Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustecki węzeł komunikacyjny nosi imię burmistrza Jacka Graczyka

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Uroczyste otwarcie węzła i odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się w sobotę 26 czerwca
Uroczyste otwarcie węzła i odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się w sobotę 26 czerwca Łukasz Capar/Mariusz Jasłowski
W środę usteccy radni zgromadzili się w ratuszu na nadzwyczajnej sesji rady. Podjęli uchwałę dotyczącą nadania węzłowi komunikacyjnemu imienia burmistrza Jacka Graczyka.

W środę usteccy radni zdecydowali, że cały kompleks węzła komunikacyjnego będzie nosił imię burmistrza Jacka Graczyka. Uroczystość otwarcia węzła – wyremontowanego budynku dworca kolejowego i nowego dworca autobusowego oraz infrastruktury drogowej - i odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie w sobotę 26 czerwca.

Na sesji nadzwyczajnej uzasadnienie do uchwały przedstawił pełniący obowiązki burmistrza Bartosz Gwóźdź-Sproketowski:

- W grudniu 2020 roku Rada Miasta Ustka wystąpiła z wnioskiem o nadanie „Transportowemu węzłowi integracyjnemu” w Ustce imienia Jacka Graczyka, w celu upamiętnienia Jego dokonań i wkładu w rozwój miasta – mówił p.o. burmistrza, przedstawiając postać Jacka Graczyka, inżyniera, absolwenta Politechniki Łódzkiej, który był burmistrzem miasta Ustka w latach 2002–2006 oraz od roku 2014 do momentu nagłej śmierci - 21 października 2020 roku.

Uroczyste otwarcie węzła i odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się w sobotę 26 czerwca

Ustecki węzeł komunikacyjny nosi imię burmistrza Jacka Graczyka

- Jego postać zapisała się na zawsze w pamięci Ustki. Nazywano Go często wizjonerem, gdyż widział miasto na wiele lat do przodu. Na co dzień był pragmatykiem, człowiekiem konkretnego działania, pracującym według jasno przygotowanego planu. Już podczas pierwszej kadencji zrealizował zadanie, które zmieniło Ustkę i jest kontynuowane do dziś. W roku 2004 rozpoczęto bowiem rewitalizację starej części miasta – a Ustka jako jedna z pierwszych gmin skorzystała z dofinansowania z funduszy unijnych wygrywając konkurs „Gmino sięgnij po euro”. To ogromne przedsięwzięcie było nie tylko zadaniem inwestycyjnym, ale i społecznym. W efekcie powstała wyjątkowa Stara Osada Rybacka, która stała się wyraźnym symbolem Ustki, przypominającym o jego historii. Pierwsza kadencja Jacka Graczyka była niewątpliwie lokomotywą dla miasta, które doskonale wykorzystało możliwości związane z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W przerwie pomiędzy kadencjami Jacek Graczyk pełnił funkcję radnego Powiatu Słupskiego, a po powtórnym objęciu funkcji burmistrza konsekwentnie realizował plan rozwoju miasta. Działał w sposób spójny i przemyślany, realizując kluczowe dla miasta inwestycje. Nie ograniczał się jednak tylko do zadań wyznaczonych Burmistrzowi. Patrząc na Ustkę kompleksowo wspierał projekt modernizacji portu, widząc w nim szansę na rozwój miasta, stymulujący gospodarkę w obszarach innych niż turystyka. W porozumieniu z samorządowcami doprowadził do powstania dokumentacji, która posłużyła do pozyskania środków zewnętrznych. Miał też plan na budowę alternatywnej drogi łączącej Ustkę zachodnią i wschodnią, komunikującej port z drogami krajowymi.

Z uzasadnienia uchwały wynika, że w roku 2016 po decyzji Rady Miasta o przejęciu budynku dworca kolejowego, Jacek Graczyk przystąpił do tworzenia koncepcji i montażu finansowego na jej realizację. Projekt przebudowy zabytkowego budynku dworca wraz z budową dworca autobusowego był przedmiotem konkursu architektonicznego. Miasto zdobyło dofinansowanie w roku 2018, a w lipcu 2019 rozpoczęła się inwestycja, wyjątkowa pod względem architektonicznym wizytówka miasta.

- Dzięki wieloletniej pracy Jacka Graczyka na stanowisku Burmistrza, Ustka ani przez chwilę nie stała w miejscu. Wykorzystała pojawiające się możliwości i stała się urokliwym kurortem, w którym nowoczesność łączy się z szacunkiem do historii. Odwaga Burmistrza w podejmowaniu decyzji, wizja miasta na wiele lat do przodu i sięganie po nowatorskie rozwiązania będą jeszcze długo wyznaczały rytm realizowanych przedsięwzięć. Pamięć mieszkańców o tym wyjątkowym Człowieku będzie wciąż ożywiana namacalnymi dowodami Jego pracy. Znajdziemy ich w Ustce wiele, a Transportowy Węzeł Integracyjny jest z pewnością wśród nich najbardziej wyrazisty – mówił Bartosz-Gwóźdż- Sproketowski.

Swoimi refleksjami podzielili się także radni Krystyna Ginter i Przemysław Nycz oraz Danuta Wawrowska, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, która podkreśliła ogromny wkład burmistrza Jacka Graczyka w rozwój Ustki i powstanie węzła. Tym bardziej, że Ustka w ogóle nie była ujęta w planach dofinansowania węzła. Jednak dzięki determinacji Jacka Graczyka je uzyskała, a sprawnie przebiegająca inwestycja otrzymywała kolejne marszałkowskie dofinansowanie.

Uchwałę podjęto jednogłośnie 14 głosami obecnych na sesji radnych.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto