Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd pracy w Lęborku informuje elektronicznie

Grzegorz Bryszewski [email protected] tel. 59 848 81 00 Fot. Archiwum
SEPI umożliwia wgląd do części informacji na temat bezrobotnych zarejestrowanych w lęborskim PUP.
SEPI umożliwia wgląd do części informacji na temat bezrobotnych zarejestrowanych w lęborskim PUP.
Lęborski PUP wystartował z nowatorskim projektem - SEPI. To alternatywa do udzielania pocztą informacji o statusie osoby bezrobotnej.

Teraz można je zdobyć przez internet - szybciej, łatwiej i taniej.

SEPI to skrót od Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej, która umożliwia uprawnionym osobom (urząd przekazuje specjalne kody dostępu) wgląd do części informacji na temat bezrobotnych zarejestrowanych w lęborskim PUP. Z usługi nie może skorzystać bezpośrednio osoba bezrobotna, pozwala ona jednak na zdobycie informacji o statusie danej osoby bezrobotnej w instytucji współpracującej z PUP, która otrzymała program. Jak podkreślają pracownicy PUP w Lęborku zdobyte z bazy danych informacje po wykorzystaniu podpisu elektronicznego (posiada go kilku pracowników PUP) mają tak sam status prawny jak zaświadczenie z podpisem i pieczątką wysłane pocztą.

- To duża oszczędność czasu i pieniędzy. Wcześniej wysyłaliśmy bowiem ogromną ilość zaświadczeń pocztą. W skali roku było ich nawet ze 30 tysięcy - tłumaczy Wanda Konieczna, dyrektor lęborskiego PUP.

Czytaj też: Lęborski urząd pracy został wyróżniony

Zaletą wprowadzonego systemu jest też ułatwienie kontaktu z petentami. Bo wcześniej zdarzały się sytuacje, że po świstek papieru musiała przyjeżdżać osobiście osoba bezrobotna z drugiego końca powiatu. A gdy taki petent zapomniał swojego dokumentu tożsamości, który jest niezbędny do wystawienia zaświadczenia dochodziło do wyjątkowo nieprzyjemnych sytuacji.

Projekt SEPI kosztował około 40 tys. złotych i został sfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy. Za te pieniądze sfinansowano kupno sprzętu i jego wdrożenie. Oprócz tych kosztów trzeba doliczyć również miesięczny abonament za specjalny program komputerowy, za jedno stanowisko komputerowy wynosi on około 65 zł.

- To nie jest duża kwota, zwraca się ona już w ciągu dwóch miesięcy -dodaje Wanda Konieczna.

W ramach SEPI PUP współpracuje z kilkoma ośrodkami pomocy społecznej z powiatu (w GOPS Wicko przeszkolono już jednego z pracowników, który ma dostęp do bazy danych i pobiera stamtąd informacje o osobach bezrobotnych), próbował też współpracą zainteresować dwóch lokalnych komorników (jedna osoba się nie zgodziła, drugi komornik nie przekazał jeszcze swojej decyzji). SEPI będzie też używane przez lęborską policję.

Czytaj też: W Bytowie urząd pracy nie ma pieniędzy na walkę z bezrobociem

- PUP użyczył lęborskiej policji dwa komputery, przeszkolonych zostało dwóch funkcjonariuszy. System jeszcze nie został zainstalowany, nastąpi to jednak w najbliższym czasie. Informacje, które będziemy zdobywać dzięki uczestnictwu w SEPI będą potrzebne do pracy funkcjonariuszy wydziału kryminalnego - poinformowała st. sierżant Marta Kandybowicz z KPP Lębork.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza