MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie tężni solankowej w Ustce już w najbliższą sobotę

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Mariusz Jasłowski
Tężnia solankowa w Parku Stoczniowców, choć już czynna, zostanie oficjalnie otwarta już w najbliższą sobotę (15 sierpnia). Otwarciu towarzyszyć będzie koncert orkiestry dętej oraz wykład o historii Ustki.

Wreszcie otwarcie
Choć tężnia działa od 1 lipca, to jej oficjalne otwarcie nastąpi dopiero teraz. Z powodu koronawirusa lipcowa uroczystość została odwołana. Na szczęście teraz otwarcie obiektu nastąpi bez przeszkód i z atrakcjami. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 15 sierpnia o godz. 11.00, w Parku Stoczniowców. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert Usteckiej Orkiestry Dętej i wykład o historii Uzdrowiska, który wygłosi Marcin Barnowski - historyk i miłośnik dziejów regionu. Wszystko to w ramach obchodów Święta Miasta.

CZYTAJ TEŻ

Święto także dla dzieci
Ustka w dniu swojego święta nie zapomina także od najmłodszych. W sobotę odbędą się dwie części pirackich animacji na promenadzie nadmorskiej. Pippi Piratka oraz działanie strefy artystycznej podzielono na dwie części. Pierwsza trwać będzie od 12.30 do 14.00, a druga od 16:00 do 17:30.

Prozdrowotne działanie tężni
Korzystanie z tężni solankowej odciąża pracę naszych nerek i wątroby oraz przyczyniamy się do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Lecznicza budowla w Ustce
Przypomnijmy, na leczniczą budowlę wraz z dokumentacją miasto wyda prawie 1,3 miliona złotych. Kwota dofinansowania unijnego wyniosła 171 509 zł. Zakłada się automatyczną pracę tężni w godzinach 08.00 do godziny 22.00. Obiekt będzie czynny przez osiem miesięcy w roku z wymianą solanki co dwa miesiące. Będzie ona pozyskiwana z miejscowego złoża leczniczego "Ustka 1", należącego do Uzdrowiska Ustka, które od kilku lat jest w rękach prywatnych. Według porozumienia Uzdrowisko będzie sprzedawało solankę miastu po średnich cenach rynkowych. Wcześniej spółka zainwestowała milion złotych w rekonstrukcję i udrożnienie odwiertu, wykonanego w latach 70. ubiegłego wieku, na głębokość ponad 800 m.

Zasada działania tężni w Ustce
Na ściany tarniny pompowana będzie solanka i rozprowadzana poprzez kolektory. Odpowiednio dobrane dysze rozprowadzą równomiernie solankę na tarninę, która spływając grawitacyjnie po gałązkach stwarza przyjemny i zdrowy mikroklimat. W jej środku zostanie umieszczony generator aerozolu solankowego, wytwarzającego mgłę solanki cyklicznie w zaprogramowanym czasie, według preferencji użytkownika. Tężnia będzie pracowała w obiegu zamkniętym z automatyczną regulacją poziomu solanki i jej stężenia do 5% HCL.

Zobacz także: W Ustce powstaną tężnie solankowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza