Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uratowali fokę na plaży w Rowach

Bartosz Muszyński/WWF
Foka znaleziona w Rowach.
Foka znaleziona w Rowach. WWF
Dzięki pomocy Błękitnego Patrolu WWF udało się uratować małą fokę pospolitą, znalezioną na plaży w pobliżu miejscowości Rowy. Zwierze trafiło do helskiego fokarium, gdzie zostanie poddane rehabilitacji.

Zgłoszenie o foce w Rowach wpłynęło w niedzielę, 22 lipca. Dzięki właściwej postawie turystów, którzy niezwłocznie poinformowali Stację Morską o obserwacji zwierząt, na miejscu pojawił się wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, Bartosz Muszyński.

- Oddzwoniłem do turysty, który zgłosił obserwację foki i wypytałem o szczegóły - relacjonuje Muszyński. - Mówił, ze jest młoda, ale nie jest biała. Foka leżała blisko zejścia na plażę. Na miejscu okazało się, że jest to foka pospolita. Szczeniak był bardzo mały, wychudzony i trząsł się. Zabezpieczyłem miejsce odpoczynku foki. Wtedy zapadła decyzja o tym, że musimy fokę przewieźć do helskiego fokarium.

Mała foka okazała się być samcem. Od miejsca znalezienia została nazwana Rowkiem. Oprócz ogólnego osłabienia, ma zranioną prawą, przednią płetwę. Teraz zostanie poddana rehabilitacji w fokarium.

Foka pospolita jest najmniej licznym gatunkiem foki - około 600 osobników - występującym w Bałtyku. Najbliższa kolonia fok pospolitych znajduje się 272 kilometry od Helu na szwedzkiej wyspie Olandia. Foka pospolita jest rzadkim gościem na polskim wybrzeżu, chociaż jej obserwacje każdego roku odnotowują wolontariusze WWF.

W ubiegłym roku udało się im zaobserwować narodziny foki pospolitej w Ujściu Wisły. W odróżnieniu do szarej, pospolita przychodzi na świat na przełomie czerwca i lipca. Focze szczenię jest karmione mlekiem matki przez 4-6 tygodni, po czym rozpoczyna samodzielne polowania, pozostając jeszcze przez pewien czas pod matczyną opieką.

- Jeśli jesteśmy na wybrzeżu Bałtyku i widzimy fokę, należy niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF, pod numer telefonu 795 536 009 - przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. - Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki, nie spychajmy jej do wody i zapewnijmy jej spokój.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki realizacji projektu "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie") współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza