Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 3
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Adriana Cerkowska-Markiewicz...
fot. Komitet wyborczy kandydatki

Ustka wybiera burmistrza. W niedzielę II tura głosowania

Adriana Cerkowska-Markiewicz
Ustka. Najlepsze przed nami


Proszę o ocenę aktualnego stanu zadłużenia miasta. Jak prowadzone obecnie inwestycje i te planowane wpłyną na finanse miasta?

- Covidowy okres osłabił wiele samorządów. Trzeba i czas się z tym zmierzyć. Zadłużenie na dzień 31 grudnia 2020 roku wynosiło 36 212 764 złote. Harmonogram spłat i obsługi zadłużenia do roku 2035 zakłada kwotę 3 218 764 złotych. Realizowane przychody pochodziły z wolnych środków z lat ubiegłych, emisji obligacji komunalnych. Z kolei zaplanowane na lata następne przychody pochodzić będą między innymi ze środków własnych oraz kredytów, pożyczek, czy też emisji obligacji. Wiadomo, publiczne pieniądze nie powinny być przejadane. Trzeba będzie należycie przyjrzeć się bieżącej, czyli aktualnej sytuacji, a czas pokaże swoje.

Jak Pani ocenia ostatnio zrealizowane i planowane inwestycje w mieście. Funkcjonalność i koszty utrzymania całego węzła komunikacyjnego z likwidacją przystanku na ulicy Portowej linii Ustka-Słupsk, zagospodarowanie pomieszczeń w budynku dworca kolejowego, przebudowa Parku Jana Pawła II. Projekt budowy stadionu lekkoatletycznego, przebudowy Czerwonej Szopy i koncepcja nowego urządzenia Parku Usteckich Stoczniowców (ewentualnie proszę wskazać inne przykłady).

- Odnosząc się do samego węzła komunikacyjnego to inwestycja jest z rozmachem i powinna służyć bardzo dobrze na długie, długie lata. Same koszty utrzymania nie są jeszcze wyliczone jednoznacznie. Mówimy o kwocie przybliżonej. Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie określić kosztów utrzymania węzła. Zagospodarowanie pomieszczeń to kwestia wcześniejszych ustaleń. To między innymi miejsce na warsztaty terapii dla osób niepełnosprawnych, punkt Informacji Turystycznej, dla potrzeb stowarzyszeń i organizacji społecznych, dla potrzeb pozarządowych. Przejęcie tej nieruchomości miało poprawić komunikację kolejową, autobusową, wewnętrzną oraz system parkingów strategicznych. Likwidacja przystanku przy ulicy Portowej jest według mnie niekorzystna. Może niestety uśpić ulicę Marynarki Polskiej, a przecież nie o to chodzi. Co do Czerwonej Szopy to nie podoba mi się koncepcja zmian tego budynku. Powinna służyć stowarzyszeniom i zgodnie z zapisem w duchu marynistycznym. Przebudowa Parku Jana Pawła II rodzi pytanie po co to było ruszać? Ale skoro już jest, to powinniśmy ratować to miejsce naturalną zielenią. Koniecznie trzeba to zrobić. Z kolei odnosząc się do budowy stadionu lekkoatletycznego, z pewnością to nastąpi, to kwestia czasu. W tym miejscu można zadać pytanie lekkoatletyczny czy wielofunkcyjny? Najlepiej byłoby mieć oba, ale czy Ustkę na to stać? Myślę, że w najbliższym czasie - nie. Ale w przyszłości? Sprawa otwarta. Tymczasem powinniśmy dokończyć to, co rozpoczęliśmy. Ta myśl dotyczy również Parku Usteckich Stoczniowców. A tymczasem przed nami zapewnienie bezpieczeństwa ustczanom przed kolejną falą Covid-19 i jego odmianą. Dlatego tak ważne jest podejście do tematu kulejącej służby zdrowia w naszym mieście.

Z kim Pani idzie do wyborów? Kto będzie zajmował najważniejsze stanowiska w urzędzie – wiceburmistrza, sekretarza miasta, skarbnika. Czy planowane są zmiany w zarządach spółek miejskich

- Najpierw trzeba wygrać wybory, później przyjrzeć się pracy w urzędzie. Wielu pracowników urzędu to wspaniali ludzie oddani swojej pracy. Nie chcę robić rewolucji, mieszkańcy oczekują sprawnej pracy urzędu. Przyjaznego mieszkańcom. To tyle i aż tyle.

Proszę przedstawić najpilniejsze sprawy do załatwienia dotyczące funkcjonowania Ustki jako miasta uzdrowiskowego.

- Ustka jest uzdrowiskiem od 33 lat. W październiku 2018 roku opracowany przez miasto operat uzdrowiskowy został przekazany Ministrowi Zdrowia. W związku z przełożoną korektą operatu uzdrowiskowego w celu wyeliminowania obszaru zanieczyszczonego (skażonego), po przedłożonych kolejnych uzupełnieniach do operatu uzdrowiskowego, obecnie czekamy na decyzję Ministra Zdrowia potwierdzającą właściwości lecznicze i możliwość utrzymania statusu uzdrowiska. Nie wyobrażam sobie innej decyzji. Z poboru opłaty uzdrowiskowej współfinansujemy inwestycje w infrastrukturę uzdrowiskową. To nie tylko drogi, chodniki, ale również parki, tężnie. Niestety rzadko podkreśla się, że jest ona dla samorządu ekwiwalentem za utracone dochody z tytułu ograniczeń prawnych i wymogów ustawowych nakładanych na gminy uzdrowiskowe tj. brak możliwości inwestycji o charakterze przemysłowym. Ponieważ uzdrowiska zostały szczególnie dotknięte skutkami pandemii, konieczne staje się podjęcie prac legislacyjnych pozwalających na zrekompensowanie wpływów z opłaty uzdrowiskowej i dotacji uzdrowiskowej, a także umorzenie lub zastosowanie abolicji zaliczek wypłacanych zakładom lecznictwa uzdrowiskowego przez NFZ. Ponadto cały czas musimy dbać o jakość powietrza w mieście (stały monitoring czystości powietrza atmosferycznego). Właśnie dlatego tak ważna jest realizacja programów ekologicznych dla mieszkańców. Ustkę chcemy mieć zieloną, parki, skwery w pobliżu bloków. Dlatego zdecydowanie już czas na ukrócenie nieprzemyślanej wycinki drzew. Stawiam też na rozwój elektromobilności. Uzdrowisko to szczególny klimat miejsca, dlatego wszelkie działania powinny być kierowane troską o zdrowie, klimat i środowisko.

Zobacz również

W środku nocy wszedł na dach szpitala. Interweniowały służby

W środku nocy wszedł na dach szpitala. Interweniowały służby

Wiemy, co wydarzy się w finale programu Sanatorium Miłości. Będzie ostatnia randka!

Wiemy, co wydarzy się w finale programu Sanatorium Miłości. Będzie ostatnia randka!

Polecamy

Walka polskich szczypiornistów o mundial. Obowiązek pomimo problemów

Walka polskich szczypiornistów o mundial. Obowiązek pomimo problemów

Jak dobrać rozmiar kołdry dla singla i pary? Dobrze wymierz, a wreszcie się wyśpisz

Jak dobrać rozmiar kołdry dla singla i pary? Dobrze wymierz, a wreszcie się wyśpisz

Utrudnienia na słupskiej obwodnicy. Zderzenie dwóch pojazdów

Utrudnienia na słupskiej obwodnicy. Zderzenie dwóch pojazdów