Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustka bez węgla? Czy ogrzewanie będzie tańsze? List intencyjny podpisany

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Podpisanie listu intencyjnego w ENGIE EC Słupsk
Podpisanie listu intencyjnego w ENGIE EC Słupsk Urząd Miasta Ustka
Udziałowcy usteckiego EMPECU – miasto Ustka i ENGIE EC Słupsk chcą, by Ustka nie była ogrzewana węglem. W tej sprawie podpisano list intencyjny.

Intencją przystąpienia do współpracy jest podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego i obniżenia kosztów energii mieszkańcom Ustki. Prezes spółki ENGIE EC Słupsk Agnieszka Jeziorska i burmistrz Ustki Jacek Maniszewski podpisali list intencyjny w imieniu spółki i miasta. Sygnatariusze są wspólnikami w usteckim EMPECU.

Współpraca ta już w najbliższych latach ma dotyczyć rozwiązań wspierających efektywność energetyczną i tworzenia lokalnych źródeł ciepła – pomp ciepła, fotowoltaiki, czy magazynów energii. Najważniejszym zadaniem jest – jako to określono - dekarbonizacja usteckiego systemu ciepła. Do końca roku 2025 EMPEC ma zrezygnować z węgla w procesie dostarczania ciepła mieszkańcom.

EMPEC i ENGIE mają też dążyć do budowy kogeneracji gazowej, czyli jednoczesnego, skojarzonego wykorzystywania różnych źródeł, a także budowy instalacji fotowoltaicznej, czy innego źródła ciepła na działce miejskiej w zachodniej części Ustki za ulicą Krokusową lub w innej uzgodnionej lokalizacji. Na początek jednak i to w ciągu niespełna trzech lat należy zlikwidować spalanie węgla.

– Dzięki tej inwestycji wyjdziemy z tak zwanego systemu handlu emisjami, a to pozwoli także na oszczędności dla mieszkańców – mówił Ireneusz Zagrodzki, prezes EMPEC-u. – Nie mogę obiecać, że ceny spadną. Ale sukcesem naszym będzie to, że nie pójdą w górę.

Ireneusz Zagrodzki tłumaczył, że ceny ciepła rosną między innymi ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji CO2, a to z kolei przerzuca się na wzrost cen dla odbiorców. Za uprawnienia do emisji CO2 EMPEC płaci około 12 milionów złotych rocznie. To znacznie więcej niż za sam węgiel. 
- Jeśli inwestycja zostanie przeprowadzona, to ceny będą na pewno niższe niż przy ogrzewaniu węglem w przyszłości – zapewnił.
Na "bezwęglowe" inwestycje EMPEC ma wydać 10-12 milionów złotych.

Z kolei Agnieszka Jeziorska mówiła, że jak najszybciej należy uruchomić kocioł gazowy, który EMPEC ma w swojej infrastrukturze i analizować możliwości wykorzystania różnych źródeł energii, także odnawialnej.

- Dziękuję naszym partnerom, pani prezes Agnieszce Jeziorskiej, za współpracę, a panu prezesowi Ireneuszowi Zagrodzkiemu za gotowość do podejmowania nowych wyzwań - mówił podczas spotkania burmistrz Jacek Maniszewski. - Pamiętajmy, że to dopiero początek i przed nami jeszcze mnóstwo pracy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza