Tylko trzy razy dziennie przez Łebień przejeżdża autobus

  Tylko trzy razy dziennie przez Łebień przejeżdża autobus

  Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zdenerwowani mieszkańcy Łebienia.

  Zdenerwowani mieszkańcy Łebienia. ©Łukasz Capar

  Mieszkańcy Łebienia wołają o pomoc. Nie mają czym dojechać do lekarza apteki, czy nawet do sklepu.
  Zdenerwowani mieszkańcy Łebienia.

  Zdenerwowani mieszkańcy Łebienia. ©Łukasz Capar

  Ich dzieci uczące się w Słupsku muszą 7 km iść pieszo, aby wsiąść do autobusu. Zdaniem PKS kursy były nierentowne, więc je zlikwidowano.

  Łebień to niewielka wioska w gminie Damnica. Do Słupska jest stamtąd 27 km. - Niedługo będziemy wioską wymarłą. Nic tylko ją zaorać - mówią jej mieszkańcy.
  Są zrozpaczeni. Od 1 września słupski PKS obciął kilkanaście kursów, w tym dwa jadące przez Łebień. Sprawy w swoje ręce wzięła Wanda Kucharska, sołtys Łebienia.

  - Nie możemy tak tego zostawić, bo inaczej będziemy wioską kompletnie odciętą od świata - mówi. Zwołała całą wieś i postanowili walczyć wspólnie.

  - Dwóch moich synów uczy się w słupskim "mechaniku", córka studiuje na Akademii Pomorskiej. Codziennie jeździli do Słupska autobusem o 8.55, a wracali o 13.30 ze Słupska. Teraz muszą wyjechać dwie godziny wcześniej i czekać na zajęcia, a później wracają o 18. Cały dzień zmarnowany - mówi Justyna Grudzi, matka. - Wolą więc siedem kilometrów chodzić na piechotę do Starej Dąbrowy, a dopiero tam wsiadają w autobus - mówi.

  Mnóstwo starszych ludzi leczy się u specjalistów w Słupsku.

  - Połowa wsi jeździ do diabetyka, inni do kardiologa czy też innych lekarzy. Teraz, aby pojechać na 15-minutową wizytę, musimy spędzić w Słupsku dwanaście godzin, bo nie ma czym wrócić - mówi Krystyna Natkaniec.

  Chodzi jednak nie tylko o połączenie ze Słupskiem chodzi.

  - Nawet połączenia z gminą nie ma w Damnicy. Urzędnik każe się wstawić o określonej godzinie, więc trzeba na rower wskoczyć i jechać. Na skróty przez las to siedem kilometrów, drogą dwanaście - mówi Barbara Surmaniec.

  Najgorsze, że nawet zakupów nie ma gdzie zrobić. Trzeba do Damnicy jechać. Kobieta o kulach ma łzy w oczach.

  - Naprawdę ciężko mi chodzić. Nie zajdę do Damnicy. A tam i zakupy, i opłaty na poczcie trzeba robić, i lekarstwa w aptece kupić - mówi Zofia Mańka.
  Pracownicy PKS rozkładają ręce. - Obcięliśmy kilkanaście kursów. Powodów jest kilka. Po pierwsze były to najmniej opłacalne połączenia, a po drugie brakuje nam kierowców. Możemy wznowić kursy, jeśli w kosztach partycypować będzie gmina - mówi Ilona Słaby, rzecznik prasowy słupskiego PKS.

  Wójt jednak mówi krótko.

  - Nie możemy, bo dopłacanie do komunikacji zbiorowej nie jest zadaniem gminy. Możemy tylko współfinansować kursy szkolne - mówi Maria Janusz, wójt gminy Damnica.

  Mieszkańcy nie poddają się. - Musimy walczyć o komunikację, bo to minimum, które nam się należy. To żenujące, że musimy o to błagać. Przecież my też jesteśmy w Unii Europejskiej. Nasze dzieci też mają prawo się rozwijać, jeździć na zajęcia pozalekcyjne do miasta czy do kina - mówi Zbigniew Wilk.

  Zapowiadają, że zbiorą podpisy i sami pójdą do PKS, skoro wójt nie chce im pomóc.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Warto zobaczyć

  Nowa edycja budżetu obywatelskiego Podwyżka opłat za śmieci w Słupsku

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Jezioro Łabędzie w wykonaniu Moscow City Ballet w Słupsku!

  Jezioro Łabędzie w wykonaniu Moscow City Ballet w Słupsku!

  Klasyka heavy metalu w symfonicznym wydaniu. Muzyka zespołu Metallica zabrzmi w Słupsku

  Klasyka heavy metalu w symfonicznym wydaniu. Muzyka zespołu Metallica zabrzmi w Słupsku