Tyle zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu 2000kwh w 2023. Stawki zwalają z nóg. Będzie bardzo drogo 16.05.23

Mariusz Surowiec
Mariusz Surowiec
Ile zapłacimy za zużycie prądu po przekroczeniu limitu 2000kwh? Zobacz jakie czekają nas podwyżki opłat za prąd.
Ile zapłacimy za zużycie prądu po przekroczeniu limitu 2000kwh? Zobacz jakie czekają nas podwyżki opłat za prąd. Archiwum Polska Press
Od 2023 roku zmienione zostaną stawki obowiązujące za zużycie energii elektrycznej. Wprowadzone limity mają na celu zachęcenie Polaków do oszczędzania prądu. W związku z tym przyjęta została ustawa w świetle której każdy kto korzysta z energii elektrycznej po przekroczeniu limitu 2000kwh objęty zostanie podwyżką. Ile zapłacisz za prąd po przekroczeniu ustalonego limitu? Sprawdziliśmy.

Limity zużycia energii elektrycznej w Polsce

W Polsce obowiązują limity zużycia energii elektrycznej, których przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dla gospodarstw domowych, które nie korzystają z taryf dla przedsiębiorców, limit wynosi 2000 kWh rocznie. Oznacza to, że jeśli przekroczymy ten limit, będziemy musieli zapłacić wyższą cenę za każdą kolejną zużytą jednostkę energii elektrycznej. Warto zauważyć, że ceny za przekroczenie limitu są ustalane przez każdego z dostawców energii elektrycznej indywidualnie.

W 2023 roku wprowadzone zostają poniższe progi zużycia:

  • zużycie do 2000 kWh rocznie (niższy próg);
  • zużycie do 2600 kWh rocznie (wyższy próg) w przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
  • zużycie do 3000 kWh (wyższy próg) dla rolników i gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny (w tym i dla seniorów, którzy posiadają kartę i wychowali co najmniej troje dzieci)

Prąd w Polsce - Ceny i Limity

W dzisiejszych czasach prąd stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Używamy go do praktycznie wszystkiego - od ładowania telefonu, przez gotowanie, aż po oglądanie telewizji. Wraz z rosnącym zużyciem energii elektrycznej, pojawiają się jednak również wyzwania związane z opłacalnością jej użytkowania. Oto informacje dotyczące cen energii elektrycznej w Polsce oraz limity jej zużycia.

Ceny energii elektrycznej w Polsce

Ceny energii elektrycznej w Polsce są uzależnione od wielu czynników, takich jak m.in. koszty produkcji, dystrybucji czy podatki. Warto jednak zauważyć, że w Polsce ceny prądu są jednymi z najniższych w Europie. Według danych Eurostatu, w 2021 roku średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce wynosiła około 0,20 euro za 1 kWh. Jest to wartość o około 30% niższa niż średnia europejska.

Koszty przekroczenia limitu zużycia energii elektrycznej

Koszty przekroczenia limitu zużycia energii elektrycznej są uzależnione od ceny energii elektrycznej, jaką oferuje nam dostawca oraz od wielkości przekroczenia limitu. Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od tych czynników, dodatkowe koszty są zawsze wysokie. Dlatego też, aby uniknąć dodatkowych opłat, warto zastanowić się nad sposobami na oszczędzanie energii elektrycznej. Ile zatem zapłacimy za prąd po przekroczeniu ustawowych limitów? Ceny różnią się od dostawców energii. Zobacz ile zapłacisz w naszej galerii:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Samson
Szkoda tylko, że autor artykułu nie mówi całej prawdy. Po zużyciu przykładowo tych 2000kWh mamy limit za kWh energii, właśnie energii a gdzie koszty dystrybucji? Zadzwońcie np. do PGE i dowiedzcie się ile będziecie naprawdę płacić za 1 kWh. U mnie przy taryfie G12w stawki wzrosły w przybliżeniu o 100%.
G
Grażka
11 kwietnia, 10:14, Magdalena:

Paranoja z tymi limitami 2000 jednostek to stanowczo za mało ,mieszkam w 3 wszystko na prąd za wyjątkiem ogrzewania.

Indukcja ,piekarnik i już zwykle użytkowanie sprawia że te 2000 zostaną przekroczone.

Średnio na rok ok 2500-2600 wynosi przy 3 os.rodzinie gdzie wszystko jest na prąd ,poza ogrzewaniem

Gazu w naszym budownictwie nie ma.

Powinni zwrócić uwagę też na to czy ktoś używa dodatkowo gazu czy nie.

He, he za mało to mało powiedziane, ktoś chyba nie przemyślał sprawy, ja mam wszystko na prąd czyli ogrzewanie również, zużycie roczne ok 12.000 limit 2000 przekroczyłam w styczniu przy pierwszym rachunku, teraz mam cenę max na pierwszej taryfie i na drugiej taka sama cenę max do końca roku. Nie wiem kto wymyślił 2000 limitu dla osób z ogrzewaniem elektrycznym. Ciśnie się na usta tysiąc epitetów ale czy mi to pomoże kurna nie 🤬

M
Magdalena
Paranoja z tymi limitami 2000 jednostek to stanowczo za mało ,mieszkam w 3 wszystko na prąd za wyjątkiem ogrzewania.

Indukcja ,piekarnik i już zwykle użytkowanie sprawia że te 2000 zostaną przekroczone.

Średnio na rok ok 2500-2600 wynosi przy 3 os.rodzinie gdzie wszystko jest na prąd ,poza ogrzewaniem

Gazu w naszym budownictwie nie ma.

Powinni zwrócić uwagę też na to czy ktoś używa dodatkowo gazu czy nie.
A
Adam Adam
Czyli ile? Autor twórcą tego klikbajta sam nie wie. Kiedyś się mówiło pleć pleciugo byle długo
S
S
Znowu robi się PRL
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie