Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustecki pomnik św. Jana Nepomucena nie stoi już na falochronie w porcie

Marcin Prusak
Pomnik Nepomucena
Pomnik Nepomucena Fot. Archiwum
Dzisiaj zdemontowano drewnianą figurę św. Jana Nepomucena z wschodniego falochronu w porcie. Pomnik nie zniknie jednak zupełnie z Ustki. We wtorek ma stanąć przy bazie ratowników morskich po zachodniej stronie portu.

Święty musiał opuścić ustecki falochron, bo tuz obok stanie pomnik usteckiej syrenki herbowej.

- Do przeniesienia pomnika Nepomucena i ustawienia syrenki wynajęliśmy specjalną firmę - mówi Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - Dzisiaj Nepomucen został zdemontowany, a jutro stanie na cokole przy nowej bazie ratowników morskich. To będzie jego miejsce docelowe. Musimy jeszcze uporządkować teren wokół miejsca, w którym stanie figura świętego.

Przeciwko przeniesieniu świętej figury nie ma nic ksiądz Jan Giriatowicz, proboszcz parafii św. Jana w Słupsku. To on doprowadził do ustawienia figury. - Jego nowe miejsce będzie dobre, bo tam mogą cumować rybacy, którzy przed wyjściem w morze i po szczęśliwym powrocie z morza rybacy będą mogli pomodlić się przed figurę - mówi ks. Jan Giriatowicz. - Moja rola skończyła się w chwili postawienia pomnika. Teraz mieszkańcy Ustki będą decydowali co jego losie.

Ustecki pomnik św. Jana Nepomucena stanął przy wschodnim falochronie portu 21 marca 2007 roku. 2,5 metrową rzeźbę wykonaną z jesionowego drewna odsłonił ówczesny minister gospodarki morskiej, Rafał Wiechecki (polityk Ligi Polskich Rodzin). Postawienie pomnika świętego nad morzem zaproponował słupskiemu Urzędowi Morskiego ksiądz Jan Giriatowicz. Figurę świętego duchowny chciał postawić najpierw nad rzeką w Słupsku, ale nie zgodziły się na to władze miasta. Wówczas Giratowicz zaproponował figurę Urzędowi Morskiemu. Po kilku miesiącach okazało się, że postawienie pomnika było samowolą budowlaną. Pomnik został jednak zalegalizowany przez wojewódzki nadzór budowlany.

Kim jest Nepomucen?

Jan Nepomucen urodził się około 1350 roku w Pomuku w Czechach. Był spowiednikiem Zofii, żony czeskiego króla Wacława. Król podejrzewał królową o zdradę, ale spowiednik nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi, za co został poddany torturom i w 1393 roku utopiony w Wełtawie. Został kanonizowany w 1729 r. Według ludowej tradycji Jan Nepomucen był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią. Dlatego jego figurki, zwane nepomukami, do dziś stoją przy drogach, w sąsiedztwie rzek i mostów. Jest ich sporo także w Polsce, głównie południowej. Św. Nepomucen jest patronem rzek, mostów, przepraw, ratowników, powodzi i wodnych katastrof.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza