Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Morski podsumował największy projekt w swojej historii

Rafał Nagórski
Urząd Morski podsumował największy projekt w swojej historii  Urząd Morski podsumował największy projekt w swojej historii
Urząd Morski podsumował największy projekt w swojej historii Urząd Morski podsumował największy projekt w swojej historii archiwum
Spotkanie podsumowujące gigantyczny projekt Urzędu Morskiego zorganizowano w Jarosławcu. - To tutaj w rekordowym tempie, w niespełna rok udało się zrealizować potężną inwestycję, dzięki której przybędzie plaży po stronie wschodniej, a po stronie zachodniej Jarosławca plaża utworzy się niemal od podstaw - mówił Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. Mowa o wartej około aż

92 miliony złotych inwestycji realizowanej przez firmę Budimex    polegającej    na budowie zespołu falochronów  oraz   wykonaniu drenażu klifu. 

O tym jak gigantyczne było to przedsięwzięcie najlepiej świadczą liczby. Od 6 lutego do 27 października tego roku do Jarosławca dostarczono (drogą morską i kolejową do Darłowa i stąd ciężarówkami na miejsce budowy) ponad 473 tysiące ton kamienia. Dzięki temu darłowski port ustanowi w tym roku absolutny rekord dotychczasowych przeładunków.

Dodatkowo w Jarosławcu - w okolicy przystani rybackiej powstały zupełnie nowe ostrogi brzegowe (zajęła się tym firma Hydrobud z Ustronia Morskiego). 

- Na tę inwestycję czekaliśmy od lat. Dla takiej miejscowości jak Jarosławiec plaża to kluczowa sprawa. Już widać pozytywne efekty - mówił Janusz Bojkowski, wójt gminy Postomino. 

Prace w tej części wybrzeża były tylko jednym z elementów największego w historii Urzędu Morskiego w Słupsku projektu o łącznej wartości 161 milionów złotych (dofinansowanie UE wyniosło 137 milionów). W sumie było to siedem zadań w pięciu lokalizacjach: poza wspomnianym już Jarosławcem, w Unieściu, Chłopach, Ustroniu Morskim oraz Dźwirzynie. Zespoły ostróg brzegowych  powstały w Dźwirzynie, Sianożętach i Jarosławcu. W Chłopach zbudowano opaskę brzegową. W Unieściu na przetoce jeziora Jamno wykonano zespół opasek brzegowych oraz ażurowy falochron osłonowy.  Efektem jest skutecznie zabezpieczony odcinek linii brzegowej, bardzo urozmaicony pod względem charakterystyki (odcinek mierzei, klif, wybrzeże wydmowe) o łącznej długości 3,8 km. 

- Często słyszy się utyskiwania, że po co wydawać tyle pieniędzy na ratowanie brzegu. Niektórzy sugerują, żeby zostawić wszystko naturze. O tym, że warto to robić najlepiej świadczą sygnały z miejscowości, w których już kilka lat temu zakończyliśmy projekty - jak choćby z Kołobrzegu. Proszę zobaczyć, ile plaży tam przybyło - mówił Tomasz Bobin dodając, że w nowym rozdaniu funduszy unijnych tak dużych pieniędzy już nie będzie - Łącznie na trzy Urzędy Morskie do rozdzielenia będzie około 200 milionów złotych. A potrzeby są dużo większe - dodał. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza