Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?

a.w.
Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?
Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci? pixabay
Ustawa 2.0 to kolejna akt prawny, który przeszedł przez Sejm w zaskakująco szybkim tempie, a samo głosowanie odbyło się we wtorek, 3. lipca 2018 roku, tuż przed północą. Ustawa 2.0 to całościowa reforma szkolnictwa wyższego. Popierała ją Zjednoczona Prawica oraz niektóre środowiska akademickie. Protestowali przeciwko niej studenci największych polskich uczelni. Jak zmieni się szkolnictwo wyższe po wprowadzeniu wszystkich zmian wynikających z ustawy Gowina?

Ustawa Gowina do poprawki

W komisjach do dwóch omawianych projektów przyjęto ponad 80 poprawek rządowych. Zgłoszonych poprawek było ponad dwa razy więcej. Co ciekawe i rzadko spotykane, przyjęto także jedną poprawkę zgłoszoną przez polityków opozycji. Poprawka zgłoszona przez PO daje możliwość finansowania uczelni niepublicznych ze środków budżetowych w wyjątkowych przypadkach.

Duża liczba poprawek rządowych oznaczać może, że pomimo zapowiedzi, że projekt był szeroko dyskutowany, miał w sobie wiele niedoskonałości. Wśród rządowych poprawek, które przyjął Sejm, jest kilka, które odnoszą się do nowo powołanego gremium jakim jest rada uczelni. Jedna z poprawek zakłada, że osoby spoza danej placówki stanowią co najmniej 50% jej składu. Jest to znacząca zmiana, ponieważ w pierwotnych zapisach była mowa o sytuacji, w której osoby spoza placówki stanowią większość rady uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodziło się na zmianę zapisu.

Ustawa 2.0. przegłosowana

Za przyjęciem ustawy o szkolnictwie wyższym zwanej również ustawą Gowina głosowało 233 posłów, przeciw było 195, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Proporcje głosowania na Ustawę 2.0 były podobne – za jej przyjęciem głosowało 236 posłów, 195 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ustawą teraz zajmie się Senat.

sejm, głosowanie, ustawa Gowina
Lista głosowania nad ustawą Gowina. sejm.gov.pl

Kto jest ZA

Ustawę Jarosława Gowina o zmianach ustawy o szkolnictwie wyższym otwarcie popiera Parlament Studentów RP, Krajowa Reprezentacja Doktorantów, liczne samorządy studenckie państwowe wyższe szkoły zawodowe a także uczelnie z Porozumienia Zielonogórskiego, które skupiają wokół siebie dużo małych podmiotów.

- Ustawa zwiększa autonomię uczelni poprzez zwiększenie jej swobody organizacyjnej wewnątrz. To wspólnota akademicka decyduje, jak działa uczelnia wewnątrz, a nie ustawa – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Mueller przed głosowaniem.

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyjął Konstytucję dla Nauki Jarosława Gowina. Co zmienia? Co na to studenci?

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym PRZEGŁOSOWANA. Sejm przyją...

Co zmienia

Prace nad nową ustawą, nazywaną także Konstytucją dla nauki trwały od 2 lat. Ścieżka pracy nad nimi była nietypowa, ponieważ jednocześnie nad tym samym zagadnieniem pracowały 4 niezależne zespoły ekspertów. Konstytucja dla nauki w praktyce ma zastąpić 4 obecnie istniejące akty:

  • prawo o szkolnictwie wyższym,
  • ustawę o zasadach finansowania nauki,
  • ustawę o stopniach i tytule naukowym,
  • ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Konstytucja dla Nauki na wejść w życie już w najbliższym roku akademickim, czyli 1. października 2018 r.

Projekt ustawy odnosi się do organizacji uczelni oraz studiów. Ustawa zmienia zasady finansowania uczelni a także ewaluację jej działania, wprowadza radę uczelni oraz zmienia zasady habilitacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza