Turniej o Puchar Prezydenta w pomorskim składzie

Przed startem minionego sezonu koszykarze Energi Czarnych zajęli drugą pozycję w turnieju prezydenta. Łukasz Capar
9 października rusza kolejny sezon 2011/2012 Tauron Basket Ligi. Tydzień wcześniej odbędzie się w Gryfii XVI Turniej o Puchar Prezydenta.

Turniej o puchar prezydenta tradycyjnie organizowany jest na tydzień przed startem rozgrywek w lidze. To pierwsza okazja dla kibiców znad Słupi, aby zobaczyć, w jakiej formie są zawodnicy i jak skonstruowany został skład Czarnych Panter.

To także okazja do pierwszych konfrontacji z rywalami, chociaż nigdy wyniki pucharu nie mają przełożenia na zmagania w lidze. Najczęściej już po dwóch - trzech miesiącach trwania ligi trudno kibicom przypomnieć sobie, kto dostał do rąk puchar w Gryfii. W 2010 roku w Słupsku triumfowała Polpharma Starogard Gdański. Ta sama, którą Energa Czarni pokonała w ćwierćfinale play off TBL 3:1.

W tym roku XVI Turniej o Puchar Prezydenta odbędzie się w dniach 1-2 października. Wystąpią w nim na 100 procent AZS Koszalin i Polpharma Starogard Gdański. Obok nich oczywiscie gospodarze Energa Czarni Słupsk.

- Czwartym zespołem, który uzupełni stawkę, będzie najprawdopodobniej Kotwica Kołobrzeg - mówi Andrzej Twardowski, prezes Energi Czarnych Słupsk.

Nie znamy jeszcze formuły rozegrania tegorocznego słupskiego turnieju. Najczęściej każdy z zespołów rozgrywał trzy spotkania według reguły każdy z każdym. W minionym roku była ona jednak zmieniona, na życzenie trenera Energi Czarnych Dainiusa Adomaitisa zespoły zagrały tylko po dwa spotkania: półfinały i finał.

XV Turniej

W 2010 roku wygrała Polpharma Starogard Gdański, która pokonała w finale Energę Czarnych 100:86. W meczu o trzecie miejsce Zastal Zielona Góra wygrał 107:85 z Kotwicą Kołobrzeg. W półfinałach Polpharma pokonała Kotwicę 81:77, a Energa Czarni wygrała z Zastalem 71:61.