Udany początek IE kajakarzy. Biało-Czerwoni pewni startu w czterech finałach!

Łukasz Konstanty
Karolina Naja i Anna Puławska.
Karolina Naja i Anna Puławska. Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Bardzo dobrze rozpoczęła się dla Biało-Czerwonych rywalizacja kajakowa podczas tegorocznych Igrzysk Europejskich. Podczas odbywających się w środę eliminacji nasi zawodnicy i zawodniczki wywalczyli przepustkę aż do czterech finałów.

Karolina Naja i Anna Puławska z dwoma zwycięstwami

Na torze w Kryspinowie kajakarze i kajakarki w środowe przedpołudnie rywalizowali w kwalifikacjach na dystansie 500 metrów. Jako pierwsza spośród Biało-Czerwonych publiczności zaprezentowała się osada K-4 kobiet, która podczas Igrzysk Europejskich startuje w składzie Karolina Naja, Dominika Putto, Adrianna Kąkol i Anna Puławska. Polki, które przed niemal miesiącem w tym samym składzie wystartowały (i wygrały) odbywające się w Poznaniu zawody Pucharu Świata, wygrały swój wyścig eliminacyjny, uzyskały najlepszy czas kwalifikacji i zyskały przepustkę bezpośrednio do finału, który odbędzie się w czwartek (start o 14:43).

Naja i Puławska, które w 2021 roku w Tokio wywalczyły po dwa medale, wystartowały także w konkurencji K2. Nasze zawodniczki nie zawiodły oczekiwań, po wyrównanej rywalizacji wygrały wyścig eliminacyjny, wyprzedzając na finiszu Dunki i Węgierki. O medal Polki powalczą w piątek.

Polacy popłyną w półfinałach

Do ostatnich metrów o pierwszą lokatę w wyścigu eliminacyjnym (C2) walczyli także Norman Zezula i Aleksander Kitewski. Ostatecznie Polacy na finiszu pozwolili wyprzedzić się dwójce z Czech, nie przeszkodziło im to jednak w awansie do finału, który zaplanowano na czwartek (o 14:16). Do finału zakwalifikowały się także Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak (C2), które w wyścigu eliminacyjnym zajęły trzecią pozycję. Wspomniane kajakarki o jak najlepszy rezultat powalczą w czwartek o 14:25.

W półfinale, który odbędzie się w środę (o 15:46), popłyną z kolei panowie rywalizujący w konkurencji K-4. Czwórka startująca w składzie Jakub Stepun, Sławomir Witczak, Jakub Michalski i Przemysław Korsak w półfinale zajęła ostatnie, siódme miejsce. Witczakowi i Michalskiemu nie udało się także wywalczyć bezpośredniej przepustki do finału w konkurencji K2. Polacy zajęli w eliminacjach piąte miejsce i popłyną w półfinale (start w środę o 16:46).