Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia przebadała Bałtyk w Ustce. Jakie są wyniki?

Filip Pietruszewski
Unia przebadała Bałtyk w Ustce. Jakie są wyniki badań?
Unia przebadała Bałtyk w Ustce. Jakie są wyniki badań? Archiwum
Woda w Bałtyku i innych europejskich morzach jest coraz czystsza, wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska.

Autorzy dokumentu wzięli pod uwagę stężenie takich bakterii, jak Escherichia coli czy Enterococcus faecalis w 2013 roku. Przeanalizowali oni wyniki kontroli próbek wody, prowadzonych przez krajowe inspekcje z poprzedniego roku. W ten sposób porównali 22 tysiące kąpielisk w 30 europejskich państwach. W zależności od stopnia czystości, jakość wody została oceniona jako bardzo dobra, dobra, słaba lub niedostateczna.

Czytaj także: Ulewa sparaliżowała Ustkę (zdjęcia,wideo)

Jakość wszystkich kąpielisk na Cyprze uznano za bardzo dobrą. Kolejne w rankingu jakości kraje to Malta (woda bardzo dobra w 99 proc.), Chorwacja (w 95 proc.) i Grecja (w 93 proc.). Za bardzo dobre w Polsce uznano 67 proc. kąpielisk, a za dobre 98 proc. (wartość zawiera w sobie także kąpieliska uznane za bardzo dobre). Najwyższą notę eksperci EAŚ przyznali m.in. Krynicy Morskiej, Sopotowi i Juracie. Nieco gorszej, ale dobrej jakości woda w 2013 roku była w Ustce i Kołobrzegu. Polska w rankingu wypadła lepiej niż na przykład Francja, gdzie niskie noty otrzymało cztery proc. kąpielisk, lub Hiszpania. Tam jako słabe zaklasyfikowano trzy proc. kąpielisk. W Polsce kąpielisko o słabej jakości wody jest jedno, chodzi o Jezioro Tarpieńskie koło Grudziądza.

Warto podkreślić, że polskie kąpieliska z roku na rok wypadają w raporcie coraz lepiej. Jeszcze w 2009 roku aż 12 proc. polskich kąpielisk nad Bałtykiem otrzymywało najniższe noty jakości wody. Jest to tendencja ogólnoeuropejska. - Jakość wody w kąpieliskach uległa poprawie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, czyli odkąd nie zanieczyszczamy już bezpośrednio europejskich wód tak dużą ilością ścieków. Wyzwaniem są obecnie raczej krótkotrwałe zanieczyszczenia podczas intensywnych opadów deszczu i powodzi, kiedy dochodzi do zalania kanalizacji i bakterie typu fekalnego z terenów rolniczych dostają się do wód rzecznych i morskich - uważa Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska.

Ranking kąpielisk nie uwzględnia jednak śmieci, które trafiają do mórz, czy stopnia dewastacji środowiska naturalnego.

W tym roku sezon kąpielowy w Ustce rozpocznie się 15 czerwca. Sanepid już ustalił, że woda jest przydatna do kąpieli.

W pozostałych miejscach, które w naszym regionie są wykorzystywane do kąpieli, czyli m.in. w Rowach, Dębinie, Poddąbiu oraz stawku w słupskim parku im. Alojzego Trendla woda jeszcze nie została przebadana. W Słupsku sezon kąpielowy zacznie się dopiero 1 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza