. Po ręcznych poprawkach trafiło pod skaner i zyskało cyfrowy model.

Jedenaście drukarek

Takie modele na miejscu można wydrukować na którejś z jedenastu drukarek 3D. Dostępnych technologii jest kilka. W zależności do potrzeb, a konkretniej od tego, czy dana rzecz ma być giętka, sztywna czy odpowiednio bezpiecznie pękać dobiera się materiał jak termoplast, elastomer, czy żywice fotopolimerowe. Możliwe są też wydruki wielomateriałowe na jednej maszynie.

Największą gamę możliwości mieszania materiałów daje drukarka PolyJet, ale na zróżnicowane oczekiwania klientów drukuje się też w technologiach FDM, MSLA, SLS. Co ciekawe, jest też PEEK, czyli materiał do druku 3D o wytrzymałości podobnej do aluminium, choć jest od niego lżejszy. Z powodzeniem sięga po niego branża lotnicza i motoryzacyjna. Druk elementów w PEEK-u sięga temperatury 450 stopni Celsjusza.

W PARR-ze drukuje się nie tylko na potrzeby miejscowych przedsiębiorców. Tutejsze drukarki stworzyły model tętniaka w skali jeden do jednego z obrazu pozyskanego z tomografii. Wydrukowany model miał posłużyć do badań na jednej z uczelni medycznych. Sprawdzano, pod jakim ciśnieniem pęknie. Zadaniem, przed którym stanął zespół, było umiejętne dobranie materiału, tak aby finalnie przypominał on żyły.

- Przy okazji sprawdziliśmy, czy tak cienkie ścianki w ogóle można wydrukować i czy nie uszkodzi się ich podczas oczyszczania po drukowaniu - przyznaje Jacek Niski.

Drukowano też wyposażenie kampera, zderzaki, a nawet elementy do modeli kolejek elektrycznej wielkości 5 mm czy niewielką makietę Słupska dla miejscowego ratusza.

Drony w akcji

Specjalistyczne Usługi Doradcze to nie tylko skan, druk 3D, ale i usługi z wykorzystaniem dronów.

- Latamy na dronach Matrice 210 i Matrice 210RTK - wylicza Michał Kubera z zespołu świadczącego usługi doradcze. -Dysponujemy kamerą termowizyjną, która została zakupiona do wykonywania inspekcji paneli fotowoltaicznych, które są usytuowane na dachach oraz wysokich obiektów, takich jak bloki mieszkalne, wieżowce czy kominy. Robimy też fotografię, dokumentację, a ostatnio realizowaliśmy duży projekt we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza, przygotowując filmy promocyjne dla gmin. W sumie oblataliśmy około 40 samorządów, prezentując ich tereny inwestycyjne, działki i nieruchomości.

Drukarki i usługi zespołu są do dyspozycji wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Usługi świadczone są w Słupsku. Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która będąc spółką zarządzającą Słupskim Inkubatorem Technologicznym, jest akredytowanym doradcą w ramach systemu Spektrum - Pomorskiego Systemu Świadczenia Specjalistycznych Usług Doradczych dla MŚP. Założeniem projektu są 50 procentowe granty na specjalistyczne usługi doradcze, które umożliwią przedsiębiorcom działania rozwojowe.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Agencja, oprócz SIT, zarządza również Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i jest regionalnym punktem kontaktowym dla przedsiębiorców w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.

Kontakt:
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Obrońców Wybrzeża 2
76-200 Słupsk
tel. 59 841 28 92

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza