Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustecka Karta Mieszkańca. Już można składać wnioski. Co daje taka karta?

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Mariusz Jasłowski
Od poniedziałku 18 stycznia ustczanie będą mogli składać wnioski o wydanie Usteckiej Karty Mieszkańca.

Ustecka Karta Mieszkańca jest przeznaczona dla wszystkich, którzy w deklaracji PIT wskazują ustecki adres zamieszkania. To oznacza, że część ich podatków trafia do kasy miejskiej.

- Zapraszamy mieszkańców do składania wniosków o wydanie karty – ruszamy w poniedziałek 18 stycznia. Zachęcamy do składania wniosków elektronicznych, ale na terenie miasta funkcjonować będzie także pięć punktów, w którym będzie można złożyć wnioski papierowe i odebrać plastikowe karty – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza.

Wniosek można złożyć elektronicznie. Należy założyć konto na stronie www.jestemzustki.pl. Na tym portalu znajdują się też informacje o Usteckiej Karcie Mieszkańca oraz wykaz partnerów, czyli firm i instytucji, w których można liczyć na zniżki i rabaty. Lista partnerów będzie wciąż aktualizowana, a rozpoznać ich można po naklejce z logo Usteckiej Karty Mieszkańca.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku automatycznie tworzona jest karta w wersji elektronicznej, ale można posiadać też kartę fizyczną - plastikową. Na terenie Ustki znajduje się pięć punktów wydawania karty - w Biurze Obsługi Interesanta w ratuszu, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Wiejskiej 10, w Szkole Podstawowej Nr 1, w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

ZOBACZ TEŻ:

Kartę może otrzymać każda osoba, mieszkająca w Ustce lub przebywająca tu z zamiarem stałego pobytu. Trzeba jednak spełnić jeden z warunków. To wskazanie w PIT za rok poprzedni adresu zamieszkania w Ustce, nawet w przypadku, gdy nie wykazało się dochodów. Wystarczy też być członkiem rodziny osoby, która spełnia pierwszy warunek, wspólnie zamieszkującym, ale nie osiągającym dochodów opodatkowanych. Kartę dostaną także ci, którzy otrzymują pomoc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce.

Do wniosku należy dołączyć pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni, poświadczoną przez Urząd Skarbowy pieczęcią lub elektronicznym poświadczeniem odbioru. W przypadku osób, które nie osiągają dochodów, konieczne jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające ten fakt z jednoczesną informacją o zarejestrowaniu w Urzędzie Skarbowym ze wskazaniem usteckiego miejsca zamieszkania podatnika.

Emeryci i renciści, którzy nie składają PIT, muszą okazać zeznanie PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku dzieci do 18 roku życia, dokumenty przedstawia jeden z rodziców. w przypadku pełnoletnich osób uczących się, bez dochodów, potrzebne jest zaświadczenie placówki oświatowej, potwierdzające kontynuację nauki, zawierające adres zamieszkania ucznia, czy studenta.

Natomiast gdy ktoś korzysta z pomocy społecznej i nie składa PIT, potrzebne jest zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce o korzystaniu z tej pomocy. Jednak tylko w przypadku odbioru karty w punkcie innym niż MOPS w Ustce. W sytuacji sprawowania opieki prawnej, potrzebne jest orzeczenie właściwego sądu.

Gdy przebrniemy już przez te wszystkie formalności i zbierzemy wymagane dokumenty, możemy złożyć wniosek przez Internet lub wyruszyć do jednego z punktów. Dane kontaktowe w razie pytań - e-mail: [email protected]
lub telefon 59 8154 300.

Przypomnijmy, że Karnet Kulturalny i Karta Usteckiego Seniora stały się elementem Usteckiej Karty Mieszkańca. Dzięki temu mieszkańcy będą posługiwać się jedną.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto