Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Materiał informacyjny rankomat.pl
pexels.com
Zgodnie z aktualnymi przepisami, ubezpieczenie OC obowiązuje przez 12 miesięcy. Są jednak kierowcy, którzy poszukują rozwiązań trwających znacznie krócej – na przykład 6 miesięcy. Sprawdź, czy jest to w ogóle możliwe i czy dotyczy wszystkich kierowców.

Ubezpieczenie OC dotyczy wszystkich zarejestrowanych aut – niezależnie od tego, z jaką częstotliwością i w jakim celu są użytkowane. Warto jednak mieć świadomość, że sposób wykorzystania pojazdu może wpłynąć na możliwość wykupienia ubezpieczenia na okres krótszy niż 12 miesięcy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe – na czym polega?

Polskie przepisy przewidują możliwość wykupienia tzw. ubezpieczenia krótkoterminowego. Jego mianem określa się polisę zawieraną na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 30 dni. Oznacza to, że ubezpieczenie OC można wykupić zaledwie na pół roku – stanowi to spore udogodnienie dla wielu kierowców.

Zgodnie z ustawą, takie ubezpieczenie daje pełny zakres ochrony – dokładnie taki sam jak w przypadku polisy OC wykupywanej na okres 12 miesięcy. Oznacza zatem przejęcie odpowiedzialności finansowej przez ubezpieczyciela za szkody wyrządzone na osobach lub mieniu, które zostały spowodowane przez kierowcę ubezpieczonego auta.

O szczegółach związanych z działaniem ubezpieczenia krótkoterminowego przeczytasz w artykule pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-na-pol-roku.

Ubezpieczenie na pół roku nie dla wszystkich…

Przepisy dokładnie określają, kto i na jakich warunkach może wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Tego typu polisa jest dostępna wyłącznie dla właścicieli:

  • samochodów zarejestrowanych czasowo
  • aut sprowadzonych z zagranicy
  • samochodów dostępnych u pośredników (np. komisy)
  • pojazdów wykorzystywanych do jazd testowych
  • pojazdów wolnobieżnych (z wyłączeniem ciągników rolniczych)
  • samochodów historycznych.

W przypadku, gdy ubezpieczenie krótkoterminowe wygaśnie, wówczas zachodzi konieczność wykupienia polisy na 12 miesięcy. Wyjątek dotyczy właścicieli pojazdów historycznych – u nich dopuszczalna jest przerwa w ciągłości ochrony, ponieważ obowiązek posiadania OC dotyczy wyłącznie sytuacji, w których samochód jest faktycznie używany.

Nie możesz wykupić OC krótkoterminowego? Znajdź najtańszą ofertę ubezpieczenia

Opcja ubezpieczenia krótkoterminowego dotyczy wyłącznie wybranych pojazdów. Jeżeli więc ty – jako właściciel auta – jesteś zobowiązany do wykupienia polisy na cały rok, oblicz składkę OC na Rankomat.pl, a następnie wybierz najtańszą ofertę.

Cały proces sprowadza się do wypełnienia formularza. Po odpowiedzi na konkretne pytania otrzymasz informację zwrotną, która uwzględnia oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wówczas wystarczy tylko wybrać najtańszą propozycję – zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki.

Nawet jeśli nie możesz wykupić ubezpieczenia krótkoterminowego, masz szansę na tanie OC. Wystarczy tylko porównać dostępne propozycje za pomocą kalkulatora ubezpieczeń.

Dodaj ogłoszenie