Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Słupska będą promować niekonwencjonalną naukę na festiwalu

Anna Czerny-Marecka
Autorskie projekty edukacyjne uczniów słupskich szkół zakwalifikowały się do udziału w dwudniowym Ogólnopolskim Festiwalu "Nauki przyrodnicze na scenie", który odbędzie się we wrześniu na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Młodzież będzie demonstrować innowacyjne sposoby nauczania i niekonwencjonalne metody podnoszące jakość edukacji i poznawania przedmiotów przyrodniczych, matematyki i informatyki.

Najwięcej projektów (cztery) zgłosił Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku. Oskar Szczepański zaprezentuje pracę pt. "Sześć wcieleń dźwięku" - obrazuje ona niekonwencjonalne zastosowanie dźwięku w medycynie, kuchni i służbach bezpieczeństwa, ukazuje problem "ataków akustycznych", a także dźwięku jako pomocnego narzędzia do oceny jakości żywności. Z kolei Dawid Pogorzalski przedstawi pracę pt. "Kosmiczne śmieci" - w jej ramach wyjaśniać będzie m.in. zagrożenia stwarzane przez kosmiczne odpady oraz ich konsekwencje. Ponadto uczeń opowie o sposobach usuwania galaktycznych odpadków i wskaże instytucje zajmujące się oczyszczaniem przestrzeni okołoziemskiej. W ramach merytorycznych przygotowań do imprezy licealista odbędzie konsultacje z inżynierami ze słupskiej firmy Optinav, która ma doświadczenia w zakresie testowania urządzeń do łapania śmieci w kosmosie. Opiekę nad dwoma powyższymi projektami sprawuje Grażyna Linder, nauczycielka fizyki w ZSI.

Kolejna zakwalifikowana praca nosi nazwę "Człowiek - doskonalsza maszyna od robota" i została przygotowana przez dwoje uczniów: Szymona Zająca i Artsema Shlapaka. Opiekunem przedsięwzięcia jest Ewa Tomaszewska, nauczycielka chemii.

Z kolei projekt pt. "Kwaszonki" został opracowany przez międzyszkolny zespół złożony z uczniów: Michał Stępnik (ZSI w Słupsku), Monika Kisielewska (II LO w Słupsku) i Natalia Nowak (słupski mechanik). W ramach inicjatywy młodzież przybliży uczestnikom festiwalu m.in. historię kiszenia w Polsce, ujawni powody, dla których warto jeść kiszonki, oraz będzie promować walory zdrowotne, odżywcze i smakowe kiszonych potraw. Zespołem tym opiekuje się Marcin Kisielewski (nauczyciel fizyki w ZSI), wspomagany przez Grażynę Linder.

W kategorii działania artystyczne w projekcie "Fizycy po godzinach" zaprezentują się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego: Katarzyna Brodacka, Dominika Strzała, Wiktoria Jakubiec, Marek Jakubowski, Kacper Kozieł i Mikołaj Kadziewicz. Przygotował ich nauczyciel Mirosław Brozis.

Dwa projekty w kategorii prezentacje multimedialne przygotowali z kolei uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych im. Stanisława Staszica. Pierwszy, pod nazwą "Czy przejścia dla pieszych na słupskich ulicach są bezpieczne?", zaprezentują: Maksymilian Sapkowski, Grzegorz Boroszko i Bartosz Kowalczyk. Drugi, "Hałaśliwa mapa okolic ratusza i Traktu Książęcego w Słupsku" - Karol Jaremczak i Grzegorz Skuza. Z uczniami pracowali nauczyciele Magdalena Zołotar i Franciszek Garszczyński.

Następny projekt, który pojawi się w Poznaniu, powstał w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego w Słupsku. Dotyczy badania natężenia dźwięku na jednej ze słupskich tras i zaprezentują go uczniowie: Michał Fijałkowski, Jakub Wójcik, Michał Oleksy i Mateusz Hann. Przygotował ich nauczyciel Sebastian Winsztal.

Najlepsi uczestnicy poznańskiego festiwalu mają szansę zakwalifikowania się do udziału w Europejskim Festiwalu Science on Stage, który odbędzie się w przyszłym roku w portugalskim Cascais. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza