Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu ćwiczył Schmeling

Konrad Remelski [email protected] tel. (059) 857 35 72
Burmistrz Roman Ramion i Krzysztof Drozd z Miasteckiej Telewizji Kablowej penetrują budynek gospodarczy Schmelinga. W tym miejscu wielki bokser przygotowywał się do kolejnych światowych walk.
Burmistrz Roman Ramion i Krzysztof Drozd z Miasteckiej Telewizji Kablowej penetrują budynek gospodarczy Schmelinga. W tym miejscu wielki bokser przygotowywał się do kolejnych światowych walk.
Miasteccy samorządowcy chcą, by nie tylko legendarny zbój Rummel promował gminę w kraju. Chcą nagłośnić, że w pobliskiej wsi Ponikła mieszkał w latach 1937-1945 znany bokser Maks Schmeling. A to już może ściągnąć także turystów zagranicznych.

O zbóju Rummelu, który przed wiekami łupił bogatych, a rozdawał biednym, mieszkańcy gminy wiedzą już prawie wszystko. Natomiast o Schmelingu niewiele albo bardzo mało.
- Teraz ma to się zmienić - zapowiada burmistrz Roman Ramion. - Wystarczy spojrzeć do encyklopedii czy na strony internetowe, by dowiedzieć się, jak wielką postacią Schmeling był. Właśnie dlatego chcemy go wykorzystać do promocji naszej gminy.
Obecni mieszkańcy położonych w pobliżu Ponikły Ról czy Żabna też niewiele słyszeli o wielkim bokserze, który został uznany za najlepszego niemieckiego sportowca XX wieku. Jedynie Niemcy, byli mieszkańcy tych stron, są w stanie dokładnie wskazać jego posiadłości.
Po pałacu Schmelinga w Ponikle zostały tylko ślady. Stoi jedynie budynek gospodarczy, ale jest on niezwykle cenny dla historyków i miłośników boksu. Na parterze budynku Schmeling urządził sobie bowiem salę treningową. Według opowieści Niemców, miał tam worek treningowy, drabinki i inne urządzenia sportowe. Cała sala wyłożona była płytkami ceramicznymi.
- Początkowo sceptycznie odnosiliśmy się do tej postaci - przyznaje Roman Ramion. - Zastanawialiśmy się, czy w ogóle warto wspominać o tym, że ten człowiek tu żył. Przekonał nas jego życiorys, bo okazało się, że Schmeling był postacią bardzo pozytywną i barwną.
Co prawda początkowo był ulubieńcem Hitlera, ale po przegranej walce z Murzynem Joe Luisem stracił u niego względy, zresztą nigdy o nie nie zabiegał. Nie dał się wmanewrować w wielką politykę. Miał zatargi z nazistami za odmowę wstąpienia do NSDAP, a także za to, że jego trenerem był Żyd, a żoną czeska gwiazda filmowa.
- Wprawdzie obecnie była posiadłość Schmelinga jest w rękach prywatnych, ale może uda nam się dojść do porozumienia z właścicielem - mówi Ramion. - Chcemy nadać szerszy rozgłos temu, że przed laty trenował u nas słynny bokser. Dariusz Michalczewski wzorował się na Schmelingu i był z nim w dobrym kontakcie. Być może zaprosimy go do gminy.
Początek już został zrobiony. W maju 2006 roku Niemcy - byli mieszkańcy Ról i Żabna - wystawili Schmelingowi pamiątkowy obelisk z tablicą z dwujęzycznym napisem - "Pamięci mistrza boksu wszechwag".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza