Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustecki lekarz zaliczył 450 biegów długodystansowych

Krzysztof Niekrasz
Dla Edwarda Pokornego bieganie to sposób na długowieczne życie, dobry stan zdrowia i zwiedzanie świata
Dla Edwarda Pokornego bieganie to sposób na długowieczne życie, dobry stan zdrowia i zwiedzanie świata Fot. Ze zbioru Edwarda Pokornego
Edward Pokorny z Ustki jest lekarzem medycyny (specjalista chorób wewnętrznych i fizjoterapii, diabetolog). Ma 73 lata. Bieganie amatorskie uprawia prawie 40 lat. Zachęca swoich pacjentów, by przed zawałem uciekali na własnych nogach. Oto liczby Edwarda Pokornego z życia codziennego i sportowego.

1 - bieg na dystansie 100 km pod nazwą Nacht Maraton zaliczyłem w miejscowości Biel-Bienne w Szwajcarii. Właśnie ten ultramaraton uważam za swoje największe dokonanie biegowe.

2 - liczba ukochanych wnucząt. To Veronika (15 lat) i Dominik (8 lat).

5 - przez tyle lat kierowałem (nieistniejącym już) szpitalnym Oddziałem Chorób Wewnętrznych w Ustce

6 - złotych medali zdobyłem w Igrzyskach Lekarskich w Biegach Długodystansowych. Mam też 6 tytułów mistrza i wicemistrza Polski lekarzy w maratonie i półmaratonie. Dwadzieścia razy stawałem na podium w kategoriach wiekowych.

8 - tyle razy organizowałem Mistrzostwa Polski Lekarzy w Półmaratonie w ramach biegu na trasie Rowy - Ustka. Rywalizacja odbywała się dotąd (z mojego pomysłu i inspiracji) przez 24 lata pod nazwą "Półmaraton Słowiński". Zwycięzcami tego biegu byli m.in. znakomici długodystansowcy; olimpijczyk z Białorusi Andriej Gordiejew, mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski: Jan Białk, Piotr Drwal, Artur Pelo, Piotr Pobłocki, Dariusz Nawrocki, Zbigniew Murawski, Sławomir Kwiatkowski, zaś zwycięzcą ostatniego biegu (w 2019 r.) okazał się Patryk Błaszczyk. Wśród kobiet czołowe biegaczki z Pomorza: Katarzyna Pliszka, Magdalena Lisicka, Lucyna Kuklińska - Nurkowska.

11 - przebiegniętych klasycznych maratonów (42 kilometry i 195 metrów) figuruje na moim koncie w jednym roku kalendarzowym.

47 - tyle już bardzo szczęśliwych lat mam spędzonych z żoną Danutą w najcudowniejszym do życia miejscu na Ziemi - w Ustce.

50 - krajów odwiedziłem w czasie swoich przygód biegowych i podróży (m.in. dzięki udziałowi w dwudziestu maratonach zagranicznych w Europie i za oceanem), z tego 10 w stolicach europejskich.

75 - lat. Do takiego wieku chcę startować w zawodach sportowych (biegach, kolarstwie szosowym). Tak więc niewiele już brakuje.

100 - to moja liczba jubileuszowego maratonu, który przebiegłem w Bostonie w 2009 roku. To najstarszy najbardziej prestiżowy maraton na świecie (rozgrywany od 1897 roku, zawsze w pierwszą niedzielę kwietnia w święto stanu Massachusetts tzw." Patriot, s Day" dla upamiętnienia bitwy pod Bennigton - z czasów wojny o wolność Stanów Zjednoczonych). Maraton ten to nieoficjalne mistrzostwa świata amatorów

450 - liczba biegów długodystansowych, w których dotychczas (do marca 2021 roku) uczestniczyłem i wszystkie ukończyłem. W tym: 127 maratonów klasycznych, 3 ultramaratony, 70 półmaratonów. Najlepsze czasy: w maratonie (Londyn) - 3.34.12 godz., w półmaratonie (Piła) - 1.38.24 godz.

1975 - rok. To w nim urodził się mój jedynak, czyli syn Przemysław, któremu zaszczepiłem także pasję do biegania; regularnie uprawia jogging (przebiegł już kilka maratonów, półmaratonów i kilkanaście biegów długodystansowych).

2011 - rok, w którym przebiegłem historyczną trasę maratonu ateńskiego (z Maratonu do Aten), spełniając swoje największe maratońskie marzenie.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza