Tutaj powstanie elektrownia jądrowa na Pomorzu! Zobacz zdjęcia z drona gminy Choczewo, gdzie zostanie zbudowana pierwsza w Polsce atomówka

Red.
Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.
Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Przemysław Świderski
Udostępnij:
Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Na lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Zobaczcie zdjęcia miejsca, gdzie powstanie atomówka, wykonane z drona.

Od 2017 roku Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe realizowała badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch rozważanych wariantach lokalizacyjnych: „Lubiatowo-Kopalino” (gmina Choczewo, sołectwo Słajszewo, Jackowo) oraz „Żarnowiec” (gmina Krokowa i Gniewino). Zakończyły się one w czwartym kwartale 2021 roku. Na podstawie wyników tych badań Spółka PEJ wybrała preferowaną lokalizację elektrowni. Efekty analiz zamieszczono w raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Badania potwierdziły, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała, że badania, które poprzedziły wybór preferowanej lokalizacji, zostały zrealizowane na "niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

- Wskazują one z jednej strony w jaki sposób elektrownia jądrowa będzie oddziaływać na otaczające ją środowisko i zdrowie ludzi, a z drugiej jak uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania samej elektrowni. Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim - informuje Spółka PEJ.

Spółka podkreśla, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.

Zobaczcie zdjęcia miejsca, gdzie powstanie atomówka, wykonane z drona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Tutaj powstanie elektrownia jądrowa na Pomorzu! Zobacz zdjęcia z drona gminy Choczewo, gdzie zostanie zbudowana pierwsza w Polsce atomówka - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 grudnia, 18:19, piotr mieczyslaw:

"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".- zapewne chodzi o skale wywalonych w bloto pieniazkow ?

-

-

Żal że nie możecie zablokować inwestycji ?

p
piotr mieczyslaw
"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".

"niespotykaną dotąd w Polsce skalę".- zapewne chodzi o skale wywalonych w bloto pieniazkow ?

-

-
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie