Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w kraju otrzymają dofinansowanie. A w Koszalinie nie dostaną ani grosza

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Uczelnie w kraju otrzymają dofinansowanie. A w Koszalinie nie dostaną ani groszaNajwiększym sukcesem rządowego programu jest rosnąca popularność studiów technicznych i moda na karierę inżyniera.
Uczelnie w kraju otrzymają dofinansowanie. A w Koszalinie nie dostaną ani groszaNajwiększym sukcesem rządowego programu jest rosnąca popularność studiów technicznych i moda na karierę inżyniera. sxc.hu
Dzięki programowi "Kierunki zamawiane" wiele uczelni z całej Polski otrzyma dofinansowanie na zwiększenie liczby studentów wybranych kierunków. W konkursie odpadły wnioski z Koszalina.

Zakończyła się kolejna edycja programu "Kierunki zamawiane". Jest on organizowany od 2008 roku. Jego celem jest dofinansowanie szkół wyższych po to, by popularyzowały kierunki o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Uczelnie otrzymują w konkursie dodatkowe środki na zwiększenie liczby studentów tych kierunków, atrakcyjne programy studiów, zajęcia wyrównawcze dla I roku i stypendia dla najlepszych.

W dotychczasowych trzech edycjach programu "kierunków zamawianych" do studentów trafiły stypendia na łączną kwotę 83,58 mln zł.
Największym sukcesem rządowego programu jest rosnąca popularność studiów technicznych i moda na karierę inżyniera - w trakcie ostatniej rekrutacji na studia, politechniki uplasowały się na pierwszych trzech miejscach na liście najbardziej obleganych uczelni w Polsce.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i w tym roku uczelnie zgłosiły aż 260 wniosków. I tak na przykład do finansowania zakwalifikowały się cztery projekty szczecińskich uczelni na łączną kwotę ponad 9,5 mln złotych. A z kraju? Sporo mniejszych ośrodków akademickich - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sulechowa, PWSZ z Kalisza, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży. W sumie z 260 wniosków 126 uzyskało ocenę pozytywną.
Politechnika Koszalińska złożyła aż pięć wniosków. Wszystkie zostały odrzucone. Dlaczego?

- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zachowało zasadę transparentności i przejrzystości, udostępniając na swojej stronie internetowej wyniki konkursu wraz ilością punktów oraz wysokością dofinansowania. Natomiast karty oceny wraz z protokołem są przekazywane wyłącznie wnioskodawcom i nie są udostępniane osobom trzecim, gdyż mogłoby to narazić wnioskodawcę na szkodę lub skutkować naruszeniem dóbr osobistych - opowiedziała nam Marta Jurek z biura prasowego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Wnioskodawca jest jedynym podmiotem, mogącym udostępnić karty oceny osobom trzecim - stwierdziła.

Z Politechniki nie dowiedzieliśmy się, - Nie wiemy, z jakiego powodu nasze projekty zostały ocenione negatywnie, bo decyzja nie została uzasadniona - mówi Agnieszka Kowalska, rzecznik prasowy Politechniki Koszalińskiej. - Żałujemy szczególnie, że nie dostaniemy dofinansowania na dodatkowe stypendia dla studentów. Ale trzeba pamiętać, że konkurencja była ogromna, z uczelni z całej Polski napłynęło 260 wniosków i po prostu były lepsze.

Rzecznik podkreśla, że tym razem Politechnika Koszalińska zmieniła "strategię". - Zamiast jednego dużego projektu złożyliśmy pięć mniejszych. To miało zwiększyć naszą szansę na dofinansowanie. Niestety, nie udało się. To konkurs. Byli lepsi.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza