Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta gala Fundacji Lex Humana w pałacu w Damnicy. Było pięknie, muzycznie i patriotycznie [ZDJĘCIA]

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W Sali Lustrzanej pałacu w Damnicy odbyła się uroczysta gala podsumowująca działalność Fundacji Lex Humana w powiecie słupskim.
W Sali Lustrzanej pałacu w Damnicy odbyła się uroczysta gala podsumowująca działalność Fundacji Lex Humana w powiecie słupskim. Łukasz Capar
W Sali Lustrzanej pałacu w Damnicy odbyła się uroczysta gala podsumowująca działalność Fundacji Lex Humana w powiecie słupskim. Program artystyczny przygotowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wręczono też nagrody w konkursie "Polska-Moja Ojczyzna".

W Sali Lustrzanej zabytkowego pałacu zebrali się znamienici goście, aby wziąć udział w uroczystym wydarzeniu pod honorowym patronatem posła Piotra Mullera, którego reprezentowali Samanta Nowińska, dyrektor biura poselskiego oraz Edward Muller, ojciec posła. Galę przygotowała Fundacja Lex Humana przy współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Damnicy.
Jednym z punktów programu było podsumowanie konkursu plastycznego "Polska - Moja Ojczyzna".

- To konkurs bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach. Jest to konkurs historyczno-plastyczny, ale spojrzenie jest bardzo globalne. Tu nie chodzi tylko Polskę w ujęciu historycznych, ale o rodzinę, o miejsca, w których dzieciaki się urodziły, w których się wychowują, o podtrzymanie tradycji - co dzisiaj jest nam bardzo potrzebne, abyśmy mogli odnaleźć to człowieczeństwo, które gdzieś nam się zatraca - mówi Bożena Szycko, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy.
Konkurs skierowany jest do dzieci od wieku przedszkolnego po dorosłą młodzież z powiatu słupskiego. Wpłynęło ponad 270 prac. Nagrody przyznano w czterech kategoriach wiekowych.

- Z bólem przyznawaliśmy te nagrody i wyróżnienia, ponieważ gdybyśmy mogli, z chęci nagrodzilibyśmy więcej prac. Prace są piękne, zaprezentowaliśmy je w Sali Lustrzanej oraz w gablotach na korytarzu. Będzie je można podziwiać przez miesiąc. Staramy się dzieciom uświadamiać, że powinniśmy w sposób bardzo uroczysty obchodzić święta narodowe, aby nie był to dzień jak co dzień. Należy podkreślać rangę tych ważnych dni i uczyć tego młodsze pokolenia - mówi pani dyrektor.

Gala była jednocześnie podsumowaniem działalności Fundacji Lex Humana i grup, z którymi Fundacja współpracuje. Stąd przywitali nas średniowieczni wojowie z grupy rekonstrukcyjno-historycznej.

- Prezentujemy wczesne średniowiecze z okresu przed chrystianizacją Pomorza. Zajmujemy się historią Pomorza, propagowaniem wiedzy historycznej, pokazujemy życie codzienne w tamtych czasach dzieciakom, co jest możliwe także dzięki współpracy z Fundacją Lex Humana - mówi Tomasz Częścik, historyk ze Słupska.

Teresa Ławecka, niewidoma poetka, także mówiła o swoich działaniach w szkołach i placówkach kulturalno- oświatowych.
- Współpracuję z Fundacją Lex Humana od oczątku jej istnienia. Robiliśmy razem gazetę mówioną dla osób niewidomych, a w ostatnich latach prowadzimy spotkania na różnych szczeblach edukacyjnych - od przedszkola po osoby dorosłe. Opowiadamy dzieciom i młodzieży o życiu osób niewidomych. Mówimy, w jaki sposób pomoc takim osobom, ale także o tym, jak sobie radzą z codziennym czynnościami. Jednocześnie pokazujemy jak dużym zagrożeniem jest wykluczenie takich osób z życia - mówi Teresa Ławecka.

Fundacja Lex Humana istnieje od 2015 roku.
- Jednak tak prężnie działamy od 2 lat. Działamy na polu historycznym i literackim. Chcemy zaszczepić w dzieciach i młodzieży gen patriotyzmu i polskości, aby nie zanikł w naszym społeczeństwie. Organizujemy zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych, spotkania z osobami niewidomymi, prowadzimy masę szkoleń obywatelskich dla młodzieży i dorosłych, rozdajemy granty dla grup młodzieżowych, m,in. z Kuratorskiego Ośrodka w Strzelinie, z Rodzinnego Domu Dzecka w Kobylnicy, ze szkoły w Lęborku oraz w Kartuzach. Przekażemy im dziś vouchery na kwotę 3 tys. zł. Za te pieniądze młodzież będzie mogła zrealizować projekt, który wcześniej sobie wymarzy i napisze. Zaangażowaliśmy się także w pomoc Ukrainie. Robiliśmy zbiórki i animacje dla dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przebywają w ośrodków w Rowach, Ustce, Runowie, prowadzimy też porady prawne, uczyliśmy języka polskiego, mieliśmy też porady psychologiczo-terapeutyczne dla osób, które przybyły z terenów objętych wojną - mówi Kamil Patynowski, prezes Fundacji Lex Humana.

Fundacja na swoją działalność otrzymała pieniądze m.in. z Narodowego Instytutu Wolności i Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Przez ostatnie lata zrealizowała mniejsze i większe projekty.
Jednym z nich jest „Aktywny samorząd – aktywna ziemia słupska, lęborska i kartuska” . W skład tego działania wchodzi Szkoła Liderów Aktywnego Samorządowca oraz Akademia Młodego Samorządowca, która także mówiła o swoich działaniach podczas gali. W pierwszym aspekcie słuchacze mogą ćwiczyć swoje umiejętności interpersonalne i retoryczne, poszerzają swoją wiedzą prawną, wizerunkową i poznają protokół dyplomatyczny. W drugim - przeznaczonym dla ludzi młodych, Fundacja sponsoruje granty na realizację wypracowanej wspólnie przez grupę koncepcji ożywiającej lokalne środowiska.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza