Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził swój jubileusz [ZDJĘCIA, WIDEO]

maz
Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził swój jubileusz.
Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził swój jubileusz. Łukasz Capar
Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku w poniedziałek obchodził swój jubileusz. Były wspomnienia, wyróżnienia, kwiaty i kilka tortów, które podzielono między słuchaczami Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz ich gości.

W poniedziałek wszyscy pojawili się o godz. 10 w Gościńcu Młyn Słupski przy ul. Młyńskiej, gdzie można było obejrzeć wystawę fotografii z 15 lat działalności SUTW, pracę jego słuchaczy, wysłuchać hymnu stowarzyszenia, a przede wszystkim posłuchać laudacji, podziękowań i zobaczyć, kto został wyróżniony.

Głos Zabrali m.in. słupscy posłowie Piotr Müller z PiS oraz Zbigniew Konwiński z PO. Ten pierwszy docenił działania SUTW i przypomniał, że trwają ministerialne prace nad przekazaniem dla tej organizacji miliona złotych, który ma jej dać finansową stabilizację na 3 lata. Drugi także chwalił SUTW i wyraził nadzieję, że za kilka lat znajdzie się dla niego miejsce wśród słuchaczy stowarzyszenia, których jest już ponad 336, a mogłoby być jeszcze więcej, bo kolejka oczekujących na przyjęcie jest długa.

Poza tym były podziękowania dla Urszuli Wyrwy, pierwszej prezeski SUTW, która otrzymała wyróżnienie w kategorii osobowość. Wyróżniono także instytucje wspomagające SUTW - m.in. Słupski Ośrodek Kultury, Akademię Pomorską, Urząd Miejski w Słupsku oraz kilka osób , które mocno pomagały organizatorom SUTW, gdy w go tworzono.

Przypomnijmy: w momencie powstania stowarzyszenia w Polsce funkcjonowało już 40 uniwersytetów trzeciego wieku. Historia działań SUTW rozpoczęła się właściwie w 2003 r. Wówczas w mieście działała już seniorska organizacja „Klub 70”. W jej spotkaniach towarzyskich uczestniczyła grupa seniorów zainteresowanych mobilizacją do aktywności starszych mieszkańców Słupska. Inicjatorem spotkań był nieżyjący już dr Zdzisław Stankiewicz.

15 listopada 2003 r. w gronie grupy inicjatywnej zrodziła się myśl o powołaniu stowarzyszenia Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz przygotowania dokumentacji rejestrowej. 11 grudnia 2003 roku uchwalono statut nowego stowarzyszenia, powołano jego zarząd oraz komisję rewizyjną. Pierwszy skład zarządu tworzyli: Urszula Wyrwa (prezes), Nelly Czupajło, Piotr Muszyński, Grażyna Purska, Maria Habecka.

22 marca 2004 r. w ratuszu w obecności Macieja Kobylińskiego, prezydenta Słupska, oraz dr. hab. prof. nadzw. Romana Drozda, rektora Akademii Pomorskiej, i prof. Eugeniusza Janowicza, rektora Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania podpisano porozumienie, na mocy którego oficjalnie powołano Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku pod patronatem włodarzy miasta i przy naukowym wsparciu obydwu uczelni.

- Utworzenie stowarzyszenia wynikało z potrzeby znalezienia miejsca dla ludzi, którzy etap życia zawodowego mieli już poza sobą, jednak odczuwali potrzebę systematycznej aktualizacji wiedzy, rozwijania własnych pasji i zainteresowań oraz umiejętności - na co przez wiele lat po prostu nie mieli czasu - wspomina Urszula Wyrwa, pierwsza prezes SUTW.

W 2005 roku powołano Radę Programową, a dr Marianna Borawska została pełnomocnikiem Akademii Pomorskiej do współpracy ze stowarzyszeniem. W tym roku rozpoczął również działalność samorząd słuchaczy, do którego należeli kierownicy sekcji. Informacje o pracy i inicjatywach podejmowanych przez seniorów publikowano na własnej stronie internetowej.

Stowarzyszenie od początku nie otrzymywało dotacji, a źródłem utrzymania były zawsze składki członkowskie, darowizny i dotacje. Początkowo wszystkie wykłady odbywały się w nieodpłatnie użyczonej sali widowiskowej w Słupskim Ośrodku Kultury na ul. Gierymskich 2, gdzie również znajdowała się pierwsza siedziba. Od 2012 roku większość zajęć odbywa się w siedzibie AP, gdzie również przeniesiono siedzibę biura do Domu Studenta nr 3.

Powstanie SUTW spotkało się z dużym zainteresowaniem seniorów. W czerwcu 2005 roku było już 126, obecnie 336. Wykłady ogólne SUTW mają charakter interdyscyplinarny. W ciągu każdego roku akademickiego odbywa się średnio od 26 do 28 takich spotkań, do tego należy dodać wykłady w sekcjach zainteresowań i realizowane w ramach projektów. Łącznie przeprowadzono w minionym 15-leciu 986 wykładów. Uczestnictwo w sekcjach zainteresowań i na lektoratach dawały i dają słuchaczom możliwości realizacji własnych pasji i talentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza