Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustka w nowej szacie świetlnej. ZIM czeka na uwagi dotyczące oświetlenia

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W Ustce kończy się wymiana lamp ulicznych. Miasto zostało oświetlone za ponad 7 milionów złotych.
W Ustce kończy się wymiana lamp ulicznych. Miasto zostało oświetlone za ponad 7 milionów złotych. AT
W Ustce kończy się wymiana lamp ulicznych. Miasto zostało oświetlone za ponad 7 milionów złotych.

W Ustce dobiega końca wymiana oświetlenia ulicznego. Obecnie trwają odbiory wykonanych prac

– mówi Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza, przedstawiając informacje, jak działa nowe oświetlenie i jakie przyniesie oszczędności w budżecie miasta.

Ustka nową szatę świetlną otrzymała również dzięki dofinansowaniu unijnemu. Po podpisaniu aneksu z wykonawcą wartość robót wynosi 7,08 mln zł, z tego ponad 4,62 mln zł stanowi dofinansowanie z UE, czyli 65,3%.

System oświetlenia został tak zaprogramowany by przynosiło oszczędności. Każda oprawa posiada wewnętrzny harmonogram. Będą się one palić z następującym natężeniem:

  • od załączenia do godz. 22 - 100% mocy
  • od godz. 22 do północy - 70% mocy
  • od północy do godz. 4 - 40% mocy
  • od godz. 4.00 do wyłączenia 100% mocy

CZYTAJ TEŻ

- Ogranicza to koszty, gdyż oprawa nie pali się z maksymalną mocą przez całą noc – wyjaśnia Eliza Mordal. - Zastosowane w nowych lampach światło LED świeci nieco inaczej od wykorzystywanego dotychczas światła sodowego, do którego wszyscy przywykliśmy. Nowa infrastruktura spełnia wszelkie normy oświetleniowe i szacujemy, że przyniesie oszczędności na poziomie 50-60% dotychczasowych kosztów. Przed modernizacją miasto posiadało przeważnie oprawy sodowe starego typu, z mocą 125W lub 250W. Zainstalowane nowe oprawy LED mają w większości moc 52W. Tylko na głównych ulicach zastosowaliśmy oprawy o mocy 78W, a na ul. Słupskiej 110W (odcinek drogi krajowej nr 21). Z setek watów ograniczamy się do dziesiątek na każdej zmodernizowanej "żarówce". System sterowania w naszym mieście pozwala na zarządzanie każdą oprawą niezależnie. Daje to możliwość, by indywidualnie wytypować dla mało uczęszczanych szlaków dodatkowe "przyciemnienie" oprawy poprzez obniżenie jej mocy. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu podczas imprezy czy koncertu – gdy zachodzi potrzeba oświetlenia tylko sceny i zaciemnienia terenu wokół – bez problemu będzie można takie działania zrealizować. Tego typu operacje wykonuje się z poziomu aplikacji dostępnej w laptopie lub smartfonie osoby uprawnionej.

CZYTAJ TEŻ

Pieniądze zaoszczędzone na energii Ustka będzie mogła przeznaczyć na inne ważne zadania.
- Światło LED ma także znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż emituje o połowę mniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych przedostających się do atmosfery podczas produkcji energii – dodaje Eliza Mordal.

System oświetlenia miasta dopiero wystartował. Mieszkańcy przyzwyczajają się do nowego światła. Do ratusza dotarły uwagi, że np. na ulicy Nowej lampy gasną zbyt szybko, gdy rano jest jeszcze ciemno. W kilku miejscach oprawy znalazły się w koronach drzew, ponieważ nowe lampy są wyższe od poprzednich.

Wszelkie uwagi dotyczące oświetlenia i działania lamp można zgłaszać do Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Ustce pod nr tel. 662 885 101; e-mail: [email protected]

Zobacz także: Ustka: uszkodzony gazociąg na Mickiewicza został naprawiony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto