Usteckie "Tereny Portu" zaskarżone. Będzie proces o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego [ZDJĘCIA]

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zachodnia część portu w Ustce. W tych miejscach nie można budować hoteli
Zachodnia część portu w Ustce. W tych miejscach nie można budować hoteli Bogumiła Rzeczkowska
Udostępnij:
Spółka Bau Invest Service domaga się unieważnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Tereny Portu" w Ustce. Chodzi o to, że właściciele nieruchomości nie mogą prowadzić na tym terenie usług hotelarskich. Tymczasem wkrótce rozpocznie się burzenie starego spichlerza.

"Tereny Portu" to MPZP, który rodził się w bólach, i jak się okazuje, poród jeszcze się nie zakończył. Uchwałę rady miasta zaskarżyła Bau Invest Service Sp. z o.o.

Uchwałę radni podjęli w listopadzie 2019 roku. Wówczas realne jeszcze były plany przebudowy wejścia do portu i przesunięcia o 250 metrów na zachód falochronu. Obszar projektowanego MPZP powiększono o powierzchnię około dwóch hektarów. Od tej właśnie inwestycji uzależniono MPZP. I odwrotnie, bo bez planu nie mogłaby powstać.

Projekt planu najpierw dopuszczał na części obszaru funkcję usług turystycznych z miejscami noclegowymi, na co zgodził się też ówczesny Urząd Morski w Słupsku. MPZP był już na etapie „po uzgodnieniach”. Jednak ostatecznie po reprymendzie ministra administracja morska nie zgodziła się na inne funkcje niż portowe. Po nowych uzgodnieniach w projekcie MPZP pozostały tereny usług morskich oraz urządzeń portu morskiego, a także tereny budowli hydrotechnicznych. Wykluczono zabudowę mieszkaniową i hotelową oraz funkcje usługowe.

W czasie wyłożenia projektu wniesiono prawie 20 uwag i wniosków. Zgłosiło je siedmioro zainteresowanych. To osoby prywatne, spółki Euro-Industry, Hydro-Naval, Bau Invest Service, klub „Opty”, a nawet sam Urząd Morski w Słupsku. Burmistrz Ustki uwzględnił tylko jedną nieznaczącą uwagę.

MPZP w końcu uchwalono. A teraz zaskarżono. Zrobiła to spółka Bau Invest Service, która ma prawo do dysponowania nieruchomością należącą do spółki El Port. Ta nieruchomość to stojący przy nabrzeżu spichlerz. Natomiast prezesem zarządu El Portu jest Jadwiga Kasprzak (jest także prezesem Euro-Industry), działająca w biznesie z Jerzym Malkiem.

- Za pośrednictwem urzędu miasta złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku – mówi Tomasz Skoczyński, reprezentujący spółkę Bau Invest Service, pełnomocnika spółki El Port w tym zakresie. - Domagamy się stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego "Tereny Portu", ponieważ jego zapisy są niezgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Ustki. Studium stwarza możliwość realizacji zabudowy hotelowej i prowadzenia na tym obszarze działalności usługowej. Natomiast z MPZP te funkcje zostały wyeliminowane. To jest głównym zarzutem w naszej skardze. Chodzi o to, by działce, na której stoi elewator, przypisano funkcje usług turystycznych. Planowaliśmy tam budowę hotelu z usługami uzdrowiskowymi.

Tomasz Skoczyński dodaje, że spółka ma prawo dysponowania nieruchomością do celów projektowych. Natomiast pozwolenie na rozbiórkę elewatora Bau Invest Service przeniósł na spółkę El Port – właścicielkę obiektu. Po zatwierdzeniu decyzji przez wojewodę El Port zacznie burzyć stary spichlerz.

- A miasto będzie miało problem, jeśli sąd unieważni uchwałę rady dotyczącą "Terenów Poru" – dodaje Tomasz Skoczyński.

Miasto już się szykuje do procesu. Na czwartkowej sesji radni podjęli uchwałę upoważniającą przewodniczącego rady Jacka Maniszewskiego do reprezentowania Rady Miasta Ustka w sprawie skargi na uchwałę rady zatwierdzającą MPZP "Tereny Portu".

Zobacz też: Sztorm Grzegorz w Ustce

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
29 stycznia, 18:58, Gość:

i kolejny zabytek do wyburzenia... Malek wyburzył już połowę zachodniej Ustki a nie zbudował jeszcze nic, nawet na terenach poza portem!

jaki zabytek,? ruina szara ponura niepotrzebna Nam Ustczanom .

G
Gość
30 stycznia, 12:39, Gość:

Startuje nowy Polski Fejsbuk pod adresem POLFEJS. Nowością jest zawarty w nim blog i wlog

https://polfejs.net/read-blog/145_jak-doszlo-do-zidiocenia-usa-cz-2.html

wsadż sobie

G
Gość

zamiast pana Malka na rękach nosic to wiecznie polska mała zawiść

G
Gość

Spółka stwarza możliwości pracy. rozwoju Ustki, a Urząd znowu niszczy i blokuje inwestycję. Skandal.

Port jest i wystarczy na tę parę kutrów.

G
Gość

Startuje nowy Polski Fejsbuk pod adresem POLFEJS. Nowością jest zawarty w nim blog i wlog

https://polfejs.net/read-blog/145_jak-doszlo-do-zidiocenia-usa-cz-2.html

G
Gość
29 stycznia, 21:25, Piotrr:

.... port powinien pozostać portem. Obok jest potężny teren po wyburzonych budynkach stoczni Ustka, to niech tam budują.

O tym, że port powinien zostać portem, powinni myśleć ci, którzy w latach 90tych wyprzedali tereny portowe i przyległe zaplecze w prywatne ręce. Teraz jest już dawno za późno. Cała wschodnia strona po SPRM Łosoś została bezpośrednio przy nabrzeżach zabudowana apartamentami i hotelami i jest już nie do uratowania. Po zachodniej stronie jedyny przyległy do portu teren, który nadawał się jako zaplecze portu, został sprzedany i zabudowany osiedlem apartamentowców. Rozbudowa w kierunku morza zgodnie z ostatnimi planami, może zniszczyć turystyczny i wypoczynkowy charakter Ustki. Resztki rybołówstwa w porcie wymierają. Niedługo port w Ustce albo obróci się w ruinę i stanie się martwy, albo zostanie podremontowany i stanie się czymś w rodzaju Motławy w Gdańsku przy żurawiu. Miejscem cumowania jakichś pojedynczych jednostek i jachtów.

P
Piotrr

.... port powinien pozostać portem. Obok jest potężny teren po wyburzonych budynkach stoczni Ustka, to niech tam budują.

Dodaj ogłoszenie