Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Wiejska do remontu. Czy zmiany rozładują korki?

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Ulica Wiejska do remontu. Czy zmiany rozładują korki?
Ulica Wiejska do remontu. Czy zmiany rozładują korki? Fot. Łukasz Capar
Słupski ratusz przymierza się do przebudowy ulicy Wiejskiej, która blokuje się podczas komunikacyjnego szczytu. Choć remont ma być, to problemy z dotarciem na os. Hubalczyków mogą pozostać. Brakuje trasy alternatywnej, a - jak przyznają urzędnicy - ewentualne działania w obrębie samego skrzyżowania nie rozwiążą problemów komunikacyjnych w tej części Słupska.

Strumień aut, korek i kilka zmianach świateł. Ulica Wiejska przejezdna przez większość dnia blokuje się w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Potok aut tamowany jest na światłach przed wjazdem na skrzyżowanie z ulicą Gdańską i Sierpinka.

Zaplanowano więc, że ulica Wiejska zostanie przebudowana. W praktyce czeka ją zasłużony remont. Zyskać ma nową nawierzchnię i ścieżkę rowerową. Nowa i oparta na teledetekcji sygnalizacja świetlna, zostanie przesunięta w stronę krzyżówki. Dzięki kamerom powstać ma aktualny program akomodacyjny, który przełoży się na lepszą przepustowość. Zmiany świateł dostosowane zostaną do aktualnego potoku aut.

ZOBACZ TAKŻE: Otwarcie ronda lotników w Słupsku

- I to wszystko na 286 metrach bieżących ulicy - zauważa radny Bogusław Dobkowski. - Ciekaw jestem czy prowadzone były na tym skrzyżowaniu pomiary strumieniu ruchu, czy działamy na tzw. nosa. Skrzyżowanie należy rozpatrywać całościowo, a nie tylko jako wylot, bo na wylocie nic nie zmieniamy poza remontem. Należałoby zbadać też, jak oddziałuje taka zmiana na sąsiednie skrzyżowania, choćby to przy ulicy Zamkowej i Jana Pawła II - pisze w swojej interpelacji.

Urząd Miasta zapewnia, że przepustowość ma być lepsza w obrębie całej krzyżówki. Podkreśla się też, że natężenie ruchu na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej, Gdańskiej, Sierpinka i Garncarskiej wynika z “charakterystyki układu komunikacyjnego miasta oraz braku połączeń alternatywnych”.

Mowa tu o niezrealizowanym IV etap ringu, czyli dodatkowej trasie na osiedle Hubalczyków. W tym kontekście wymienia się również brak możliwości ruchu pojazdów ciężarowych w ciągu ulic Lawendowej - Hołdu Pruskiego - Madalińskiego.

- Dlatego działania w obrębie samego skrzyżowania nie mogą rozwiązań problemu obciążenia układu drogowego w tej części miasta - informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska i dodaje, że poprawia się "atrakcyjność lub dostępność połączeń fakultatywnych". - W roku ubiegłym nową nawierzchnię zyskała ulica Kniaziewicza, dająca możliwość przejazdu od ulicy Gdańskiej w kierunku ulic Mierosławskiego i Arciszewskiego, a aktualnie prowadzone są prace projektowe przebudowy ulicy Lawendowej, która wraz z ulicą Hołdu Pruskiego i Madalińskiego, poprowadzi ruch obwodowy między północnymi i wschodnimi częściami Słupska.

Projekt dla zmian na ulicy Lawendowej jest właśnie konsultowany. Podobnie jak projekt budowy oświetlenie na osiedlu Przylesie. Konsultacje związane z ulicą Wiejskiej potrwają do 8 lutego. Szacowany koszt przebudowy na razie nie jest znany. Same prace miałyby się rozpocząć w 2022 roku. Z racji, że będą to roboty na drodze wojewódzkiej, ratusz liczy na rządowe wsparcie. Na dokumentację projektową i materiały konsultacyjne wydano do tej pory 70 110 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza