Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczestniczka Powstania Warszawskiego została zaszczepiona w Słupsku przeciwko COVID-19

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Podporucznik Krystyna Krajewska ps.  ,,Kaśka'' urodził się w 1927 roku. Od 1940 roku była harcerką Szarych Szeregów, następnie złożyła przysięgę w 1942 roku i została sanitariuszką Armii Krajowej - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112. Po wojnie zamieszkała w Słupsku i z tym miastem związała całe swoje życie.
Podporucznik Krystyna Krajewska ps. ,,Kaśka'' urodził się w 1927 roku. Od 1940 roku była harcerką Szarych Szeregów, następnie złożyła przysięgę w 1942 roku i została sanitariuszką Armii Krajowej - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112. Po wojnie zamieszkała w Słupsku i z tym miastem związała całe swoje życie. Fot. Marcin Lasoń
Krystyna Krajewska, pseudonim „Kaśka” , uczestniczka Powstania Warszawskiego mieszkająca w Słupsku, została we wtorek, 23 lutego, zaszczepiona przeciwko COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Zaszczepienie kombatantki zorganizowano dzięki współpracy słupskiego szpitala oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Pani Krystyna została zakwalifikowana do szczepienia i po szczepieniu czuje się dobrze. Drugą dawkę szczepionki otrzyma za miesiąc.

Podporucznik Krystyna Krajewska ps. ,,Kaśka'' urodził się w 1927 roku. Od 1940 roku była harcerką Szarych Szeregów, następnie złożyła przysięgę w 1942 roku i została sanitariuszką Armii Krajowej - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112. Uczestniczyła w licznych ,,leśnych'' szkolenia i kursach oraz dokonywała tzw. małego sabotażu.

Pomagała w dostarczaniu broni i pożywienia dla Warszawskiego Getta, przekazywała informacje o folksdojczach oraz działała w kolejowych grupach dostarczających broń i dokumenty do Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego miała przydział na Tamkę, ale nie udało się jej dotrzeć do macierzystego oddziału, trafiła do Komendy Głównej AK. Wykonywała wiele prac pomocniczych, czyściła amunicję, pomagała rannym.

W dziesiątym dniu Powstania podczas zwiadu, którego ustaleniem było położenie niemieckiego pociągu pancernego dostała się w okrążenie i pozbywając się elementów powstańczego umundurowania dołączyła do kolumny cywilów prowadzonych przez niemieckich i ukraińskich żołnierzy. Po obozie przejściowym w Pruszkowie skierowana została do obozu w Ravensbruck, następnie trafiła do obozu w Buchenwaldzie, a potem do fabryki amunicji w Altenburgu. W fabryce nie zaprzestała działalności sabotażowej, za co była niejednokrotnie karana. W kwietniu 1945 roku Niemcy ewakuowali obóz i po kilkudniowym marszu została wyzwolona przez wojska amerykańskie.

Po wojnie zamieszkała w Słupsku i z tym miastem związała całe swoje życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza