Tu samochody jeżdżą za szybko! Trasy piratów drogowych w Słupsku [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Udostępnij:
Od 1 stycznia drastycznie wzrosła wysokość mandatów za przekroczenie prędkości. Pierwsi "rajdowcy" już zapłacili po 2,5 tys. zł a do tego pożegnali się z prawem jazdy. Do rozwijania zabójczych prędkości idealne są długie, proste odcinki. Sprawdziliśmy, jakie są najbardziej popularne trasy piratów drogowych w Słupsku.

Słupszczanie doskonale wiedzą, jakie ulice w mieście najbardziej kuszą, aby mocniej depnąć pedał gazu. To najczęściej długie i proste odcinki. Często są to trasy wylotowe z miasta - m.in. trasy do Ustki, w kierunku Redzikowa, Głobina, czy Bolesławic. Pędzący z zawrotną prędkością kierowcy na odcinku z Dębnicy Kaszubskiej do Krzyni w powiecie słupskim też już nikogo nie dziwią. Wystarczy się tam zatrzymać na kilka minut, a na pewno trafimy na miłośnika adrenaliny.

W mieście z kolei, słupszczanie wiedzą, gdzie najczęściej stoją funkcjonariusze z drogówki dokonujący pomiarów prędkości i tam zwalniają - są to zazwyczaj te same miejsca. Jednak są i tacy, którzy także w takich miejscach pędzą.

Pierwsi ukarani
Choć przed końcem roku dużo mówiło się o zmianach w przepisach ruchu drogowego, policyjne kontrole i kary za wykroczenia drogowe zaskoczyły wielu kierujących. 27 wysokich mandatów, w tym jeden w wysokości 2 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości i jeden mandat w wysokości 1500 zł za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to tylko efekt pracy w pierwszy weekend tego roku - 1-2 stycznia.

W pierwszy weekend na pedał gazu zdecydowanie za mocno nacisnęło 26 kierujących. Najwyższy mandat w wysokości 2 tysięcy złotych policjanci nałożyli na 21-latka który uzyskał prędkość 159 km/h przy dopuszczalnej 90 km/h. 1500 złotych z kolei zapłaci 55-latek, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych. Obaj kierowcy otrzymali też po 10 punktów karnych.

Z kolei, w centrum Słupska, na ul. Grodzkiej 19-latka wyprzedzała autobus! Zakończyło się kolizją. Kobieta, jadąc ul. Grodzką w kierunku ul. Kowalskiej podjęła manewr wyprzedzania, mijając przy tym pojazd jadący z naprzeciwka. Finalnie przed samym przejściem dla pieszych doszło do kolizji z wyprzedzanym autobusem. Zgodnie z nowym taryfikatorem, policjanci nałożyli na nią mandat karny w wysokości 2500 zł i 6 punktów karnych.

Z środę 5 stycznia, także mandatem w wysokości 2500 zł i zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się interwencja policjantów słupskiej drogówki, którzy mierzyli prędkość w różnych miejscowościach powiatu słupskiego. We Wrześciu, w gminie Słupsk, pomiar 123 km/h przy dopuszczalnej 50 km/h odnotował 21-letni kierujący fordem!

Zgodnie z nowymi przepisami przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h karane jest mandatem w wysokości 2500 zł i 10 punktami karnymi. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym kierowca musi liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy. Te wszystkie kary nałożyli policjanci słupskiej drogówki na 21-latka, który w jednej z miejscowości w powiecie słupskim uzyskał prędkość 123 km/h.

Nowe przepisy

Zgodnie z nowymi przepisami, za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierujących pojazdem mechanicznym zapłacimy od 1500 – do 3000 zł. Za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy mandat karny wynosi 500 zł.

Zmieniły się również wysokości mandatów za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h:

  • · przekroczenie prędkości 31-40 km/h – od 800 zł do 1600 zł
  • · przekroczenie prędkości 41-50 km/h – od 1000 zł do 2000 zł
  • · przekroczenie prędkości 51 60 km/h – od 1500 zł do 3000 zł
  • · przekroczenie prędkości 61-70 km/h – od 2000 zł do 4000 zł
  • przekroczenie prędkości powyżej 70 km/h – od 2500 zł do 5000 zł

Cały taryfikator dostępny jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Sprawdź, gdzie znajdują się trasy piratów drogowych w Słupsku. Zobacz zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Dodaj ogłoszenie