MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tymczasowa organizacja ruchu w Słupsku zdaje egzamin? Ratusz zadowolony z zaproponowanych zmian dla kierowców

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wprowadzona po zamknięciu wiaduktu na ul. Szczecińskiej tymczasowa organizacja ruchu wymusiła mnóstwo utrudnień dla kierowców. Zdaniem miasta, zaproponowane zmiany sprawdziły się i zostały zaakceptowane przez mieszkańców.

Przypomnijmy, 6 maja nastąpiło zamknięcie przejścia i przejazdu pod wiaduktem na ulicy Szczecińskiej w Słupsku celem jego rozbiórki. Prace realizowane będą w dwóch etapach, połówkowo, by zachować ruch pociągów w kierunku Koszalina. Ich pierwsza część potrwać ma do końca listopada bieżącego roku.

W związku z trwającą rozbiórką wiaduktu, Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku wyznaczył objazdy dla kierowców. Inaczej pojechały też autobusy komunikacji miejskiej, stąd potrzebne były korekty w rozkładach jazdy.

Jak ocenia dyrektor ZIM, Tomasz Orłowski, zaproponowane kierowcom tymczasowe zmiany w organizacji ruchu zdają egzamin i minimalizują korki w mieście. Obecnie nie ma w planach większych korekt na trasach objazdów.

- Sprawdziła się propozycja, którą przedłożyliśmy. Szliśmy „na pewniaka”, bo te zmiany, które wprowadziliśmy zebrane są w jedną dużą. Dziękujemy bardzo kierowcom za wyrozumiałość, po drugie za świadomość wielkości tych zmian. Pierwszy raz taka duża akcja informacyjna 2-3 tygodnie przed zamknięciem wiaduktu spowodowała, jeżeli możemy mówić o czymś dobrym w kontekście utrudnień w ruchu, że tak duża zmiana została wprowadzona w miarę bezboleśnie – uważa Tomasz Orłowski.

Utrudnienia dla kierowców nie zakończą się w tym roku. W planach jest bowiem rozbiórka i budowa nowych wiaduktów na ul. Grunwaldzkiej i Bałtyckiej, a po wykonaniu tej części inwestycji, ponowne zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Szczecińskiej w celu zrealizowania drugiego etapu rozbiórki. Może to potrwać nawet do początku 2026 roku.

Jak zorganizowano ruch w mieście po 6 maja?

Skrzyżowanie ulic Szczecińskiej - Sobieskiego - Krzywoustego:

W celu poprawy warunków ruchu przeprogramowana zostanie sygnalizacja świetlna, uwzględniająca zwiększone potoki pojazdów w ciągu trasy objazdu. Ruch pomiędzy ulicami Szczecińską i Sobieskiego możliwy będzie po dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Przy ulicy Sobieskiego zlikwidowany zostanie buspas na prawym skrajnym pasie ruchu, korzystać z niego będą mogły wszystkie pojazdy. Przy ulicy Szczecińskiej skręt w ulicę Sobieskiego zostanie umożliwiony poprzez wyznaczenie dodatkowego pasa ruchu.

Skrzyżowanie ulic Sobieskiego - Zygmunta Augusta - Towarowej:

W celu poprawy warunków ruchu przeprogramowana zostanie sygnalizacja świetlna, uwzględniająca zwiększone potoki pojazdów w ciągu trasy objazdu. Zlikwidowana zostanie możliwość skrętu w lewo z ulicy Sobieskiego w ulicę Zygmunta Augusta (z wyłączeniem autobusów), co poprawi przepustowość ulicy Sobieskiego. Dojazd do ul. Zygmunta Augusta będzie możliwy po nawrocie na rondzie Bp. I. Jeża.

Ulice Żółkiewskiego i Chodkiewicza:

W celu poprawy warunków dojazdu do ulic Banacha, Zygmunta Augusta i Piłsudskiego z pominięciem ulicy Sobieskiego wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy na całej długości ulic Chodkiewicza i Żółkiewskiego.

Skrzyżowanie ulic 3 Maja - Wolności - Kołłątaja:

Zostanie wprowadzony zakaz skrętu w lewo z ulicy Wolności w ulicę Kołłątaja (z wyłączeniem autobusów).

Skrzyżowanie ulic Kołłątaja - Tuwima - Wita Stwosza:

Wprowadzona zostanie możliwość skrętu w lewo z ulicy Kołłątaja w ulicę Tuwima (w kierunku centrum) z wprowadzeniem „łamanego” pierwszeństwa przejazdu w tej relacji. W związku z wprowadzoną zmianą wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu. W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych wewnętrzne pasy ulicy Tuwima przy skrzyżowaniu zostaną wyłączone z ruchu w celu wykonania azylu dla pieszych.

Ruch pieszy zostanie poprowadzony trasą Sobieskiego - Towarowa - Dworzec Autobusowy (Węzeł Transportowy) -Dworzec PKP (przejście w poziomie torów) - Kołłątaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza