Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o sołtysach i radach w Sejmie. Będą pensje dla włodarzy wsi?

Redakcja
Marek Weckwerth/pixabay.com
W Polsce mamy ponad 40 tys. sołtysów. Poselski projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego pierwsze czytanie zaplanowano podczas najbliższego posiedzenia Sejmu RP zakłada, że sołtysi dostają pensje - połowę płacy minimalnej.

Projekt ludowców dotyczy m. in. określenia zasad wyboru oraz funkcjonowania sołtysów i rad sołeckich, w tym zasad uczestniczenia sołtysa w pracach rady gminy, zasad wynagradzania sołtysa i członków rad sołeckich oraz zarządzania przez sołectwo mieniem komunalnym.

 

"Istotą wnoszonego projektu ustawy jest dowartościowanie i wzmocnienie pozycji sołtysa i rady sołeckiej", czytamy w uzasadnieniu. "Mieszkańcy sołectwa powinni posiadać prawo do aktywnego wpływania na jego funkcjonowanie i przekształcanie miejscowego środowiska. Dlatego należy w jednym akcie prawnym dookreślić sytuację prawną sołectwa oraz kompetencje sołtysa", przekonują posłowie PSL. Chcielibby woeksponować rolę sołectwa poprzez dokładne wskazanie kompetencji organów sołectwa (zebranie wiejskie, sołtys) oraz umożliwienie gminom dokładnego wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo. Sołtys miałby zyskać możliwość uczestnictwa w obradach rady gminy.  

 

Organizacja i prowadzenie zebrań wiejskich, informowanie mieszkańców o ogłoszeniach dotyczących gminy - to tylko niektóre z dotychczasowych zadań sołtysów, a miałyby pojawić się nowe. Autorzy projektu uważają, że "należy dookreślić rolę sołtysa oraz uwzględnić fakt, że wykonywane przez niego zadania mają charakter zadań publicznych". Dlatego proponują, że rada gminy ustanawia zasady na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. To nie koniec. Posłowie przewidują, że sołtysom niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji, czyli 1 tys. zł.

 

"Pełnienie funkcji sołtysa będzie równoznaczne z przystąpieniem do ubezpieczenia emerytalno-rentowemu w związku z czym wynagrodzenie o którym mowa powyżej będzie stanowiło dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury". Wypłaty mają pochodzić z budżetu państwa i nie obciążać funduszu sołeckiego. 

 

Sołectwa miałyby działać tak, jak organizacje pożytku publicznego, "dzięki czemu lokalne wspólnoty będą miały szersze uprawnienia co do pozyskiwania pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań".

 

Posłowie wyliczyli, że wynagrodzenie dla ok. 40,3 tys. sołtysów kosztowałoby budżet państwa  40 382 000 zł. 

 

Zaznaczają przy tym: "Projekt nie obciąży budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ustawy nie jest objęty zakresem regulacji prawa Unii Europejskiej". Pierwsze czytanie projektu ustawy ma odbyć się 11 stycznia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa o sołtysach i radach w Sejmie. Będą pensje dla włodarzy wsi? - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza