Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi

Irena Boguszewska [email protected]
Z ulgi dla honorowych krwiodawców mają prawo skorzystać także podatnicy, którzy oddali honorowo krew ze wskazaniem dla konkretnej osoby.
Z ulgi dla honorowych krwiodawców mają prawo skorzystać także podatnicy, którzy oddali honorowo krew ze wskazaniem dla konkretnej osoby. Fot. sxc.hu
Każdy kto oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odlicza się ją od dochodu. Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi.

Honorowy dawca krwi to osoba, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, czyli w stacji krwiodawstwa.

Od 1 stycznia 2007 roku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają podatnikowi, który oddał nieodpłatnie (honorowo) krew, prawo odliczenia jej wartości od dochodu, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37. Z ulgi tej może również skorzystać podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zeznaniu PIT-28.

Pomniejszając swój dochód w związku z nieodpłatnym oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawę opodatkowania. W konsekwencji zapłacimy niższy podatek.
Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi lub osocza przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik. Tym przelicznikiem jest ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi, który obecnie wynosi 130 zł.

Odliczenia z tytułu oddania krwi dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28. Korzystając z ulgi dla honorowych krwiodawców, należy dodatkowo wypełnić załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego. W przypadku tej ulgi, obdarowanym jest stacja krwiodawstwa, w której podatnik oddał krew. PIT/O załączamy do odpowiedniego zeznania, w którym dokonujemy odliczenia.

- Samo bezpłatne oddanie krwi nie jest wystarczającym warunkiem uprawniającym do skorzystania z tej ulgi. Podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość przyjętej od niego krwi przez stację krwiodawstwa - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie. - W tym dokumencie nie może być uwzględniona wartość krwi, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie (ekwiwalent pieniężny), gdyż nie podlega ona odliczeniu.

Małgorzata Brzoza wyjaśnia, że otrzymanych dokumentów nie trzeba dołączać do zeznania rocznego. Należy je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować poprawność skorzystania z tego odliczenia.

Źródło: Honorowo oddana krew zmniejszy podatek - www.strefabiznesu.gp24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza