Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustecki poligon przesunie się w stronę miasta

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
To prawie przesądzone, że ustecki poligon przesunie się o kilkaset metrów w stronę miasta. Zajmie tereny 9. BAS i może być wielki huk.

O kilkaset metrów w stronę Ustki ma powiększyć swoje terytorium Centralny Poligon Sił Powietrznych. Najprawdopodobniej doszło już do przejęcia działek, które do tej pory były w zarządzie Urzędu Morskiego w Słupsku i innej jednostki – 6. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Trwają też rozmowy z Nadleśnictwem Ustka.

– Na razie nic nie zostało przekazane. Żadne decyzje nie zapadły. Sprawa jest w trakcie uzgodnień – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Ustka Jarosław Wilkos.

Na tych właśnie terenach znajduje się 9. Bateria Artylerii Stałej. Kompleks fortyfikacji przystosowanych do wytrzymania bezpośredniego uderzenia atomowego wrogich imperialistycznych armii. Jego budowa zakończyła się w 1951 roku. Dzisiaj schrony dla załóg działobitni, wieże obserwacyjne, magazyny amunicji czy pod-ziemna elektrownia mają wartość historyczną.

Teren znajduje się w Lędowie na zachód od stadionu. Pas fortyfikacji rozciąga się na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych wzdłuż wybrzeża w stronę Centralnego Poligonu Sił Powietrznych. Dawnymi obiektami wojskowymi zajmuje się Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji Ustka, które powstało w 2011 roku i przywróciło polskie bunkry do życia, ale już tego turystycznego i edukacyjnego.

– Sytuacja jest trudna, bo wraz z wejściem na te tereny poligonu tracimy połowę naszych obiektów. I to lepszą połowę, bo na niej znajdują się najatrakcyjniejsze i unikatowe wśród BAS-ów fortyfikacje – mówi Piotr Bruner, prezes Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji Ustka.

– Tracimy też plac, który wykorzystywaliśmy na urządzanie ognisk w czasie szkolnych wycieczek edukacyjnych i wystaw sprzętu wojskowego. Także punkt widokowy. A przecież to my jako Stowarzyszenie doprowadziliśmy to miejsce do porządku i obecnego stanu. Oczyściliśmy je i osuszyliśmy. Fortyfikacja ma ogromną wartość edukacyjną i patriotyczną. Teraz zniknie z mapy turystycznej miasta.

Co będzie zamiast starych polskich schronów? O oficjalną odpowiedź trudno. Jednak poligon prowadzi wiele inwestycji jednocześnie, co wynika z pozwoleń na budowę wydawanych przez wojewodę dla terenu zamkniętego oraz zamówień publicznych.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że na jednej z przejętych działek ma powstać stanowisko strzelania z armatohaubicy samobieżnej Krab kaliber 155 mm o zasięgu ponad 40 kilometrów oraz radar artyleryjski. Natomiast ze stanowiska ma być m.in. testowana amunicja. To niecałe 4 kilometry od centrum Ustki, a od peryferii uzdrowiska dwukrotnie mniej. Zostaną też zamknięte drogi na plażę.

Mjr Karolina Krzewina-Hyc, oficer prasowy CPSP, wyjaśniła, że jedna z inwestycji, o którą pytaliśmy, nie ma związku z poszerzaniem poligonu. Natomiast na pytania dotyczące działek fortyfikacji obiecała odpowiedzieć w piątek.

Zobacz także: Wojsko ćwiczy na pasie taktycznym w Słupsku

Czytaj także na GP24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza