Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko trzy sprawy odbyły się przed sądem arbitrażowm w ubiegłym roku

Zbigniew Marecki
Tylko trzy sprawy odbyły się w ubiegłym roku przed sądem arbitrażowym.
Tylko trzy sprawy odbyły się w ubiegłym roku przed sądem arbitrażowym. Archiwum
Tylko trzy sprawy odbyły się w ubiegłym roku przed sądem arbitrażowym, który działa przy SIP-H. Ponieważ sprawy przed sądem arbitrażowym prowadzone są dyskretnie, bez ich ogłaszania na wokandzie, nie dowiemy się, kto z kim się sądził.

- Spory zostały jednak rozstrzygnięte szybko, a ich ucze­stnicy byli z tych rozstrzygnięć zadowoleni - mówi Zdzisław Walo, dyrektor biura SIP-H.

Nie jest zdziwiony, że w ubiegłym roku przed sądem arbitrażowym odbyły się tylko trzy procesy.
- Przedsiębiorcy dopiero dowiadują się o możliwości korzystania z naszego sądu. Aby mogli to zrobić, muszą zmienić zapisy w statutach firm i umowach między firmami - dodaje dyrektor Zdzisław Walo.
Jednocześnie przypomi­na, że sądy arbitrażowe posiadają zalety, których często brakuje sądom powszech­nym.

- Cechuje je szybkość postępowania, którego efektem jest najczęściej ugoda. Strony mogą się odwoływać i same tworzyć procedury postępowania. Ważną zaletą jest także dyskrecja postępowa­nia sądu polubownego i niskie koszty. Samo postępowanie jest krótkie, wyroku można się spodziewać już od trzech do pięciu tygodni - wylicza Zdzisław Walo, dyrektor biura SIP-H.

Ponadto warto pamiętać, że wyrok wydany przez sąd polubowny jest równoprawny z wyrokami sądów państwowych i można go zaskarżyć do sądu powszechnego. Jednak podstawy do odwołania się są ograniczone do kilku określonych przypadków. Wyroki takiego sądu są honorowane na całym świecie.
Osobami, które orzekają o wyroku, są arbitrzy, czyli osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i pełnią praw publicznych. Słupscy arbitrzy są tak wybrani, aby mogli rozpatrywać każdą sprawę, z wyjątkiem alimentacyjnych, bo te nie podlegają arbitrażowi.

Sąd arbitrażowy przy Słup­skiej Izbie Przemysłowo-Handlowej składa się z prezesa, sekretarza i pięcioosobowej rady. Obok tego fun­kcjonują arbitrzy i mediatorzy.

Stronami postępowania mogą być osoby fizyczne, prawne lub organizacje, któ­re mają zdolność sądową i procesową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza