MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych obiektów w Słupsku już nie ma, ale wpisały się w historię miasta [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Połowa lat 70. Wyburzanie Domu Kultury Kolejarza.
Połowa lat 70. Wyburzanie Domu Kultury Kolejarza. Ireneusz Wojtkiewicz
Po 1945 roku z terenu Słupska zniknęło wiele obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Jedne rozebrano, bo musiały ustąpić miejsca nowocześniejszym obiektom. Inne zburzono, bo modernizowano ulice. A były i takie, które rozebrano, gdyż już groziły zawaleniem.

Po przejściu frontu wojennego wiosną 1945 roku Słupsk wyszedł poturbowany i okaleczony. Choć generalnie nie było większych walk o miasto, to jednak prawie cała słupska starówka legła w gruzach. Padła ofiarą fantazji żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w ten sposób święcili swój triumf z zajęcia Słupska. Jednak bardziej przekonująca jest hipoteza prof. dr hab. Wojciecha Skóry, dyrektora Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku i Tomasza Urbaniaka, historyka i znawcy historii Słupska, że pożar miasta w marcu 1945 r. był wywołany przez Rosjan po to, aby zlikwidować ewentualne pułapki, które zastawiły wycofujące się wojska niemieckie.

Są to stare archiwalne zdjęcia pokazujące Słupsk, jakiego nie znamy. Miejsca, których często już nie ma i ludzi, którzy odeszli w zapomnienie.

Słupsk Paryżem Północy. Historia miasta na unikatowych zdjęciach!

W wyniku zawieruchy wojennej w Słupsku zniknęła nie tylko starówka, ale znacznie więcej budynków i obiektów. Część z nich odbudowano, a wiele z nich nadal pełniło te same funkcje – przemysłowe, usługowe, gastronomiczne, kulturalne - co przed 1945 rokiem.

Oglądaj także: Demontaż fontanny na starym Rynku w Słupsku

Po okresie odbudowy miasta, w latach 60. XX wieku przystąpiono do jego rozbudowy. Zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe, a także nowe obiekty użyteczności publicznej. Z tego powodu niektóre budynki, które ocalały po wojnie musiały zostać rozebrane.

Z kolei następna dekada była okresem przebudowy miasta, głównie pod kątem zmiany układu komunikacyjnego. To wtedy wyburzono wiele przedwojennych obiektów, które zawadzały przy wytyczaniu nowego przebiegu ulic lub budowie nowych budynków.

W latach 80. ten proces, choć na mniejszą skalę, był kontynuowany. Wtedy też rozebrano sporo obiektów przemysłowych.

A w latach 90. zaczęła się rozbiórka niektórych obiektów, które powstały już po 1945 roku. Jedne zawadzały przy budowie nowych, inne wyburzono, bo już nie były potrzebne. Choć taka jest kolej dziejów, że stare ustępuje miejsca nowemu jest zrozumiała, to jednak czasem żal niektórych starych obiektów.

Na kolejnych slajdach przypominamy niektóre ze słupskich obiektów, których już nie ma.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza