Uroczyste otwarcie tężni solankowej w Ustce już w najbliższą sobotę

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
Mariusz Jasłowski
Tężnia solankowa w Parku Stoczniowców, choć już czynna, zostanie oficjalnie otwarta już w najbliższą sobotę (15 sierpnia). Otwarciu towarzyszyć będzie koncert orkiestry dętej oraz wykład o historii Ustki.

Wreszcie otwarcie
Choć tężnia działa od 1 lipca, to jej oficjalne otwarcie nastąpi dopiero teraz. Z powodu koronawirusa lipcowa uroczystość została odwołana. Na szczęście teraz otwarcie obiektu nastąpi bez przeszkód i z atrakcjami. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 15 sierpnia o godz. 11.00, w Parku Stoczniowców. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert Usteckiej Orkiestry Dętej i wykład o historii Uzdrowiska, który wygłosi Marcin Barnowski - historyk i miłośnik dziejów regionu. Wszystko to w ramach obchodów Święta Miasta.

CZYTAJ TEŻ

Święto także dla dzieci
Ustka w dniu swojego święta nie zapomina także od najmłodszych. W sobotę odbędą się dwie części pirackich animacji na promenadzie nadmorskiej. Pippi Piratka oraz działanie strefy artystycznej podzielono na dwie części. Pierwsza trwać będzie od 12.30 do 14.00, a druga od 16:00 do 17:30.

Prozdrowotne działanie tężni
Korzystanie z tężni solankowej odciąża pracę naszych nerek i wątroby oraz przyczyniamy się do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Lecznicza budowla w Ustce
Przypomnijmy, na leczniczą budowlę wraz z dokumentacją miasto wyda prawie 1,3 miliona złotych. Kwota dofinansowania unijnego wyniosła 171 509 zł. Zakłada się automatyczną pracę tężni w godzinach 08.00 do godziny 22.00. Obiekt będzie czynny przez osiem miesięcy w roku z wymianą solanki co dwa miesiące. Będzie ona pozyskiwana z miejscowego złoża leczniczego "Ustka 1", należącego do Uzdrowiska Ustka, które od kilku lat jest w rękach prywatnych. Według porozumienia Uzdrowisko będzie sprzedawało solankę miastu po średnich cenach rynkowych. Wcześniej spółka zainwestowała milion złotych w rekonstrukcję i udrożnienie odwiertu, wykonanego w latach 70. ubiegłego wieku, na głębokość ponad 800 m.

Zasada działania tężni w Ustce
Na ściany tarniny pompowana będzie solanka i rozprowadzana poprzez kolektory. Odpowiednio dobrane dysze rozprowadzą równomiernie solankę na tarninę, która spływając grawitacyjnie po gałązkach stwarza przyjemny i zdrowy mikroklimat. W jej środku zostanie umieszczony generator aerozolu solankowego, wytwarzającego mgłę solanki cyklicznie w zaprogramowanym czasie, według preferencji użytkownika. Tężnia będzie pracowała w obiegu zamkniętym z automatyczną regulacją poziomu solanki i jej stężenia do 5% HCL.

Zobacz także: W Ustce powstaną tężnie solankowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie