Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie słupskiego Mechanika poznawali tajniki lakiernictwa (zdjęcia)

Wojciech Frelichowski
Szkolenie uczniów w zakresie lakiernictwa odbyło się w firmie Continental Goebel w Słupsku. Prowadził je specjalista z Grupy CSV.
Szkolenie uczniów w zakresie lakiernictwa odbyło się w firmie Continental Goebel w Słupsku. Prowadził je specjalista z Grupy CSV. Łukasz Capar
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku uczestniczyli w profesjonalnym szkoleniu lakierniczym. To jeden z elementów nauki zawodu, który jest poszukiwany na rynku pracy.

Pracodawcy borykają się z problemem braku pracowników, a szczególnie fachowców, którzy posiadają konkretne umiejętności zawodowe. Dotyczy to szczególnie branży produkcyjnej, budowlanej, gastronomicznej oraz różnego rodzaju usług. Powodów jest kilka. Część fachowców poszukała sobie zajęcia za granicą, część odeszła na emeryturę, zaś nowych nie przybywało.

Według Jana Czechowicza, prezesa Słupskiej Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w latach 90. XX wieku popełniono błąd wmawiając młodzieży i rodzicom, że szansą na dobry start w życie jest tylko edukacja ogólna, która daje perspektywy studiowania. W ten sposób zdeprecjonowano szkolnictwo zawodowe, co odbija się teraz na braku odpowiednich pracowników. Panująca od kilku lat dobra koniunktura gospodarcza spowodowała, że niedostatek fachowców stał się jeszcze bardziej odczuwalny.

Już kilka lat temu słupscy pracodawcy zgłaszali przedstawicielom oświaty potrzebę intensyfikacji działań w obszarze edukacji zawodowej. Te starania padły na podatny grunt. Większość słupskich szkól zawodowych podjęła współpracę z przedsiębiorcami, a także na bieżąco monitoruje rynek pracy, aby dostosować ofertę kształcenia do aktualnych potrzeb.

Jedną z placówek, która intensywnie prowadzi współpracę z biznesem jest Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. Popularny Mechanik od dawien dawna był kuźnią fachowych kadr dla słupskich zakładów pracy. Jednak w dobie przemian gospodarczych, które nastąpiły po 1989 roku, okazało się, że szkolenie fachowców jest sporym kosztem, na który szkoły (zresztą nie tylko tej) nie stać.

Ale to właśnie Mechanik był pierwszą szkołą zawodową w Słupsku, która podjęła współpracę ze Słupską Izbą Przemysłowo-Handlową w sprawie pomocy przy kształceniu uczniów. Powstały m.in. klasy patronackie. Placówka poszukała także innych rozwiązań, jak np. współpraca z firmami dostarczającymi materiały i technologie.

Kilka dni temu uczniowie Mechanika z trzech klas Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie lakiernik uczestniczyli w profesjonalnym szkoleniu lakiernictwa. Na początek było trochę teorii na temat narzędzi, technologii oraz metod lakierniczych. później przyszedł czas na zajęcia praktyczne, które prowadził przedstawiciel Grupy CSV, która działa w sektorze produkcji i dystrybucji chemii lakierniczej, głównie na rynku motoryzacyjnym.

- To dla nas cenny partner, bo szkolenie lakiernicze nie jest tanie, a nasz szkoła otrzymała wszystko nieodpłatnie. Skorzystali z tego również nasi nauczyciele, którzy uczestniczyli w osobnym szkoleniu - mówi Barbara Zakrzewska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Według Pomorskiego Barometra Zawodów, który jest regionalnym system monitorowania i ewaluacji sytuacji na rynku pracy, zawód lakiernika jest jednym z najbardziej poszukiwanych w województwie pomorskim.

Zobacz także: Wynalazek uczniów ze słupskiego Mechanika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza