Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne zmiany dotyczące telefonów komórkowych

Joanna Boroń [email protected] Tel. 94 347 35 99
Unijne zmiany dotyczące telefonów komórkowych
Unijne zmiany dotyczące telefonów komórkowych sxc.hu
Właśnie weszła w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Nowe przepisy wprowadzają kilka istotnych zmian.

Nowe Prawo Telekomunikacyjne dostosowuje nasze ustawodawstwo do wymagań dyrektyw unijnych, a poza tym wprowadza korzystne zmiany dla użytkowników telefonii komórkowej. Umowy mają być przejrzyste, czytelne i zrozumiałe, konsument musi być świadomy, co przedsiębiorca mu gwarantuje i jakie są ograniczenia w świadczeniu usługi telekomunikacyjnej.

Jedna z najważniejszych zmian to obowiązek umożliwienia zmiany operatora bez zmiany numeru w 24 godziny. - Zasady się nie zmieniają. Nowe przepisy wprowadzają jedynie ograniczenie czasowe, które działa na korzyść konsumenta. Zgodnie z przepisami zmiana operatora możliwa jest wtedy, kiedy do wygaśnięcia umowy z dotychczasowym operatorem pozostało trzy miesiące - mówi Kamil Malicki z Federacji Konsumentów.

- To wystarczająco dużo czasu, by dokładnie zapoznać się z ofertą konkurencji i wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Gdy już wiemy, czego oczekujemy, idziemy do Punktu Obsługi Klienta wybranej sieci i zgłaszamy chęć zmiany operatora z zachowaniem starego numeru telefonu komórkowego. Odbieramy kartę SIM i telefon, jeśli wybraliśmy taką opcję. Nowa karta będzie działać następnego dnia po tym, w którym wygasa nasza umowa z poprzednim operatorem.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa telekomunikacyjnego możemy też zawrzeć umowę drogą elektroniczną, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej przedsiębiorcy. Tak więc nie tylko nie będziemy musieli wychodzić z domu, ale jednocześnie będziemy mogli spokojne zapoznać się z proponowanymi warunkami umowy i podjąć w pełni świadomą decyzję. dotyczą też czasu trwania umów z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Pierwsza umowa nie będzie mogła być zawarta na dłużej niż dwa lata.

Klient będzie musiał być też informowany o tym, że wyczerpał wykupiony pakiet transferu danych. Na przykład poprzez sms, e-mail bądź zwykłą rozmowę telefoniczną. To szczególnie ważne dla rosnącej liczby użytkowników smartfonów i mobilnego internetu, bo pozwoli im uchronić się przed dodatkowymi opłatami po przekroczeniu pakietu.
Do tego nowe przepisy skróciły o połowę czas przechowywania danych o połączeniach. Nowelizacja skraca okres przechowywania danych do 12 miesięcy. Dotychczasowe prawo przewidywało dwa lata.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza