Tylko u nas. Historia kina Milenium w Słupsku (quiz, zdjęcia, wideo)

Ireneusz Wojtkiewicz (wojtkiewicz@ct.com.pl)

Wideo

Zobacz galerię (52 zdjęcia)
Początek i koniec tego największego przybytku dziesiątej muzy w Słupsku paradoksalnie łączy „Zerwany most” - film Jerzego Passendorfera, zagrany jako pierwszy i ostatni w 47-letnich dziejach kina „Milenium”.

Od ostatniego seansu 16 grudnia 2010 r. minie niedługo 7 lat, ale pamięć o tym kinie nie gaśnie. Przeciwnie, jest żywa w kilku pokoleniach słupszczan, dla których to kino było obiektem kultowym. I coraz głośniej słychać, że trzeba je przywrócić dziesiątej muzie, czy w ogóle kulturze, której zostało brutalnie wydarte.

Morze powojennych ruin

istniało wokół obecnego Starego Rynku, przedtem placu Armii Czerwonej, który przed wojną za czasów niemieckich zwał się Markt. Dominował tu pomnik generała niemieckich huzarów Blüchera.

Pośród zgliszcz ostały się jedynie trzy stare kamieniczki i obiekt adaptowany kolejno na Powiatowy Dom Kultury, Oddział Narodowego Banku Polskiego i Sąd Okręgowy. Pomnik Blüchera zniknął bez śladu – wraz z postumentem, który przez powojenny czas służył jako stragan. W gruzach legła cała północno – zachodnia ściana rynku wraz dominującym w niej budynkiem Munds Hotel. Na odgruzowanym placu rozbijano namioty cyrkowe i stawiano karuzele. Jak pamiętają słupszczanie – seniorzy, dzięki tym cyrkom zobaczyli po raz pierwszy w życiu słonie, tygrysy, lwy i inne egzotyczne zwierzęta, które przywożono na pokazy tresury. Po latach zbudowano tu właśnie kino „Milenium”.

KLIKNIJ I ZOBACZ - HISTORIA KINA W SŁUPSKU - QUIZ

Była to jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w mieście, ale nie z powodu opieszałości budowlanych. Podczas prac fundamentowych natrafiono na drewniane konstrukcje zabudowy prastarego grodu nad Słupią. Na rozpoczętą w 1959 roku budowę kina weszli więc archeolodzy, których prace wykopaliskowe przyhamowały realizację tej całkiem współczesnej, a nawet wybiegającej w przyszłość inwestycji kulturalnej. Kino zainaugurowało swą działalność 4 kwietnia 1963 roku seansem wspomnianego filmu „Zerwany most”.

W tym czasie w Słupsku funkcjonowało już kilka kin („Polonia” i „Kolejarz” niemal po sąsiedzku oraz „Relaks” przy ul. Jagiełły, „Ustronie” przy ul. Poznańskiej i „Gwardia” przy ul. Kościuszki), ale „Milenium” było prekursorem kinematograficznej nowoczesności, i to o randze krajowej.

Było w krajowej dziesiątce obiektów premierowych

co zresztą założono w projekcie budowy, przystosowując „Milenium” do projekcji filmów szerokoformatowych (panoramicznych) ze stereofonicznym udźwiękowieniem. Taką aparaturę zainstalowano tu w 1970 roku. W tym celu wykorzystywano zachodnioniemieckie projektory UP-700 PYRKON, przystosowane do wyświetlania taśm filmowych o szerokości 70 mm.

Niezależnie od tego kino dysponowało drugim zestawem aparatury projekcyjnej typu AP-51 przystosowanej do wyświetlania filmów na taśmach o szerokości 35 mm, rzutnikiem reklam DIA i innymi nowoczesnymi na tamten czas urządzeniami.

Początkowo kino „Milenium” dysponowało na widowni 724 miejscami, ale ich nieco ubywało po kolejnych remontach i wskutek powiększania sceny. Na początku lat 70. liczba miejsc została zmniejszona do 640, w 1979 roku nastąpiła wymiana foteli uchylnych na nowe, a w roku 1999 kolejny remont i modernizacja sceny zmusiły do zmniejszenia liczby miejsc do 600. Modernizacje te miały na celu także stworzenie na widowni i scenie dogodnych warunków do organizacji spotkań, akademii i innych podniosłych uroczystości, np. centralnych obchodów Dni Morza w 1980 roku.

W latach 70. „Milenium” pozostawało jednak jedynym na Wybrzeżu kinem cineramicznym, do którego ściągały liczne wycieczki autokarowe, min. z Trójmiasta. W roli kina premierowego „Milenium” wystąpiło min. podczas pokazu filmu „Hubal”. Przed seansem odbyło się spotkanie publiczności z kombatantem oddziału majora Hubala, ppor. rez., słupszczaninem Stanisławem Mieczkowskim, poprowadzone przez naszego redakcyjnego kolegę red. Mariana Fijołka.

Repertuar obejmował filmowe dzieła

zarówno produkcji tzw. demoludów (ok. 60 proc.), jak i kinematografii krajów kapitalistycznych (ok. 40 proc.). „Milenium” reklamowało się min. na łamach „Głosu Słupskiego/Koszalińskiego”, poprzednika obecnego „Głosu Pomorza”.

Oto znamienne ogłoszenie z kwietnia 1972 r.: „Japońska napaść na Pearl Harbor w amerykańsko - japońskim filmie Tora, Tora, Tora na ekranie jedynego na Wybrzeżu szerokoformatowego (70 mm), stereofonicznego kina Milenium w Słupsku – wyświetlany do 14 kwietnia 1972 r. Historia największej w dziejach klęski sił zbrojnych USA. Bilety prosimy rezerwować telefonicznie lub pisemnie – kino „Milenium” Słupsk, tel. 51-91, seanse o godz. 14, 17, 20”.

Bywało, że po takich anonsach słupszczanie nie mogli kupić biletów do kina, bo zostały wyprzedane widzom spoza miasta czy z Trójmiasta, przyjeżdżającym do Słupska gromadnie autokarami. W tamtych czasach kino „Milenium” wykonywało jedną trzecią planu kasowego wszystkich kin w województwach słupskim i koszalińskim. I to były najlepsze lata tego kina, kierowanego kolejno przez Władysława Wasilewskiego (wcześniej był kierownikiem „Polonii”), Józefa Malinowskiego i Pawła Wilińskiego, który objął „Milenium” w 1984 r. i dotrwał do czasów „Biedronki”

Według publikacji „Słupskie instytucje kultury – informator 2000”, dla kina takiej rangi jak „Milenium” wypożyczalnie kaset video nie stanowiły żadnej konkurencji. Nie trzeba było z nimi walczyć o widza. Ba, w kinie „Milenium” nawet prosperowała sobie taka wypożyczalnia. Hitem roku 1998 był film „Titanic”, który w „Milenium” obejrzało w sumie 33 tysiące widzów. Ponad 60 tys. widzów obejrzało w tym kinie film „Ogniem i mieczem” - hit roku 1999. W rok potem zanosiło się na kolejny rekord – po premierze i seansach „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Źle się zaczęło dziać po roku 2000,

lista takich kin jak słupskie „Milenium” zmalała pod koniec 2010 roku do 19 w całym kraju, przy czym wielką niewiadomą stało się kwestia likwidacji szerokoformatowej aparatury. Tylko nieliczne kina cineramiczne ostały się w objęciach dziesiątej muzy, czy też nadal pozostały we władaniu szeroko pojętej kultury. Taki los niestety nie spotkał „Milenium” i wygląda na to, że nie jest to tylko kwestia uwiądu kinematografii i rozpowszechniania filmów.

Kino „Milenium” nie było i nie jest perłą śródmiejskiej architektury, przedwojenna zabudowa Starego Rynku też nie należała do okazałych. Można jednak było skorzystać z dobrodziejstw małej architektury, a nie od razu ładować się tu z wielkopowierzchniowym sklepem. Można było nie psuć otoczenia, np. nie brukować ul. Grodzkiej, nie likwidować zatok autobusowych i nie powodować tym samym zatorów komunikacyjnych. Można było poprawić chodniki i organizację ruchu na Starym Rynku. Uczynić to miejsca bardziej przyjazne kierowcom, a nie tylko wielkim kasownikiem opłat postojowych.

Trzeba też widzieć, że od lat trwa izolowanie śródmieścia od Starego Runku poprzez zaślepianie kolejnych wjazdów/wyjazdów (ul. Łukasiewicza, Nowobramska, Bema, Zamenhofa, Szarych Szeregów). Tak się tworzy getta a nie drożne układy komunikacyjne! Tak też powstają galerie pustostanów, przy czym niektóre z nich to skutek bezmyślnego przerabiania typowych obiektów mieszkalnych na lokale usługowe, gastronomiczne, przychodnie itp. A jak wygląda najbliższe otoczenie „Biedronki” vel „Milenium”. Takiego brudu, śmieci i bezhołowia jak obecnie nigdy przedtem tu nie było. A na domiar złego nie ma skąd wziąć kubła zimnej wody na łby władz miasta, bo u progu lata fontanna jest sucha.

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 maja, 11:41, słupszczanin 70:

tak poprzedni ustrój dbał o postęp cywilizacji w społeczeństwie a obecny lubi jak naród jest głupi i tak mamy od 30 lat

5 października, 20:59, Gość:

Dobrze to skomentowałeś ni dodać nic ująć kiedyś za tamtych czasów mieliśmy zakłady pracy bardzo porządne super socjal a po dojściu złodziei do władzy po 1989r po skończonej pracy myłem się w wiadrze z wodą taką stworzyli nam dobroć.

Racja

Nie POwinni dopuszczać komuchów do władzy po 89

G
Gość

Pamietam Tora, tora, tora. Bananowa mlodz (bo tate w PZPR) walila na ten fillm. Ja przeczekalem i po latach okazalo sie, ze TTT byl najwiekszym nieporozumieniem i badziewiem. Przez 2 godziny nic sie nie dzialo tylko dziamganie i lazenie po proznicy.

G
Gość
28 maja, 11:41, słupszczanin 70:

tak poprzedni ustrój dbał o postęp cywilizacji w społeczeństwie a obecny lubi jak naród jest głupi i tak mamy od 30 lat

Dobrze to skomentowałeś ni dodać nic ująć kiedyś za tamtych czasów mieliśmy zakłady pracy bardzo porządne super socjal a po dojściu złodziei do władzy po 1989r po skończonej pracy myłem się w wiadrze z wodą taką stworzyli nam dobroć.

G
Gość

Pracowałem tam jako kino operator na film Tredowata zjeżdżali się autokary wyświetlał ten film120 razy tekst do dzisiaj pamietam

s
słupszczanin 70

tak poprzedni ustrój dbał o postęp cywilizacji w społeczeństwie a obecny lubi jak naród jest głupi i tak mamy od 30 lat

d
ddd

A sprzedawczyki zrobili z tego biedrę.

r
ranga prowincji
2018-07-14T13:11:44 02:00, millenium:

Konkurs na stary rynek?

W Bytowie też nie ma tak dużej sali koncertowej. A Słupsk, jak się wydaje, w stronę Bytowa zmierza.

m
millenium

Konkurs na stary rynek?

Przypomnijcie sobie artykuł o kinie Millenium!

Dzisiaj mogłaby to być piękna sala koncertowa na 600 miejsc.

P
Polak
W dniu 28.07.2017 o 21:31, jasio napisał:

bo kto sprzedaje taki obiekt komuś kto nastawiony jest na max zysk a minimalny nakład. gaczynski jest znany z dziadostwa i wiadomym było , że te kłamliwe bydle nabajeruje o hotelu restauracji i ojjjjj. wsadził biedronkę i robi kase. nikt nie pomyślał aby zobligować go do wywiązania się z obietnicy. tak jest element historii i straszy oblepiony reklamami , biedronkami paczkomatami . jednego co brakuje to gipsowego odciski na styl kima gęby gaczyńskiego.

Tchórzu - biedny psycholu i zboczeńcu , twoja teczka wciąż się zapełnia a psychiatryk już czeka. Masz to jak w banku.  :ph34r:​ 

T
TOMI

nigdy bym nie przypuszczał ze kino MILENIUM zniknie z ery zawsze chętnie chodziłem na jakieś nowe seanse choć wspominam te dni kiedy za młodych lat szedłem na film ba mam go w swojej kolekcji KLASZTOR SCHAOLIN i inne filmy kung fu czy eeeech to była frajda  na dużym ekranie coś było super obejrzeć czy CK DEZERTERZY ,wejście smoka czy RIO BRAWO ludzie gdybym mógł wrócić do tamtych lat młodych gdzie westerny czy wojenne filmy były tak dostępne  łzy się kręcą a młodzież co zna? pytam się brutalność  te filmy które młodzież nie zna a my znamy ba nawet gdyby kosztowały 100 zł wydał bym i chętnie wrócił do kina MILENIUM na te filmy i przeżywał ł te filmy jeszcze raz eeech to były czasy

M
Mojo Jojo
W dniu 29.07.2017 o 08:56, slupszczanin napisał:

hehe 2x bilet do kina 30zł... :) piekna sprawa moze i te kino w jatarze teraz lepsze nowoczesniejsze... a ceny biletów ? ;o masakryczne zeby isc z rodzina dajmy 2+2 to naprawde masakra... ostatnio bylem z zona tylko na same bilety poszla praktycznie stówa... zenada... i taki to własnie dostep jest do kultury... tak 30zł za 2x bilet to były czasy :) a kino miało swoj klimat :) teraz niedosc ze drogo to jeszcze na wszystkim chca zarabiac hehe zenada


No to sie bierze zone do kina na srode z Orange. W cenie 1 biletu ida 2 osoby. Proste.
G
Gość
W dniu 29.07.2017 o 09:24, Gość napisał:

Do multikina chodza chetnie. Taka ta komuna byla zla, a w 50 lat odbudowali caly ktaj, komunikacje, sluzbe zdrowia, szkolnictwo, przemysl. Przyszly niwe czasy, niby japitalizm, ale jakos to wszystko roz****e, bez zadnych zasad

 

Masz rację komuchy nie potrafią rządzić w demokracji.

G
Gość
W dniu 29.07.2017 o 03:57, Qwert napisał:

Gdyby ludki chodziły do kina to może i by to funkcjonowało.ale wszyscy w latach 90 korzystali z urządzenia typu video.do kina chodziło po 10 osób na seans.dzis wielkie oburzenie,że nie ma kina.ale przecież jest w Jantarze(o kilka epok lepsze).wiec w czym problem?a że teraz jest w miejscu kina biedronka?a co by było gdyby tam nic nie było?pewnie też zle by było słupskim narzekaczom.bylo kino Polonia.pozniej tam była dyskoteka.dzis nie ma w tym miejscu nic i jakoś nikt nie płacze z tego powodu.ciezko zrozumiec miejscowych narzekaczy.


Do multikina chodza chetnie. Taka ta komuna byla zla, a w 50 lat odbudowali caly ktaj, komunikacje, sluzbe zdrowia, szkolnictwo, przemysl. Przyszly niwe czasy, niby japitalizm, ale jakos to wszystko roz****e, bez zadnych zasad
s
slupszczanin

hehe 2x bilet do kina 30zł... :) piekna sprawa moze i te kino w jatarze teraz lepsze nowoczesniejsze... a ceny biletów ? ;o masakryczne zeby isc z rodzina dajmy 2+2 to naprawde masakra... ostatnio bylem z zona tylko na same bilety poszla praktycznie stówa... zenada... i taki to własnie dostep jest do kultury... tak 30zł za 2x bilet to były czasy :) a kino miało swoj klimat :) teraz niedosc ze drogo to jeszcze na wszystkim chca zarabiac hehe zenada

G
Gość
W dniu 28.07.2017 o 22:43, pantadeusz2015 napisał:

Głupiś.

Oby tak się stało!!!!!!

Dodaj ogłoszenie