Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usteckie ronda przy ul. Darłowskiej mają nowe nazwy na cześć bohaterów

red/ źródło: Urząd Miasta Ustka
Uroczystość nadania imion rondom przy ulicy Darłowskiej w Ustce.
Uroczystość nadania imion rondom przy ulicy Darłowskiej w Ustce. UM Ustka
Usteckie ronda przy ul. Darłowskiej od teraz noszą imiona komandora Franciszka Dąbrowskiego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Uroczystość nadania imion odbyła 28 listopada 2022 r. z udziałem przedstawicieli władz miasta, jednostek wojskowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli i mieszkańców Ustki.

- Nadając imiona rondom chcemy ocalić od zapomnienia dwa ważne nazwiska. Postawy tych bohaterów nie straciły na aktualności, a w naszych trudnych i niepewnych czasach przemawiają do nas jeszcze silniej. Chciałbym, aby przypomnienie o Franciszku Dąbrowskim i Witoldzie Pileckim było jednocześnie przypomnieniem o tym, że nie wolno nam nigdy być obojętnym wobec zła – mówił do zebranych burmistrz Jacek Maniszewski

Obok rond stanęły pamiątkowe tablice, z których możemy dowiedzieć się nieco więcej o obu bohaterach.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej. Dobrowolnie został więźniem obozu w Auschwitz i zorganizował tam ruch oporu. Dzięki temu powstały cenne raporty o Holocauście, zwane dziś Raportami Pileckiego. Po wojnie, jako działacz podziemia, został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Stracono go w 1948 roku. Z biegiem lat wyrok ten unieważniono, a pośmiertnie przyznano rotmistrzowi Pileckiemu Order Orła Białego i awansowano na stopień pułkownika.

Franciszek Dąbrowski we wrześniu 1939 roku był nominalnym zastępcą dowódcy polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, a po załamaniu nerwowym dowódcy majora Sucharskiego, objął faktyczne dowództwo. Wojnę spędził w obozach jenieckich, a po jej zakończeniu zgłosił się do polskiego wojska. Awansował do stopnia komandora porucznika i otrzymał najwyższe polskie odznaczenie wojenne – order Virtuti Militari. W latach 1947 -1949 służył w Ustce jako komendant Usteckiego Obszaru Nadmorskiego - był pierwszym komendantem polskiej jednostki wojskowej w naszym mieście. Podczas czystek stalinowskich w polskim wojsku został zwolniony z armii i musiał opuścić Wybrzeże. Z Ustki przeniósł się do Krakowa, gdzie zmarł w 1962 r.

Na zakończenie uroczystości Burmistrz podziękował inicjatorom nadania imion: Stowarzyszeniu Miłośników Historii „Orzeł”, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz Młodzieżowej Radzie Miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto