Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP1 w Słupsku na webinarium z księżną Belgii [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Screen z webinarium w księżną Belgii Marią Esmeraldą (księżna w środku).
Screen z webinarium w księżną Belgii Marią Esmeraldą (księżna w środku). SP 1 Słupsk
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku uczestniczyli w międzynarodowym projekcie dotyczącym zmian klimatycznych. Uczestniczyli m.in. w webinarium z księżną Belgii.

Szkolna nauka przeszła do trybu zdalnego, ale to nie oznacza, że uczniowie nie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Tak jest np. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku. Mimo utrudnień związanych z pandemią młodzież podejmuje inicjatywy proekologiczne.

- Nasi uczniowie z klasy 7a, pod kierunkiem nauczycieli, dołączyli do międzynarodowego projektu Climate Action Project, którego celem jest edukacja proekologiczna i rozbudzenie świadomości obywatelskiej w tym kierunku - mówi Wioleta Subocz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku.

W tych działaniach uczestniczyło ponad 2,5 mln uczniów ze 130 krajów. Projekt otrzymał wsparcie Fundacji ONZ, WWF, NASA, prezydenta Irlandii Michaela D. Higgins'a, dr Jane Goodall, światowej sławy badaczki w zakresie zoologii, etologii i antopologii, a także wielu światowych przywódców. W ostatnich latach był prezentowany przez National Geographic, BBC i 40 innych mediów ogólnokrajowych.

Działania słupskich uczniów rozpoczęły się na początlku października, kiedy nauka w szkole przebiegała w trybie stacjonarnym. Przez kolejne tygodnie uczniowie na lekcjach przyrody, chemii i geografii badali przyczyny i skutki zmian klimatycznych, próbowali rozwiązywać problemy i podejmować działania. Projekt ukierunkowany był na ważne umiejętności, takie jak kreatywność, empatia, rozwiązywanie problemów w świecie rzeczywistym, współpraca i krytyczne myślenie. Swoje działania uczniowie przedstawiali w formie krótkich filmików, zdjęć i prezentacji.

Jakie działania przeprowadzono?

  • Tworzenie ekologicznych gier dydaktycznych
  • Stworzenie filmiku o zanieczyszczeniu środowiska w naszym rejonie
  • Nakręcenie e-booka na podstawie czytanki "Save the Sea"
  • Przygotowanie plakatów ekologicznych - filmik
  • Przeprowadzenie doświadczeń chemicznych ilustrujących wpływ tlenku azotu na rośliny
  • Wykonanie ekologicznych drzew w klasach młodszych
  • Wykonanie "Lasów w słoiku"
  • Przygotowanie prezentacji dotyczących kwaśnych deszczy i ich skutków dla środowiska
  • Wykonanie prostych destylatorów wody
  • Na terenie szkoły zasadzono kolejne drzewka i krzewy
  • Udział w międzynarodowym webinarium

Niestety, pod koniec października w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Polsce, stacjonarna nauka dla uczniów klas IV-VIII została zawieszona. Młodzież przeszła na nauczanie zdalne prowadzone za pośrednictwem internetu. Nie oznaczało to jednak zaprzestania udziału w projekcie Climate Action Project.

Młodzież z klasy 7a miała również możliwość spotkania online ze swoimi rówieśnikami z zagranicy, jak również uczestniczenia w webinarium, podczas którego światowej sławy eksperci dzielili się swoją wiedzą z zakresy zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Np. w czwartek, 5 listopada uczestniczyli w webinarium, do którego dołączyła również księżna Belgii Maria Esmeralda.

- To webinarium było prowadzone w języku angielskim. Dla naszych uczniów była to nie tylko okazja uczestniczenia w prestiżowym wydarzeniu, ale była to również możliwość praktycznego sprawdzianu ze znajomości języka - podkreśla Wioleta Subocz.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 obecnie dodatkowo biorą udział w kilku ogólnopolskich i międzynarodowych projektach ekologicznych, m.in:: Edu Artctic 2 Polskiej Akademii Nauk, 4 Planet All "Razem dla klimatu" Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ekologia Integralna Encykliki" Laudato Si". Diecezjalna mapa zanieczyszczeń Caritas Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza