Jeden długi, najlepiej trzytygodniowy urlop czy trzy tygodniowe urlopy w roku? jaki wariant jest optymalny dla zdrowia i regeneracji sił, by dalej pracować wydajnie i bez przesadnego zmęczenia? Zdania na ten temat są podzielone, zmienia się też ocena i rekomendacje ze strony naukowców. Jaka wskazówka obecnie jest na topie?

- Przez lata psychologowie radzili, żeby brać jak najdłuższy urlop raz w roku. Trzytygodniowy odpoczynek miał zagwarantować, że zapanujemy nad stresem i wrócimy do pracy faktycznie wypoczęci. Dłuższa przerwa miała nam też zapewnić odbudowę nadwyrężonej rutyną kreatywności. Obecnie zalecenia psychologów są dokładnie odwrotne. Korzystniej dla zdrowia jest zrobić przerwę od pracy 3-4 razy w roku na przykład na tydzień – mówi Katarzyna Rudzka-Kowalska, Dyrektor Departamentu Personalnego w Wonga Polska.

Standard to dwa urlopy w roku

Prawie połowa Polaków preferuje wakacyjne wyjazdy dwa razy do roku, chętniej spędza je w kraju, w towarzystwie rodziny - wynika z najnowszego badania „Wymarzony urlop Polaków” przeprowadzonego przez firmę badawczą Kantar dla Wonga Polska.

Zdecydowana większość Polaków (aż 80 proc.) odpoczywa poza miejscem zamieszkania. Jedynie co piątej osobie wakacje marzeń kojarzą się z własnym domem.

Jeśli nie wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania, wolny czas przeznaczamy głównie na nadrabianiu towarzyskich zaległości.

Spotykamy się ze znajomymi i rodziną. Taką aktywność wskazało 46 proc. badanych.
Blisko co drugi respondent (45 proc.) chciałby w czasie wakacji w domu po prostu odpoczywać. Spora część z nas ma potrzebę załatwienia spraw, na które nie ma czasu w ciągu roku. Prawie 30 proc. Polaków podczas urlopu w domu przeprowadza remont i załatwia sprawy osobiste, np. wizyty w urzędzie czy u lekarza.
RODO chroni dane osobowe, także część danych pracownika. Jakich danych związanych z naszą obecnością lub nieobecnością w pracy nie wolno kadrom ani szefowi gromadzić? Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego.

Długość urlopu

Nie każdy może sobie pozwolić na dwutygodniowy wyjazd.
Preferencje Polaków nie do końca są zgodne z sugestiami psychologów. Według 2/3 respondentów dobry wypoczynek to taki, który trwa powyżej 10 dni. 34 proc. badanych wskazało, że wystarczy im 5-10 dni odpoczynku.
Tymczasem wystarczy tylko kilka wolnych dni połączonych z weekendem, by zregenerować siły i wyregulować czas snu. Dzięki temu obniżymy poziom stresu, który negatywnie rzutuje na nasze twórcze możliwości. Oprócz długości wakacji, na zdrowie wpływa także częstotliwość odpoczynku.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

W rytm szkoły - czy wolne dwa razy w roku to nie za mało?

Dla blisko połowy Polaków dwa urlopy w ciągu roku to wymarzona liczba. Jednak co trzecia osoba chciałaby brać wolne jeszcze częściej. Badania wykazują, że przyzwyczajenie Polaków do dwóch wypoczynków w roku – letniego i zimowego – jest silne. Aż 45 proc. respondentów wskazuje, że odpoczynek dwa razy w roku będzie wystarczający.

- Polacy są przyzwyczajeni, by wykorzystywać urlop w rytm wolnego czasu dzieci. Szkoła wyznacza nam terminy, w których możemy pojechać na wakacje. Tymczasem w krajach europejskich bardziej popularny jest system czterech przerw od szkoły. Jesienny oddech przydałyby się nie tylko polskim dzieciom, które uczą się bez chwili wytchnienia od września do końca grudnia. Grafik, który przewiduje cztery wakacyjne wyjazdy w ciągu roku, byłby korzystny także dla rodziców – mówi Katarzyna Rudzka-Kowalska z Wonga Polska.

Znacznie lepsze dla naszego zdrowia jest częstsze oderwanie się od pracy. Dzięki nawet krótkiej odskoczni od codzienności obniżymy poziom hormonów stresu. Długotrwały brak odpoczynku wpływa na długość życia i zwiększa ryzyko zawału serca.

Wymarzone wakacje: gdzie i z kim?

Jesteśmy wakacyjnymi patriotami. Polacy w pierwszej kolejności wybraliby odpoczynek w Polsce. Aż 42 proc. badanych wskazało nasz kraj jako preferowane miejsce spędzenia urlopu. Naszym drugim wyborem kierunku wyjazdu jest Europa. Ponad 1/3 z nas chce wyjechać do innego niż Polska państwa europejskiego. Spośród wszystkich pozostałych kontynentów w sercach Polaków wygrywa Azja. Prawie 10 proc. z nas marzy o wakacyjnym wyjeździe na Daleki Wschód.
Z badań wynika, że jesteśmy rodzinni i towarzyscy. Aż 75 proc. Polaków chce spędzić urlop z rodziną. Co piąty badany w wakacje chce wybrać towarzystwo znajomych. Tylko 5 proc. Polaków woli zaplanować samotny wypad.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Nim zdecydujemy się na przyjęcie spadku warto sprawdzić czy nie wiąże się z nim konieczność spłaty długów przekraczających jego wartość. jak to zrobić, by na spadku nie stracić, radzi ekspert. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.