Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikalny film o Łupawie z lat 30. XX wieku [obrazy]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wideo
od 16 lat
W przepastnej przestrzeni internetu można często natrafić na prawdziwe historyczne perełki w multimedialnej formie. Takim przykładem jest unikalny film o Łupawie w gminie Potęgowo, który powstał w latach 30. XX wieku

Nieco ponad 8-minutowy film nosi roboczy tytuł „Lupow, ein dorf In Pommern” („Łupawa, wieś na Pomorzu”). Z podanych informacji wynika, że nagra go Hans Jesko von Puttkamer, ostatni przedwojenny właściciel Łupawy.

Na trop tego filmu wpadł administrator facebookoego profilu Urzędu Gminy w Potęgowie. Obraz został zamieszczony w serwisie youtube.com.

Na poszczególnych ujęciach widzimy nieistniejący już pałac w Łupawie. Jak się dowiadujemy z opisu zamieszczonego na profilu Urzędu Gminy Potęgowo, historia pałacu w Łupawie sięga 1683 roku, kiedy okoliczne dobra nabył Generalny Komisarz Wojenny Joachim Ernest von Grumbkow.

Wcześniej majątek był własnością rodu von Zitzewitz, posiadającego w Łupawie XVI-wieczny zapewne zamek zwany Canitz, zniszczony w czasie wojny 30-letniej przez wojska szwedzkie. To właśnie na ruinach zamku, Joachim Ernest von Grumbkow wzniósł barokowy pałac, przebudowywany w kolejnych latach.

Pod koniec XIX wieku majątek przeszedł w posiadanie rodu von Puttkamerów - ostatnim jego właścicielem, był wspominany na wstępie Hans Jesko von Puttkamer.

W 1946 roku budynek przejął PGR Malczkowo i po latach zaczął popadać w ruinę. Na początku lat 80. resztki pałacu zostały rozebrane do fundamentów, ponieważ zagrażały bezpieczeństwu ludzi.

Większość ujęć z tego archiwalnego filmu dotyczy codziennego życia, a przede wszystkim pracy na wsi. Widzimy zatem wykopki, żniwa, uprawę kapusty, hodowlę krów, koni i owiec, ale także prace przy uprawach leśnych.

Są także migawki, jak ówcześni mieszkańcy regionu spędzali czas wolny. Są m.in. ujęcia z plaży w Ustce oraz z portu w Łebie. Wreszcie są kadry przedstawiające wiejskie uroczystości, zapewne są to dożynki.

Z filmu wynika, że już w latach 30. XX wieku wiele prac polowych było prowadzonych przy pomocy maszyn, w tym także traktorów. Tym niemniej uprawa ziemi w większości zależała od siły ludzkich rąk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza