Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnili 28 Słupski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

Zbigniew Marecki
Fot. Andrzej Liberek
W niedzielę (25 sierpnia) dla upamiętnienia największej jednostki lotniczej bazującej na Ziemi Słupskiej odbyło się wprowadzenie repliki sztandaru 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego do Kościoła Garnizonowego przy ul. Bohaterów Westerplatte w Słupsku.

Po zakończeniu II wojny światowej Słupsk powrócił w granicę państwa polskiego i stał się dużym garnizonem Wojska Polskiego, a pobliskie Redzikowo służyło jak miejsce dyslokacji jednostek lotniczych. Wśród nich najważniejszą był 28 pułk lotnictwa myśliwskiego. Pułk ten rozpoczął swoją działalność w 1952 r. , gdy 17 września tego roku miała miejsce pierwsza zbiórka stanu osobowego. Z końcem 2000 r., po 48 latach istnienia, pułk został rozformowany zgodnie z rozkazami wyższych przełożonych.

Przez cały okres swego istnienia pułk był związany z ziemią słupską. Wśród jego zasadniczych zadań była m. in. obrona Środkowego Wybrzeża i Słupska jako miasta. Poza tym żołnierze pułku realizowali na rzecz Słupska i Ziemi Słupskiej wiele zadań:

- odgruzowywanie miasta po zniszczeniach wojennych;
- pomoc w odbudowie zniszczonych zakładów i budowie nowych;
- udzielanie się na rzecz Państwowych Gospodarstw Rolnych w okresie intensywnych prac polowych;
- udział w rozwoju słupskiej komunikacji miejskiej, np. budowa linii trolejbusowej;
- współdziałanie przy budowie sieci ciepłowniczej ze Słupska do Redzikowa;
- wsparcie budowy nowej szkoły w Redzikowie;
- praca przy odśnieżaniu słupskich dróg podczas masowych opadów śnieżnych;
- honorowe oddawanie krwi na potrzeby słupskiej służby zdrowia;
- reprezentowanie regionu słupskiego podczas ćwiczeń krajowych i międzynarodowych;
- prowadzenie pracy wychowawczej w słupskich szkołach;
- wiele innych zadań.

Lotnisko w Redzikowie. (Fot. Krzysztof Tomasik)

Lotnisko w Redzikowie

Za tak duży wkład na rzecz Słupska i Województwa Słupskiego w dniu 1 września 1995 decyzją MON nr 94/MON z 11 lipca 1995 pułk otrzymał nazwę wyróżniającą „Słupski”, a dzień 17 września ustalony został jako święto pułku. W grudniu tego samego roku pułk otrzymał nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Słupska i Ziemi Słupskiej. W przyszłym roku minie 20. rocznica rozformowania 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego.

Mimo, że ten pułk już nie istnieje, to aktywnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Organizacja ta skupiająca b. żołnierzy, pracowników i sympatyków redzikowskiego pułku kultywuje tradycje jednostki i jej historię.

To właśnie dzięki m. in. wysiłkom tego stowarzyszenia udało się dotychczas upamiętnić 28 splm poprzez:

- Wykonanie Parku Muzealnego w Redzikowie dla samolotów, które były na uzbrojeniu pułku wraz z tablicą upamiętniającą pilotów, którzy ponieśli śmierć w trakcie swojej służby;
- Urządzenie Izby Pamięci pułku na terenie Zespołu Szkół w Redzikowie;
- Nadanie Szkole Podstawowej w Redzikowie imienia 28 słupskiego pułku lotnictwa myśliwskiego;
- Nadanie imienia 28 splm jednemu z rond na trasie ringu miejskiego znajdującego się na skrzyżowaniu ulic gen. Wł. Andersa i 11 listopada.
- Wmurowanie tablicy pamiątkowej ku czci 28 słupskiego pułku lotnictwa myśliwskiego w Kaplicy w Redzikowie.

Dodatkowo dla upamiętnienia największej jednostki lotniczej bazującej w Redzikowie 25 sierpnia br. miało miejsce wprowadzenie repliki sztandaru 28 słupskiego pułku lotnictwa myśliwskiego do Kościoła Garnizonowego w Słupsku. Replika sztandaru redzikowskich lotników zawisła obok innych replik sztandarów Jednostek Wojskowych Garnizonu Słupsk. Kolejna już niedługo zawiśnie w Izbie Pamięci 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Zespole Szkół w Redzikowie.

Replika sztandaru na prośbę prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół 28 splm – płk. dypl. w stanie spoczynku pil. Franciszka Klimczuka - została poświęcona przez kapelana Garnizonu Słupska - księdza kapitana Dariusza Kamińskiego. Nastąpiło to na trzy dni przed świętem Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

Oryginalny sztandar pułku został w 2001 r. przekazany do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w Słupsku mamy jego poświęconą replikę, która jest świętym symbolem dla b. żołnierzy, pracowników i sympatyków pułku.
W okresie pokojowej służby 22 pilotów 28 słupskiego pułku lotnictwa myśliwskiego straciło życie, wykonując zadania lotnicze na Ziemi Słupskiej.

Zobacz także: Redzikowo, otwarcie Lądowiska Kultury z kosmonautą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza