Ustka zapłaci za swoje błędy. Ile dokładnie?

Alek Radomski aleksander.radomski@mediaregionalne.pl
Jerzy Malek w usteckim ratuszu
Jerzy Malek w usteckim ratuszu Mariusz Surowiec
Nie 11,4 miliona złotych, a trzy miliony więcej może kosztować Ustkę spłata zobowiązań względem Jerzego Malka. Za obligacje, jak i za błędy trzeba płacić.

Urszuli Pietrasiewicz, skarbniczki Ustki, nie było wczoraj po południu w ratuszu. Wyjechała do Gdańska, aby negocjować w jednym z banków emisję miejskich obligacji. Dzień wcześniej miejscy radni zagłosowali za uchwałą zezwalającą władzom miasta zaciągnięcie takiego zobowiązania na kwotę 6,5 miliona złotych. Miasto musi wypuścić papiery wartościowe, bo w kasie nie ma środków na spłatę Jerzego Malka. Wyrok sądu (po czterech latach procesu) zobowiązał samorząd do oddania biznesmenowi pieniędzy, które jego spółka MKT, w 2007 roku zapłaciła za 2,4 hektarową działkę przy ul. Wczasowej oraz odsetki. Sąd apelacyjny, który przyznał rację biznesmenowi, uznał że Malek nie kupiłby nieruchomości osiem lat temu, gdyby wiedział o jej publicznym charakterze. Takiego zapisu zabrakło w informacji przetargowej.

Spółka MTK za działki przy Wczasowej zapłaciła siedem milionów złotych, ale Ustka pokryje też koszta sądowe (około 320 tys. zł) i odsetki - 4 miliony złotych, które wciąż są liczone. Dziennie, to około 2,5 tysiąca złotych.

Czytaj również: Kłótnia w usteckim ratuszu. Jerzy Malek: 5 milionów za ustąpienie burmistrza! (wideo)

Zobowiązania Ustki względem Jerzego Malka to na dzisiaj, około 11,4 miliona złotych.

Około, bo ile dokładnie kurort będzie musiał mu oddać oraz ile tak naprawdę będzie to Ustkę kosztowało
- to na razie niewiadoma zależna od banków. Emisja obligacji miejskich, tak jak zaciągnięcie każdego kredytu kosztuje, choćby odsetki.

- Złożyliśmy ofertę do kilku banków. Najpóźniej do końca sierpnia wybierzemy tę najkorzystniejszą - zapewnia Jacek Cegła, rzecznik usteckiego ratusza.

Wyznaczono za to okres spłaty. Obligacje mają być wykupywane w latach 2021-2024. Tym samym przez dziesięć lat Ustka płacić będzie odsetki.

Zakładając obecną stopę procentową i dwuprocentową marżę dla banku, to obligacje będą kosztować miasto ok. 250 tys. zł rocznie. W skali 10 kolejnych lat będzie co najmniej 2,5 miliona złotych.
Ostatecznie więc Ustka nadwyręży swój i tak nadszarpnięty budżet kwotą około 14 milionów.
W zamian jednak odzyska działkę, którą będzie mogła wystawić z powrotem na sprzedaż. Jednak i tu miasto nie ma szczęścia.

- Kojarzę tę nieruchomość - mówi Mirosław Chumek, pośrednik i rzeczoznawca z Delta Nieruchomości ze Słupska. - Dzisiaj na pewno nie jest tyle warta, ale to chyba wiedzą wszyscy. Rynek osłabł i obnażyły się braki tego gruntu, czyli fakt, że to teren publicznie dostępny. Uważam, że może być wart maksymalnie 200 złotych za metr kwadratowych. Minimalna cena to jakieś 150 zł za metr.

Tym samym wartość działki przy Wczasowej teraz stopniała do 3,6 miliona złotych.

Niewykluczone jednak, że jeśli teren znów zostanie wystawiony w przetargu, sięgnie po niego ponownie Jerzy Malek.

Największe finansowe wpadki usteckiego samorządu

Sierpień 2014

Ustka przegrywa w sądzie z Jerzym Malkiem. W sprawie kupionej przez biznesmena działki na ulicy Wczasowej ostateczny wyrok jest dla miasta miażdżący. Musi zwrócić Malkowi pieniądze za działkę oraz odsetki. W sumie ponad 11 milionów złotych. Gdyby samorząd od razu oddał pieniądze za działkę, nie byłoby horrendalnych odsetek.

Wrzesień 2011

Ustka nie dostała dotacji unijnej na modernizację i przebudowę ulicy Marynarki Polskiej. Remont ostatniego odcinka kosztował prawie 1,7 mln zł, z czego 730 tysięcy miało pochodzić z dotacji. Ryszard Kwiatkowski, ówczesny wiceburmistrz Ustki, przyznał wtedy o powodach: - Nie przygotowaliśmy oceny oddziaływania na środowisko.

Lipiec 2011

26 milionów unijnej dotacji miało sfinansować budowę nowego basenu portowego w Ustce. Pieniądze przepadły z powodu braku decyzji środowiskowej. Choć miasto miało swojego pełnomocnika do spraw portu.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 59

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To gratuluje, tego się nie zapomina, to jak jazda na rowerze  ;) . 

M
Marek Janczewski

Odpowiadając na twoje pytanie ,oznajmiam ,że potrafię zatańczyć nie tylko walca , ale i tango .tańce latyno-amerykańskie i jeszcze parę innych.Swego czasu uczestniczyłem w Turniejach tańca towarzyskiego z całkiem fajnym skutkiem .Fakt , że było to dość dawno ,ale to najprawdziwsza prawda.

G
Gość

Gratuluje Pani Burmistrzu! miało mieć osobę, która na rautach i imprezach okolicznościowych nie będzie w czynie społecznym podpierać ścian, a umie i zatańczyć i wykazać się eurydycją i gości zabawić rozmową.

 

A pan Janczewski potrafi zatańczyć walca? I nie mam tutaj na myśli jakiegoś grypsiarskiego slangu, pokroju zasuwanie z walcem z budowie, tylko poproszenie partnerki do tańca i poprowadzenie jej w walcu na parkiecie?

M
Marek Janczewski

Ostatni ich walc!

G
Gość

Pokaż mi księga, który przyczynił się do milionowych strat! Zacznijmy od tego.

F
Filutek
W dniu 14.08.2014 o 14:07, Nikt napisał:

Teraz należało by wskazać osobę odpowiedzialną wówczas za organizowanie przetargu, dokumentację przetargową, i obciążyć kosztami.Bo nie sądzę by mieszkańcy, no może poza (BEZ) radnymi mają ochotę płacić za błędy ratuszaków nieboraków,.

Pokaż mi już ukaranego urzędnika, lekarza, księdza czy sędziego, których  błędy przyczyniły się do milionowych strat,  i które spłacają  i nadal będą  spłacać podatnicy ?

G
Gość
W dniu 19.08.2014 o 00:06, Anka napisał:

A ja uważam , że szukanie oszczędności w oświacie to skandal. Szkoły średniej za chwile nie będzie, gimnazjum ...., teraz i w podstawówkach nędza będzie. Radni nie mają innych pomysłów??? 

Szkoły średnie podlegają starostwu, więc tu  ustecki Ratusz  nie ma wpływu na to co się dzieje w ZST.

G
Gość
W dniu 19.08.2014 o 00:06, Anka napisał:

A ja uważam , że szukanie oszczędności w oświacie to skandal. Szkoły średniej za chwile nie będzie, gimnazjum ...., teraz i w podstawówkach nędza będzie. Radni nie mają innych pomysłów??? 

Nie broniłbym oświaty, bo tam można znależć oszczędności. Np. po co w gimnazjum  2 zastępców dyrektora, 2 bibliotekarzy, psycholog, pedagog, świetlicowe, podziały na grupy. Wydział oświaty zatwierdza arkusze organizacyjne szkół, takie jak przedstawi dyr. Powinni być bardziej dociekliwi i chcieć sprawdzić dokładnie zależności między ilością uczniów, a ilością stanowisk nauczycielskich i dyrektorskick.

E
Ewa

Obserwuję we wszystkich jednostkach publicznych tzw:"wolną amerykankę"- robi się co chce.....zgroza.....za co ludzie pobierają pensję i to czasami nie małą...Trzeba mieć tzw:"stalowe nerwy",aby dochodzić swoich racji.

Przykre to jest,a w srodkach masowego przekazu brak jest PRAWDZIWEGO DZIENNIKARSTWA- czy tam wogóle pracują ludzie,którzy ukończyli studia dziennikarskie????- watpię.....

     Zostaje nam "szarym obywatelom" jeszcze telewizja,która jak na dzień dzisiejszy jeszcze coś może zdziałać.......

g
gość
W dniu 19.08.2014 o 00:06, Anka napisał:

A ja uważam , że szukanie oszczędności w oświacie to skandal. Szkoły średniej za chwile nie będzie, gimnazjum ...., teraz i w podstawówkach nędza będzie. Radni nie mają innych pomysłów??? 

zwalanie winy na radnych, poprzednika i sędziów to próba chamskiego rozwodnienia tematu. Widać, że tego typu posty piszą urzędnicy. Dali ciała i trzęsą portkami. takich przypadków utraconej kasy i szans na nią jest więcej. wyjdzie to w kampanii wyborczej

A
Anka

A ja uważam , że szukanie oszczędności w oświacie to skandal. Szkoły średniej za chwile nie będzie, gimnazjum ...., teraz i w podstawówkach nędza będzie. Radni nie mają innych pomysłów??? 

o
ocet winny
W dniu 18.08.2014 o 10:59, swoj napisał:

"Przecież przetarg był za Graczyka, więc o jakiej winie Olecha tu mowa?" racja, błędem Olecha jest tylko to, że nie sprawdził zapisów w dokumentach po poprzedniku i ponowił przetarg. Olech jest najmniej temu winny bo "odziedziczył" to po Graczyku

na logikę - po to stratujesz w wyborach, ponieważ wychodzsz z założenia, że jesteś lepszy od poprzednika. Ja wiem, że to urzedowe myślenie, zwalanie winy na innych, ale proszę państwa.. Nie jesteśmy w przedszkolu.

s
swoj

"Przecież przetarg był za Graczyka, więc o jakiej winie Olecha tu mowa?"

 

racja, błędem Olecha jest tylko to, że nie sprawdził zapisów w dokumentach po poprzedniku i ponowił przetarg. Olech jest najmniej temu winny bo "odziedziczył" to po Graczyku

P
Paździerz
W dniu 15.08.2014 o 22:57, Gość napisał:

zwalasz winę na Malka, że musiał sprawdzić Olecha, czy Olech przypadkiem nie nakłamał w opisie działki wystawiając ją na przetarg? po co nam burmistrz, któremu jak sie okazuje z orzeczenia sądu w takich sprawach źle jest zaufać i trzeba go sprawdzać, Po co nam burmistrz, który w takich sprawach idzie w zaparte mimo iż jest ewidentny błąd w ogłoszeniu? po co nam burmistrz który naraża mieszkańców na płacenie takich odszkodowań za swoje błędy ? pora skończyć z takimi eksperymentami kadrowymi na fotelu burmistrza, to Ustkę za dużo kosztowało

Przecież przetarg był za Graczyka, więc o jakiej winie Olecha tu mowa?

G
Gość

Co do oszczędności w Usteckich szkołach to się przyda analiza zatrudnienia. Uważam,że niektóre dyrektorki zawyżają to zatrudnienie. Co na to wydział oświaty w ratuszu?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3