Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc dla sołtysa? Nie będzie. Sejm odrzucił projekt PSL

Redakcja
archiwum Gazety Krakowskiej
Oprócz diety sołtysa, miesięczne wynagrodzenie w wysokości tysiąca zł? Nic z pomysłu ludowców. Sejm odrzucił projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Jak rozłożyły się głosy? Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Ta ustawa miała wzmocnić pozycję sołtysów. I dać im prawo do połowy minimalnego wynagrodzenia za każdy miesiąc pełnienia funkcji. Pieniądze te miały stanowić dodatek do ustalenia podstawy emerytury. Jako ich źródło przewidziano nie fundusze sołeckie, a budżet państwa. Koszty? Miały wynieść ok. 40,3 mln zł rocznie. Czyli 0,15% budżetu na 2017 rok.

 

Polecamy artykuł: Fajnie by było dostać chociaż pensję za pół etatu - sołtysi

 

- Trzeba pracę sołtysów wzmocnić i docenić. Pracują społecznie po kilkadziesiąt lat, są pierwszą instancją, do której mieszkańcy mogą się zwrócić. Niejednokrotnie biorą na siebie wszystkie żale wylewane pod adresem władzy - przekonywał  Piotr Zgorzelski, poseł z PSL, jeden z twórców projektu.

 

Pomysł spotkał się z przychylnością pozostałych partii opozycji - Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i więksozści klubu Kukiz 15'. Wypłat dla 40 tys. sołtysów jednak nie będzie. Sejm odrzucił projekt w pierwszym czytaniu. 

 

Dlaczego chcecie odrzucić projekt oczekiwany przez społeczności lokalne, regulujący status sołtysów i sołectw? Czy jesteście przeciw umacnianiu społeczeństwa obywatelskiego? Mamy wiele uwag do projektu, ale dajmy mu szansę - zwracał się do PiS-u Jacek Protas, poseł Platformy Obywatelskiej.

 

- Nie bójcie się debaty nad wzmocnieniem roli sołtysa. Jeżeli odrzucicie projekt, będzie to początek zwijania polski lokalnej - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL-u.

 

Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 234 osób, przeciw - 201 posłów. Trzech wstrzymało się od głosu. 

 

Wprowadzenie ustawy miało dać możliwość działania sołectw jak organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu rozwiązaniu, łatwiej byłoby im sięgać po środki pozabudetowe. 

 

Źródła informacji: psl.pl, www.samorzad.lex.p

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tysiąc dla sołtysa? Nie będzie. Sejm odrzucił projekt PSL - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza