Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko pozornie są niegrzeczne

jsz
Do niedawna dorośli mówili o nich: co za nieznośne, niedobre dzieci! Nawet paru minut nie potrafią usiedzieć na miejscu.

Teraz już wiadomo, że powodem tego może być nadpobudliwość psychoruchowa, określana jako ADHD.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder)objawia się: problemami z utrzymaniem uwagi i z kontrolą impulsywności oraz nadmierną ruchliwością. Podobne problemy ma wiele dzieci, jednak o ADHD mówi się wtedy, gdy objawy te są niewspółmierne do wieku i stają się źródłem wyraźnych niepowodzeń w szkole i w domu, niekorzystnie wpływają na życie rodzinne, naukę i rozwój dziecka.

Uszkodzenie

Badacze uważają dziś, że przyczyną ADHD najczęściej nie jest organiczne uszkodzenie mózgu w wyniku działania patologicznych czynników, lecz odmienny sposób dojrzewania układu nerwowego. Jest to spowodowane zmianami genetycznymi, co przyczynia się do zmian pracy niektórych struktur mózgu, a w konsekwencji zaburzenie procesów psychicznych.
Za tezą o genetycznym uwarunkowaniu nadpobudliwości przemawiają wyniki badań w rodzinach dzieci nadpobudliwych. Objawy ADHD zmniejszają się wraz z wiekiem. Najszybciej ustępuje nadmierna ruchliwość. Jeśli dziecko w pierwszej klasie biegało po klasie, w trzeciej będzie się już tylko wiercić w ławce.
Nieco wolniej poprawia się zdolność skupiania uwagi, u około 2/3 chorych występuje także w okresie dojrzewania. Młodzi ludzie dotknięci ADHD mają problemy z koncentracją uwagi i z nauką, trudniej im nawiązywać kontakty z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami, zwiększa się ryzyko antyspołecznych zachowań, konfliktów z prawem,uzależnień.

Często bywają karane

Dzieci nadpobudliwe często są karane. Stale słyszą o sobie: że są niegrzeczne, leniwe, że przeszkadzają. Na tej podstawie mogą tworzyć obraz siebie jako kogoś gorszego, złego, nieudanego.
Jaka może być konsekwencja? Agresja, albo wycofanie się, przekonanie, że nie warto się wysilać, bo i tak się nie uda.
Nie ma badania, które pozwoli stwierdzić, które dziecko jest nadpobudliwe, a które nie.
Jedno wiadomo, o ADHD mówimy wtedy, gdy dziecko ma objawy stałe lub niemal stałe w szkole, w domu i na podwórku. Ważne jest też stwierdzenie, że objawy te występują od wczesnego dzieciństwa. (jsz)

Objawy

* Do 3. roku życia nadmierna ruchliwość.
* W przedszkolu wzmożona ruchliwość, impulsywność, agresja wobec innych dzieci.
* W szkole zaburzenia koncentracji i uwagi.
* W wieku dorastania wewnętrzny niepokój, nieuporządkowanie.
W wielu krajach dzieci z ADHD są objęte ochroną prawną, mogą ubiegać się o specjalną pomoc w nauczaniu.
W Polsce nie jest to usankcjonowane, zależy od postawy nauczycieli i rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza