Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał sieci sklepów Media Expert wypłatę dodatkowych 60 zł osobom, które wzięły udział w zeszłorocznej promocji.

Spółka Terg, właściciel sieci sklepów Media Expert, zorganizowała na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 promocję „Płacimy za oceny”. W reklamie radiowej słuchacze usłyszeli, że: "Teraz w Media Expert płacimy za oceny. Pochwal się świadectwem swojego dziecka. Za każdą piątkę otrzymasz 5 złotych, a za każdą szóstkę 6 złotych. Przyjdź do Media Expert i sprawdź, ile możesz zyskać.".

Spot wzbudził wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Reklama pomijała ważne dla konsumentów informacje. Po jej wysłuchaniu mogli pomyśleć, że otrzymają gotówkę lub rabat w dniu, w którym przyjdą do sklepu ze świadectwem. Nie dowiedzieli się, że muszą zrobić zakupy za co najmniej 300 zł, a zniżkę będą mogli wykorzystać dopiero przy następnej wizycie w sklepie. Taki przekaz wprowadzał konsumentów w błąd. Być może część z nich nie przyszłaby do sklepu, gdyby znała warunki promocji – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK wydał decyzję, w której przyjął zobowiązanie spółki do przyznania dodatkowych 60 zł klientom, którzy wzięli udział w promocji „Płacimy za oceny”. Firma zobowiązała się do poinformowania konsumentów o decyzji i rekompensacie poprzez: swoją stronę internetową, ogłoszenie w ogólnopolskiej gazecie oraz e-maile do osób, które wyraziły zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Aby otrzymać rekompensatę, należy wykazać skorzystanie z promocji. Potrzebne będą: świadectwo szkolne, dowód zakupów zrealizowanych w dniach 22-25 czerwca 2017 r. oraz uzyskaną wtedy kartę rabatową (klient, który już jej nie ma, może złożyć oświadczenie, że wziął udział w promocji). O pieniądze można wystąpić najpóźniej do 19 grudnia 2018 r. 60 zł zostanie przekazane na kartę bonusową, na ich wydanie w sklepach Media Expert klient ma rok czasu.